Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Szukasz kapitału na założenie firmy? Oto skąd wziąć pieniądze w 2020 roku

Jak pozyskać pieniądze na rozkręcenie wymarzonego biznesu? To pytanie zadaje sobie wiele osób mających pomysł na działalność gospodarczą, ale cierpiących na brak kapitału. Bezzwrotne dotacje, atrakcyjnie oprocentowane pożyczki, rządowe programy realizowane przez PARP, fundusze Venture Capital czy anioły biznesu. To tylko wybrane propozycje, które w nowym roku czekają na młodych przedsiębiorców.

Pieniądze na założenie firmy w 2020 roku; Fot. FORUM/ Szymon Laszewski

Brak kapitału na założenie firmy i realizację biznesowej idei jest wskazywany jako jeden z głównych czynników, który blokuje rozwój przedsiębiorczości. Wbrew utartym stereotypom pieniędzy na wsparcie młodych przedsiębiorców jest całkiem sporo. Na liście dostępnym możliwości finansowania są zarówno programy dla osób, które dopiero myślą o założeniu firmy, jak i młodych firm już istniejących, a szukających finansowego zastrzyku na rozwój. Oto wybrane możliwości finansowania własnego biznesu w nadchodzącym roku.

1 mln zł dla start-upu

W lipcu tego roku rozpoczął się kolejny nabór w ramach konkursu Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej. Inicjatywa jest kontynuacją programu Platform Startowych i skierowana jest do start-upów, które w nim uczestniczyły. To te start-upy mają teraz szansą pozyskać do 1 mln zł na wprowadzenie wypracowanego na Platformach Startowych produktu  lub usługi na rynek krajowy lub globalny. Start-up ubiegający się o wsparcie może liczyć na pozyskanie do 85 proc. wydatków kwalifikowanych. Pozostałe 15 proc. stanowi wkład własny start-upu. Pula środków w inicjatywie realizowanej przez PARP wynosi w sumie 300 mln zł. Nabór rozpoczął się 31 lipca roku 2019 i potrwa do 30 września przyszłego roku.

Na co można wydać pozyskane środki?
– na zakup usług doradczych i eksperckich związanych z rozwijaniem modelu biznesowego
– wynagrodzenie pracy personelu projektu
– zakup środków trwałych, surowców lub materiałów oraz wartości niematerialnych i prawnych
– organizację i przeprowadzenie działań, w tym promocyjno-informacyjnych, służących ekspansji rynkowej, w tym międzynarodowej

Blisko 28 tys. zł na start dla bezrobotnych

Niesłabnącą popularnością wśród osób zarejestrowanych jako bezrobotne cieszą się dotacje przyznawane przez powiatowe urzędy pracy. Bezzwrotne wsparcie na założenie firmy to program finansowany przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Tylko w ciągu ostatnich 10 lat w ten sposób przygodę z biznesem rozpoczęło 460 tys. bezrobotnych, którzy pozyskali łącznie blisko 7 mld zł. Wysokość przyznawanego wsparcia osobie bezrobotnej uzależniona jest od przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Maksymalna kwota dotacji stanowi 6-krotność tego wskaźnika za rok ubiegły. W 2019 roku dotacja wynosiła ponad 27 510,18 tys. zł, a przyszłym roku oscylować będzie w okolicach 28 tys. zł. Tutaj przeczytasz, jak wypełnić wniosek o dotację z urzędu pracy.

Zrzutka na Twój pomysł

Osoby z pomysłem na biznes coraz częściej decydują się na finansowanie społecznościowe. To nic innego, zaprezentowanie swojej idei na jednej z platform crowdfundingowych i zebranie w ten sposób pieniędzy dla swojej biznesowej idei. Twórcy projektów przygotowują opis, charakteryzują produkt, zamieszczają zdjęcia i filmiki działającego prototypu. Wszystko po to, by przekonać do swojego pomysłu internautów, członków społeczności danej platformy crowdfundingowej. A tych zarówno na krajowym, jak i globalnym rynku nie brakuje. Największym serwisem crowdfundigowym świata jest Kickstarter, który wyprzedza takie serwisy jak: Indiegogo, Gofundme, Crowdfunder, Crowdcube czy Fundedbyme. W Polsce do najpopularniejszych platform należą: PolakPotrafi.pl, Wspieram.to, Zrzutka.pl, Odpalprojekt.pl. Osobną grupą są serwisy z crowdfundingiem udziałowym. W tym obszarze prym wiodą Beesfund.pl, Crowdway.pl, Findfunds.pl, Smartfunds.pl. Więcej o platformach crowdfundingowych w Polsce i na świecie przeczytasz tutaj.

Biznes pod skrzydłami anioła

Anioły Biznesu to przedsiębiorcy, którzy inwestują w małe i średnie przedsiębiorstwa na etapie ich powstawania (start-up) bądź we wczesnej fazie rozwoju. Dbając o dyskrecję i anonimowość stają się współwłaścicielami firm w zamian za wniesiony do nich kapitał. Przedsięwzięcia, w które inwestują muszą się charakteryzować dużym potencjałem wzrostu. Z zainwestowanych środków business angels oczekują bowiem ponadprzeciętnych zysków. Nie tak dawno sprawdziliśmy wybrane sieci aniołów biznesu działające w Polsce. Jest ich pięć: Amber Invest, Lewiatan Business Angels, Polban, Wschodnia Sieć Aniołów Biznesu oraz Ponadregionalna Sieć Aniołów Biznesu. Co oferują, na jakich zasadach? Odpowiedź znajdziesz tutaj.

Pieniądze na własny biznes w 2020 roku; Foto: YAY Foto

250 tys. bezzwrotnej dotacji dla start-upu

Nawet 100 proc. finansowania wydatków na realizację projektu mogą pozyskać starające się o wsparcie w ramach kolejnej edycji programu Scale Up. Tym razem środki przyznawane są przez 10 wyłonionych przez PARP akceleratorów. Podmioty te współpracujące z korporacjami, dużymi firmami i innymi instytucjami, z którymi start-upy mogą realizować wspólne projekty, czerpać doświadczenie, kontakty czy otrzymywać cenny feedback. Pojedynczy start-up może otrzymać 250 tys. zł bezzwrotnej dotacji.

Z tej kwoty 200 tys. zł może przeznaczyć na dofinansowanie projektu i wdrożenia go, a 50 tys. zł to środki zagwarantowane na zakup usług prawnych, doradczych i księgowych. W ramach obecnie trwających naborów wsparcie może uzyskać w sumie 400 start-upów. W zależności od akceleratora różne są terminy zakończenia naborów, ale wszystkie kończą się co najmniej w drugiej połowie roku 2020. Lista akceleratorów i szczegóły programu dostępne są tutaj.

Pierwszy biznes — wsparcie w starcie

Na osoby szukające kapitału na własny biznes w tym roku czekało 110 mln zł w ramach programu Pierwszy biznes – wsparcie w starcie. Inicjatywa realizowana przez MRPiPS oraz Bank Gospodarstwa Krajowego skierowana jest do studentów, absolwentów oraz osób bezrobotnych. W jej ramach wnioskodawcy mogą się ubiegać o atrakcyjnie oprocentowaną pożyczkę. Górny limit środków dostępnych na podjęcie działalności gospodarczej w tym roku wynosił 97 274,80 zł, zaś na utworzenie miejsca pracy 29 182,44 zł. Pożyczone środki właściciel firmy zobowiązany jest zwrócić w ciągu 7 lat. Pożyczka oprocentowana jest na poziomie 0,25 stopy redyskonta weksli NBP, a więc obecnie 0,44% w skali roku. Od początku programu, a więc od listopada roku 2013 wsparcie przyznano łącznie 4 tysiącom nowych firm, które łącznie kwotę 280 mln zł. Oprócz środków na rozkręcenie własnego biznesu właściciele jednoosobowych firm mogą się także ubiegać o wsparcie na utworzenie stanowiska pracy. Na ten cel wydano do tej pory 2,7 mln zł.

Po pieniądze do funduszu Venture Capital

Po finansowanie dla swojego pomysłu można także zapukać do jednego z funduszy działających na polskim rynku. Podmioty, które inwestują w projekty na wczesnym etapie rozwoju tzw. seed zwane są funduszami zalążkowymi. Inwestują one w nową spółkę określoną kwotę w zamian z wynegocjowany z pomysłodawcami procent udziałów.

Oprócz pieniędzy fundusze dają twórcom start-upów dostęp do know-how, kontaktów oraz dzielą się swoim biznesowym doświadczeniem. Celem funduszu jest podniesienie wartości spółki i odsprzedaż z zyskiem posiadanych udziałów. Wyjście kapitałowe może nastąpić w drodze wprowadzenia na giełdę, odsprzedaży udziałów inwestorowi branżowemu czy np. wykupu menadżerskiego. Na portalu MamBiznes.pl dostępny jest obszerny katalog funduszy inwestujących w Polsce.

Fundusz

Horyzont (lata)

Kwota inwestycji

WWW

Agencja Rozwoju Pomorza 10 lat Do €200 tys. arp.gda.pl
Akcelerator Technologiczny Gliwice 2 – 7 lat do 1 mln zł akceleratorgliwice.pl
Alfabeat 5 1-3 mln zł alfabeat.pl
bValue 3 – 5 lat 1-4 mln zł bvalue.vc
Experior Venture Fund 3 – 7 lat €500k – €3M evf.com.pl
Evig do 5 lat do 1 mln zł evig.pl
IIF 3 – 5 lat 3-20 mln zł
Innovation Nest 10 lat €250k do €3M innovationnest.co
Innoventure 3 – 5 lat do 1 mln zł innoventure.vc
Impera Alfa 4 – 7 lat 100-250 tys. euro imperaalfa.pl
Inovo 5 – 7 lat 3-5 mln zł inovo.vc
Podlaski Fundusz Kapitałowy 3 – 5 lat 0,5-1 mln zł pfrr.pl
Satus/Satus Games 5 – 7 lat 0,5-4 mln zł satus.pl
Speedupgroup 5 0,5 – 18 mln zł speedupgroup.com
Starfinder 3 – 5 lat 1-3 mln zł starfinder.eu
Świętokrzyski Inkubator Technologii do 4 lat Do €200 tys. switsa.pl
Ventureinc indywidualnie 100 tys. – 3 mln zł ventureinc.com
Xevin do 10 lat 1 mln + 2 mln zł (follow-on) xevin.pl
Younick do 5 lat do 1 mln zł younick.pl

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Doris Azum 15 lis 2023 (02:56)

Czy potrzebujesz pożyczki, skontaktuj się z regionsbankplc007 Na gmail . com