Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

„Co cztery dni jedna dobra zmiana dla firm”

Prawie 90 proc. pakietu „100 zmian dla firm” działa, a jedna dobra zmiana dla biznesu wchodzi średnio co cztery dni w życie – pisze wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki na łamach wtorkowego, specjalnego wydania „Dziennika Gazety Prawnej”.

Foto: Puls Biznesu/ Marek Wiśniewski

Wtorkowe wydanie DGP jest wydaniem specjalnym, w którym gazeta oddała swoje łamy „głównym aktorom gospodarki”; w roli publicystów zgodzili się wystąpić m.in. przedstawiciele rządu, administracji biznesu.

W swoim tekście wicepremier pisze o polskim sektorze MSP. „Nie bójmy się tego powiedzieć: nasza gospodarka małym i średnim biznesem stoi. MSP generują co drugą złotówkę PKB i ten udział rośnie. To prawie 2 mln firm. Około 1 mln z nich to przedsiębiorstwa rodzinne, a więc w dużej części kapitał na lata. Polski kapitał” – podkreśla Morawiecki.

Zwraca jednak uwagę na problemy polskiego sektora MSP, takie jak wysoka skala samozatrudnienia czy bariery biurokratyczne, szczególnie odczuwane przez mniejsze firmy. „Na zmiany w podejściu państwa do przedsiębiorców nie ma lepszego momentu. Wiele firm założono od razu po 1989 r., a to oznacza, że ich właściciele osiągają właśnie lub osiągną wkrótce wiek emerytalny” – podkreśla Morawiecki.

W tym kontekście wskazuje na pakiet „100 zmian dla firm”. „Prawie 90 proc. pakietu działa, a jedna dobra zmiana dla biznesu wchodzi średnio co cztery dni w życie. Finalizujemy rządowe prace nad Konstytucją dla biznesu. Wprowadzi ona – w bardzo konkretny i wymierny sposób – nową jakość relacji na linii firma – instytucje państwa” – pisze Morawiecki, przypominając, że pod koniec września rząd przedstawił pakiet uproszczeń podatkowych, które pozwolą firmom zaoszczędzić prawie 4 mld zł w 10 lat.

„Nie sądzę, aby Bank of America pomylił się w +Small Business Owner Report+, podając, że zarządzanie małym przedsiębiorstwem jest trzy razy bardziej stresujące od wychowywania dziecka. A skoro tak, to warto, aby właściciele firm i ich pracownicy czuli, że mają w polskim rządzie partnera, który o nich dba i pamięta” – podkreśla Morawiecki. (PAP)

autor: Agata Szczepańska

akw/ eaw/

Źródło: PAP

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.