Co drugi przedsiębiorca krytycznie ocenia pracę administracji państwowej

Polscy przedsiębiorcy mieli możliwość wypowiedzenia się na temat tego, co ogranicza ich rozwój. Wszystkie odpowiedzi zostały zebrane w opublikowanym we wtorek raporcie „Przedsiębiorca wysłuchany: czego potrzebuje do rozwoju”, przygotowanym przez Polską Radę Biznesu i Polityka Insights.

Fot. YAY Foto/ stevanovicigor

Jedną z kwestii poruszanych w raporcie przez przedsiębiorców jest praca urzędników. Wielu właścicieli firm wskazywało, że efektywność ich pracy nie jest na najwyższym poziomie. Niemal co drugi przedsiębiorca bardzo krytycznie ocenia ich pracę. Jednak z drugiej strony pozytywnie oceniani są sami urzędnicy, którzy ich zdaniem są przyjaźni i próbują im pomóc w całym gąszczu prawa.

Jednak to nie jedyny problem na który zwracają uwagę przedsiębiorcy. Zdecydowanie więcej, bo aż 70 proc. ankietowanych wskazało potrzebę obniżenia składek na ubezpieczanie społeczne. Na ten problem zwrócił również uwagę Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. Zgodnie z jego propozycją, składki na ZUS miałyby być dobrowolne

Kolejną kwestią na którą zwracają przedsiębiorcy jest problem z finansowanie przedsiębiorców. Ponad połowa przedsiębiorców chce rozwijać swoją działalność w kolejnych latach, ale mają kłopot z dostępem do finansowania bankowego czy publicznego. Najgorzej pod ty względem radzą sobie średnie przedsiębiorcy. W dużej mierze przez to, że nie obejmują ich programy nakierowane do małych firm, zaś z drugiej strony są jeszcze za mali na relację z państwem.

Raport przygotowała Polska Rada Biznesu i Polityka Insight na podstawie wyników badania jakościowego, które posłużyło do opracowania ankiety przeprowadzonej między 13 listopada a 3 grudnia 2018 r. na próbie 546 respondentów z grupy właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, mikro-, małych i średnich przedsiębiorców oraz dużych firm.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*