Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Dziś ostatni dzień na zgłoszenie firmy do programu Mały ZUS Plus. Jak to zrobić?

2 marca 2020 r. to nie tylko dzień staroci, ale również ostatni moment na rozliczenie się z fiskusem niektórych, czy też zgłoszenie firmy do programu Mały ZUS Plus. O czym należy pamiętać?

To ostatni dzwonek na rozliczenie się z fiskusem i na skorzystanie z niższych składek ZUS

Na początku zajmijmy się rozliczeniem z fiskusem. 2 marca to ostatni dzień na złożenie zeznania rocznego dla osób prowadzących działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej i spółki osobowej, które odprowadzają podatek na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W tym celu należy złożyć formularz PIT-28. W przypadku pozostałych form podatkowych ostateczna data złożenia rocznego zeznania do urzędu skarbowego przypada na 30 kwietnia 2020 roku.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT – Program e-pity 2019

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

lub uruchom online

Dla przypomnienia ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to uproszczona forma rozliczeń podatkowych i w odróżnieniu od przykładowo podatku liniowego jest rozliczany na podstawie przychodów, a nie dochodów przedsiębiorstwa. Ci, którzy zdecydowali się na taką formę rozliczeń, opłacają jedną z siedmiu stawek procentowych: 2 proc., 3 proc., 5,5 proc., 8,5 proc., 10 proc., 17 proc., 20 proc. O tym, którą stawkę należy wybrać decyduje rodzaj prowadzonej działalności i zarejestrowanych w urzędzie kodów.

Zgodnie z art. 6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, by móc rozliczyć się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, przychód podatnika nie może przekroczyć w poprzednim roku podatkowym 250 tys. euro.

Mały ZUS Plus

Tego dnia mija nie tylko termin dla osób rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, ale również dla przedsiębiorców, którzy chcą płacić mniejsze składki ZUS. Dotychczas do nowego rozwiązania przystąpiło 240 tys. podmiotów z 320 tys., którzy mogą z niego skorzystać.

Sprawdź! Jak wyliczyć składki ZUS w ramach Małego ZUS Plus

Aby przystąpić do rozszerzonej ulgi wprowadzonej w 2019 r., wystarczy spełnić kilka warunków:

  • Przede wszystkim wielkość rocznego przychodu w poprzednim roku kalendarzowym nie będzie mógł przekroczyć 120 tys. zł rocznie (lub 6 tys. zł miesięcznie)
  • W poprzednim roku trzeba było prowadzić działalność przez minimum 60 dni
  • Podstawa wymiaru składek nie może przekroczyć 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia i nie może być niższa niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w styczniu danego roku (czyli między 780 zł a 3136,20 zł w 2020 roku)
  • Czas korzystania z Małego ZUS-u Plus nie będzie mógł przekroczyć 36 miesięcy (3 lata) w ciągu kolejnych 60 miesięcy (5 lat)

Jeśli powyższe warunki zostały spełnione, należy wypełnić i złożyć dokument ZUS ZWUA oraz ZUS ZUA lub ZUS ZZA. W marcu należy złożyć jeszcze rozliczenie za luty z informacją o rocznym przychodzie.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.