Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Emilewicz: Zatory płatnicze to problem nawet 90 proc. firm, chcemy to zmienić

Z zatorami płatniczymi zetknęło się ponad 90 proc. polskich firm. Dziś zaczynamy dyskusję nad zmianą tej sytuacji – powiedziała w piątek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Na początek MPiT przygotowało Zieloną Księgę z propozycjami rozwiązania tego problemu.

Jadwiga Emilewicz ; Foto: Puls Biznesu/ Marek Wiśniewski

„Zatory płatnicze najłatwiej porównać do korka na autostradzie, która jest dość mocno obciążona, i na której w danym momencie w poprzek staje pojazd. Hamuje ruch, przez co samochody nie mogą jechać dalej” – mówiła na piątkowym spotkaniu z dziennikarzami minister Jadwiga Emilewicz. Jak dodała, prowadzi to do „zahamowanie wielu procesów”, ruchu gospodarczego.

„Ponad 90 proc. przedsiębiorców badanych mówi nam o tym, że ten problem ich realnie dotyczy” – zaznaczyła. Chodzi o nieterminowe regulowanie płatności i wyznaczanie „niezwykle długich” terminów płatności. „W Polsce 180-dniowy, 120-dniowy termin płatności jest często stosowaną praktyką” – podkreśliła.

Zielona Księga zostanie udostępniona przedsiębiorcom w poniedziałek na stronie internetowej mpit.gov.pl. „Chcemy rozpocząć konsultacje nie od projektu ustawy tylko od Zielonej Księgi, żeby pokazać pewien wachlarz możliwych rozwiązań, które my widzimy, na podstawie rozmów z przedsiębiorcami, ale też regulacji, które mają inne kraje europejskie” – powiedział PAP wiceszef MPiT Mariusz Haładyj, który uczestniczył w piątkowym spotkaniu. (PAP)

autor: Magdalena Jarco
maja/ son/

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.