Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Fiskus sprawdza firmy. Przedsiębiorcy zaskoczeni

Urząd Skarbowy rozsyła listy do przedsiębiorców z prośbą, by przedstawili rozliczenia zaliczek na podatek dochodowy. Problem w tym, źe urzędy dysponują takimi danymi. To wprawiło przedsiębiorców w zaskoczenie i przerażenie – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Foto: YAY Foto

Pismo skierował Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie do przedsiębiorców, którzy płacą 19-proc. podatek. Jednak jak podkreśla gazeta, niewykluczone jest, że sprawa dotyczy również innych urzędów. Prosi w nim, by firm  przedstawiły rozliczenia swoich zaliczek na podatek dochodowy, wskazali daty wpłaty i czy w ogóle był taki obowiązek. W korespondencji brak jest podstawy prawnej. Fiskus uzasadnia jedynie, że ma na celu „ochronę legalnego biznesu i zasad uczciwej konkurencji”. Dodaje, że chodzi o „weryfikację prawidłowości i rzetelności wywiązywania się z obowiązku naliczania i wpłat zaliczek na podatek dochodowy”. Na złożenie wyjaśnień przedsiębiorcy mają zaledwie 3 dni.

Wielu właścicieli firm nie kryje jednak zaskoczenia takimi listami. Jak sami wskazują, nie wiedzą, w jakim celu muszą przedstawić rozliczenia zaliczek na podatek dochodowy, skoro wszystkie dane posiada urząd. Jednak jak się okazuje nie jest to do końca prawdą, bowiem fiskus nie widzi na bieżąco deklaracji zaliczkowych, bo te zostały zlikwidowane w 2007 r.

Jak dowiedziała się nieoficjalnie gazeta, przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej uspokajają, że nie należy wpadać w popłoch. Zapewniają, że pismo nie ma związku z kontrolą, czynnościami sprawdzającymi ani jakimkolwiek innym, formalnym postępowaniem. Dlatego brak jest w nim wskazania podstawy prawnej.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Cynik 19 wrz 2019 (11:45)

Co prawda okupant nie ma dokładniej kwoty należności, ale dość dokładnie może ją oszacować na podstawie otrzymanego JPK.