Genomtec pozyskał już blisko 12 mln zł. Stworzy mobilne laboratorium wielkości smartfona

Wrocławski start-up Genomtec zakończył niedawno rundę finansowania z sukcesem, zbierając niemal 3 mln zł. Wcześniej otrzymał także wsparcie od NCBIR w wysokości 9 mln zł. Twórcy zamierzają stworzyć mobilne, wielkości smartfona laboratorium do diagnostyki molekularnej. Według zapowiedzi ma być on gotowy już w III kwartale 2020 roku.

Na zdjęciu Miron Tokarski; Fot. Materiały prasowe

Miron Tokarski doktorant z dziedziny biologii molekularnej założył wspólnie z  dr Małgorzatą Małodobrą-Mazur oraz Henrykiem Roguszczakiem w 2016 roku start-up Genomtec. Wrocławianie stworzyli mobilne urządzenie do szybkiej i taniej identyfikacji patogenów m.in. bakterii, wirusów oraz grzybów o nazwie Genomtec ID. Teraz ich pomysł wchodzi na nowe tory, bowiem udało im się pozyskać 3 mln zł. W innowacyjny pomysł jako pierwsi uwierzyli uznani inwestorzy m.in. fundusz Leonarto VC i branżowy Vet Planet.

– Zakończenie rundy finansowania umożliwia nam finalizację prac nad systemem do mobilnej diagnostyki molekularnej. Do końca trzeciego kwartału przyszłego roku system beta Genomtec ID będzie gotowy. Następnie nasza technologia wejdzie w fazę testów porównawczych – mówi Miron Tokarski CEO Genomtec.

Jednak to nie pierwszy raz kiedy to spółka może cieszyć się z pozyskanych środków na swój pomysł. Nieco wcześniej twórcom urządzenia udało się pozyskać 9 mln zł w ramach dofinansowania pochodzącego z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Środki pochodzą z poddziałania 1.1.1 unijnego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Projekt rozpisany jest na 47 miesięcy.

Polacy obniżą koszt identyfikacji patogenów

Rozwiązanie stworzone przez wrocławski start-up, może odmienić całą branżę medyczną. Dzięki ich urządzeniu można będzie przeprowadzić diagnostykę pacjenta w kilkanaście minut w dowolnym miejscu – zarówno w jego domu, jak i w karetce jadącej do szpitala. Co więcej, kieszonkowe laboratorium pozwoli kilkukrotnie taniej i wydajniej rozpoznawać wirusy i bakterie.

Zastosowanie Genomtec ID nie ograniczy się jedynie do ludzkiej diagnostyki. Urządzenie pozwoli na identyfikację patogenów także w badaniach zwierząt, rolnictwie oraz przemyśle spożywczym. Może mieć również zastosowanie przy kontroli skażeń środowiska. Naukowcy z Genomtec opracowali również urządzenie przeznaczone dla rynku owocowo-warzywnego. Genomtec Fresh analizuje skład mikrobiologiczny gleby, roślin oraz wody. Umożliwia szybką oraz tanią diagnostykę wirusów i bakterii, a tym samym przyczynia się do zwiększenia zbiorów i zminimalizowania użycia środków chemicznych w rolnictwie, sadownictwie i ogrodnictwie. Według zapowiedzi urządzenie ma być  gotowe już w III kwartale 2020 roku.

– Obecnie celem jest wdrożenie karty mikroprzepływowej do masowej produkcji, co powinno nastąpić w 4 kw. 2020, wcześniej — najpóźniej w 2 kw. b.r. powinnyśmy otrzymać certyfikat ISO13485, który zaświadczy o odpowiednio funkcjonującym systemie zarządzania jakością. W 4 kw. rozpoczną się też laboratoryjne testy kliniczne na grupie ponad 3000 próbek pozyskanych od pacjentów — mówi Miron Tokarski.

Globalny rynek diagnostyki molekularnej wyniósł około 8,02 mld USD w 2018 r. Oczekuje się, że do 2025 r. wygeneruje około 14,56 mld USD.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*