Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Polak tworzy system rozpoznawania mowy

Radziłbym poszukiwanie takich obszarów działalności na, których się bardzo dobrze znają i które dają im dużo satysfakcji z wykonywanej pracy. Wiedza o biznesie jest podstawą sukcesu – mówi Piotr Radliński, twórca projektu SmartMobile, umożliwiającego rozpoznawanie i zamianę mowy na tekst. Pomysłodawca planuje ekspansję na rynek globalny.

Rozmawia Grzegorz Marynowicz: Czym jest projekt SmartMobile?

Tworzymy mobilne narzędzie umożliwiające rozpoznawanie i zamianę mowy na tekst działający lokalnie bez konieczności połączenia z internetem. Aplikacje mobilne tego typu mogą ułatwić obsługę urządzeń wielu osobom, gdyż umożliwiają sterowanie głosem i szybkie wprowadzanie danych bez konieczności używania zewnętrzny klawiatury lub ekranu dotykowego.  

Pozwalają również na głosową komunikację z użytkownikiem i sterowanie głosem zewnętrznymi urządzeniami, co znajduje zastosowanie w wielu obszarach np. w medycynie, mediach, bankowości elektronicznej, telekomunikacji, przemyśle, energetyce.  Lokalne działanie systemu pozwala korzystać z aplikacji w dowolnym miejscu.

Jak zrodził się pomysł uruchomienia takiej firmy?

Od kilku lat sprzedaję na rynku system rozpoznawania i zamiany mowy na tekst MagicScribe działający na urządzeniach z systemem operacyjnym Windows.  Doświadczenia zdobyte w tym czasie dzięki przeprowadzonym wdrożeniom doprowadziły do powstania pomysłu stworzenia takiego rozwiązania działającego na urządzeniach mobilnych tak, aby ułatwić użytkownikom ich obsługę.  Okazało się, że aby to osiągnąć niezbędne jest stworzenie narzędzi programistycznych, które ułatwią programistom tworzącym aplikacje przeznaczone dla urządzeń mobilnych wykorzystanie możliwości takiej technologii.  W pierwszej kolejności przed końcem 2013 roku powstaną narzędzia przeznaczone dla urządzeń mobilnych z systemem Android ze względu na jego olbrzymią popularność.

Na jakim etapie jest realizacja idei? Czy oprogramowanie do rozpoznawania mowy jest już gotowe?

Obecnie prowadzone są prace nad rozwojem narzędzi programistycznych SmartMobile SDK,. Dzięki współpracy z partnerami i ich klientami już na tym etapie prac uwzględniamy oczekiwania stawiane tego typu innowacyjnym rozwiązaniom. W pierwszej kolejności przed końcem 2013 roku udostępnimy partnerom narzędzia programistyczne przeznaczone dla urządzeń mobilnych z systemem Android ze względu olbrzymią popularność tego systemu.  Oprogramowanie do rozpoznawania mowy dla języka polskiego działające lokalnie na urządzeniach mobilnych jest już gotowe i będzie udostępniane wraz z narzędziami programistycznymi.  

W przyszłym roku planujemy udostępnić narzędzia programistyczne również w języku angielskim. Dodatkowo w przyszłym roku wprowadzimy na rynek oprogramowanie do rozpoznawania mowy dla języka angielskiego hiszpańskiego działające lokalnie na urządzeniach mobilnych.  Dzięki temu będziemy mogli pozyskiwać partnerów również za granicą zainteresowanych tworzeniem tego typu aplikacji mobilnych nie tylko na rynek polski, ale również rynek międzynarodowy.   Aby sobie wyobrazić wielkość tego rynku  wystarczy informacja, iż ponad 2,5 miliarda osób na co dzień posługuje się językiem angielskim lub hiszpańskim.

Na rynku istnieją już aplikacje do rozpoznawania mowy. Proszę powiedzieć czym wyróżnia się Wasze programowanie?

Obecnie  istnieją na rynku sieciowe rozwiązania do rozpoznawania mowy oferowane przez takich potentatów rynku jak firmy Apple, Google czy Microsoft.  Rozwiązania tego typu oferuje również  specjalizująca się w tego typu systemach  amerykańska firma Nuance.  Wszystkie rozwiązania przeznaczone dla języka polskiego i większość dla pozostałych języków wymagają  podłączenia do Internetu i korzystania z serwerów tych firm na, których w rzeczywistości odbywa się zamiana głosu na tekst. 

Celem naszej firmy nie jest zbieranie danych o wszystkich aktywnościach użytkowników w związku z tym udostępniamy na każdym z urządzeń mogilnych lokalnie działające oprogramowanie do rozpoznawania mowy  wspierające działanie aplikacji stworzonych przy użyciu opracowanych przez nas narzędzi programistycznych.  Dzięki temu  nasi partnerzy mogą zagwarantować możliwość korzystania z tego typu aplikacji w dowolnym miejscu bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat telekomunikacyjnych.  W przypadku tego typu technologii bardzo ważnym elementem są odpowiednio opracowanych słowniki terminologii używanej przez daną grupę użytkowników. 

Bardzo często w przypadku zastosowań komercyjnych we współpracy z klientem trzeba tworzyć wiele różnych specjalistycznych słowników wykorzystywanych w różnych miejscach aplikacji.  W przypadku naszej firmy to partner będzie miał możliwość tworzenia i aktualizacji tego typu słowników do gwarantuje klientom bardzo szybką i sprawną obsługę.  Wszystkie słowniki będą przechowywane lokalnie a komunikacja po sieci będzie potrzebna jedynie do ich aktualizacji.  

Pozyskaliście Państwo pieniądze na rozwój od funduszu StartMoney. Jak doszło do kontaktu z tym podmiotem i dlaczego wybraliście właśnie ten fundusz?

Już od pewnego czasu analizowaliśmy możliwość pozyskania finansowania dla takiego przedsięwzięcia. Doprowadziło to do serii spotkań z różnymi potencjalnymi inwestorami. Decydujące dla podjęcia ostatecznej decyzji okazało się zainteresowanie funduszu tego typu innowacyjnymi technologiami, porównanie skuteczności działania systemu rozpoznawania mowy z innymi rozwiązaniami na rynku oraz jednomyślne zaakceptowanie pomysłu na przyszły rozwoju spółki na rynku międzynarodowym.  Ważne okazało się również doświadczenie biznesowe pozwalające na przygotowanie w bardzo krótkim czasie niezbędnych dokumentów wymaganych przez fundusz.  

Na co zamierzacie przeznaczyć pozyskane środki?

Otrzymane środki planujemy przeznaczyć na opracowanie narzędzi programistycznych w języku polskim i angielskim.  Tworzone przy użyciu tych narzędzi aplikacje mobilne dla języka polskiego angielskiego i hiszpańskiego będą umożliwiały sterowanie aplikacjami oraz urządzeniami za pomocą głosu oraz szybkie wprowadzanie danych.

Na jaki rynek kierujecie swój produkt? Celem jest wyłącznie Polska czy może rynek globalny?

W pierwszej kolejności nasz produkt kierujemy na rynek polski do polskich firm, które planują tworzyć aplikacje mobilne wykorzystujące rozpoznawanie mowy przeznaczone zarówno na rynek polski jak i rynek międzynarodowy.  W połowie przyszłego roku po opracowaniu odpowiednich produktów planujemy rozpocząć pozyskiwanie partnerów również na rynku międzynarodowym tak aby w przyszłości firma mogła zaistnieć również na rynku globalnym.

Ile klient będzie musiał zapłacić za Wasz produkt?

Narzędzia programistyczne oraz określona liczba licencji na mobilne serwery rozpoznawania mowy będą udostępniane partnerom bezpłatnie na zasadzie rocznych odnawialnych licencji.  Firma planuje zarabiać dopiero w momencie, w którym partnerzy będą sprzedawali opracowane przez siebie aplikacje mobilne klientom końcowym.  Model licencjonowania mobilnych serwerów rozpoznawanie mowy dla klientów końcowych  będzie  mocno zróżnicowany i będzie zależał m.in. od sposobu udostępniania aplikacji  mobilnej. Inne zasady będą obowiązywać w przypadku aplikacji bezpłatnych a zupełnie inne w przypadku aplikacji sprzedawanych komercyjnie.

Jakimi metodami zamierzacie docierać do klientów? Pomysły na promocję?

W najbliższym czasie planujemy uczestniczyć w konferencjach i targach  technologicznych jak i branżowych tak aby jak największą grupę osób zainteresować  tworzeniem aplikacji mobilnych wykorzystujących rozpoznawanie mowy.  Planujemy również organizację szkoleń dla partnerów oraz możliwość zapoznania się nieodpłatnie z przykładowymi aplikacjami opracowanymi przy użyciu opracowanych przez firmę narzędzi programistycznych.  Będziemy także organizować spotkania i szkolenia dla klientów końcowych tak aby umożliwić im zapoznanie się z możliwościami technologii. 

Na jaką wartość szacujecie rynek tego typu narzędzi?

Rynek systemów rozpoznawania mowy na świecie będzie rósł średniorocznie 8,8% r/r w okresie 2010 – 2015. Łączna wartość rynku szacowana była na 38,4 mld $ w 2010 r. i szacuje się jego wzrost do poziomu 58,4 mld $ w 2015 r. Segment urządzeń obsługujących systemy rozpoznawania mowy był z kolei wart 16,5 mld $ w 2010 I powinien rosnąć 9,8% r/r do poziomu 26,3 mld $ w 2015 r. Wartość sprzedanego oprogramowania do rozpoznawania mowy wzrośnie z poziomu 13,6 mld $ w 2010 r. do wartości 18,9 mld $ w 2015 r. (6,8% rocznie). 

Jakie macie plany na najbliższy czas?

W najbliższych 2 miesiącach planujemy udział kilku imprezach targowych, których celem jest   promocja oferowanych rozwiązań i technologii.  Równolegle  we współpracy z partnerami będą rozwijane narzędzia programistyczne SmartMobile SDK. Będziemy starać się również aktywnie pozyskiwać nowych partnerów oraz potencjalnych klientów zainteresowanych tworzeniem i wykorzystywaniem aplikacjami mobilnych sterowanych głosem.  

Już obecnie w sklepie Google Play dostępna jest pierwsza sterowana głosem darmowa aplikacja „Słownik ortograficzny” firmy MagicSmart umożliwiająca głosowe wypowiedzenie jednego z ponad 10 000 wybranych trudnych słów zawierających rz,ż,ó,u. Na ekranie pojawiają się wszystkie słowa fonetycznie podobne do wypowiedzianego słowa wraz z ich znaczeniem. Np. pojawią się słowa morze  – naturalny zbiornik, może – możliwe, być może, łoże. Kolejnym przykładem może być inna darmowa aplikacja mobilna planowana na koniec października „kalkulatora recept” której zadaniem jest obniżenie do minimum kosztów wykupywanych w aptece leków refundowanych. 

W celu uproszczenia obsługi umożliwia ona głosowe wyszukiwanie leków refundowanych po nazwie handlowej i międzynarodowej oraz uzyskiwanie informacji o cenie tych leków w aptece. Dodatkowo umożliwia porównania ich z ceną zamienników w oparciu o aktualne wykazy leków refundowanych publikowany przez ministerstwo zdrowia. Pozwala ona na wybranie najtańszych zamienników wypisanych na recepcie leków refundowanych i określenie minimalnego kosztu wykupienia recepty.   Aplikacje ta powstają przy użyciu wersji beta narzędzi programistycznych SmartMobile SDK. 

Co moglibyście poradzić osobom, które myślą o własnym biznesie?

Osobom, które myślą o własnym biznesie radziłbym poszukiwanie takich obszarów działalności na, których się bardzo dobrze znają i które dają im dużo satysfakcji z wykonywanej pracy. Wiedza o biznesie jest podstawą sukcesu. Najczęściej wymaga on kilku lat wytężonej pracy w związku z tym częściej własne firmy rozwijają te osoby, którym określony rodzaj pracy sprawia przyjemność.  Kolejnym elementem potrzebnym do osiągnięcia sukcesu jest cierpliwość i umiejętność dostosowania się do zmieniającej się sytuacji na rynku.  

Trzeba pamiętać, że wszystko dookoła ciągle się zmienia i tylko ten, kto te zmiany zauważa wygrywa z konkurencją.  Jest jeszcze element szczęścia.  Czasem można mieć bardzo dobry pomysł tylko wychodzi się z nim na rynek w nieodpowiednim momencie.  W takiej sytuacji o sukcesie decyduje najczęściej wytrwałość, bo ten kto nie zrazi się pierwszymi porażkami doczeka w końcu momentu, w którym dzięki swojemu pomysłowi osiągnie sukces. 

– Polski start-up, który trafił w oko Microsoftu

– Polak stworzył start-up, który już wyceniono na 4 mln zł

– E-podróżnik.pl: od pracy magisterskiej do 3,7 mln UU

Dziękuję za rozmowę

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.