Stworzyli serwis, który diagnozuje, leczy i wysyła leki bez wychodzenia z domu

Medycyna w internecie to kierunek, który mocno się rozwija. Mamy w sieci projekty, które umożliwiają umówienie wizyty lekarskiej lub konsultacji online. Dużo krok na przód w tej dziedzinie zrobili twórcy platformy Poranadoktora.pl. Dzięki ich narzędziu Polak mieszkający w Wielkiej Brytanii będzie mógł nie tylko porozmawiać z polskim lekarzem online, ale również otrzymać wiarygodną diagnozę a nawet zamówić odpowiednie lekarstwa do domu.

Rozmawia Grzegorz Marynowicz: Czym jest platforma Poranadoktora.pl?

Dr n. med. Robert Jarema: Projekt Poranadoktora.pl umożliwia zdalny kontakt z lekarzem, niezależnie od miejsca pobytu pacjenta. Nasz start-up umożliwia nie tylko rozmowę online pomiędzy pacjentem a lekarzem, ale również wykonanie badania, wypisanie recepty a nawet wysłanie odpowiednich lekarstw. 

Skąd pomysł na taką platformę?

Najlepsze pomysły zawsze rodzą się na styku zdawałoby się zupełnie różnych specjalizacji. Nasze spotkanie, które miało miejsce około 3 lata temu było całkowicie przypadkowe, przy okazji zupełnie innego projektu. Potem okazało się że mamy podobne wyobrażenie na temat nowoczesnej medycyny- ja medyczne a Rafał techniczne. Zarys pomysły od początku był jasno określony- choć w trakcie jego realizacji wielokrotnie musieliśmy zmieniać niektóre nasze założenia. 

Postawienie wiarygodnej diagnozy na odległość wydaje się laikowi zadaniem niemożliwym. Jak platforma Poranadoktora.pl działa w praktyce? O ile wiem, to wykorzystujecie w tym celu zupełnie nowe narzędzia.

Założeniem działania firmy jest możliwość diagnostyki medycznej na odległość. Nieważne gdzie znajduje się pacjent, ma zawsze swojego polskiego e-lekarza prowadzącego przy sobie. Zapewniając bezpośredni kontakt z konsultantem pacjent może liczyć na profesjonalną pomoc medyczną, popartą możliwością wglądu w dokumentacje medyczną. Wgląd w taką dokumentację ma tylko uprawniony lekarz, więc nie ma obaw o zachowanie poufności. 

Tak działa Poranadoktora.pl

Kluczem jednak dobrej diagnozy jest, jak wcześniej wspomniano, możliwość dokładnego zbadania pacjenta. W tym celu  stworzyliśmy specjalne urządzenia diagnostyczne, pozostające na wyposażeniu pacjenta, dzięki którym kompleksowa diagnostyka w domu pacjenta nabiera zupełnie nowego znaczenia. W skład zestawu diagnostycznego wchodzi specjalnie zaprojektowany elektroniczny stetoskop- umożlwiający osłuchiwanie płuc i serca. oraz wideoskop służący do badania jamy ustnej, gardła, ucha i nosa. Zarówno stetoskop jak i wideoskop są przystosowane do badania zarówno osób dorosłych i dzieci. Dzięki tak zaawansowanej diagnostyce lekarz może zbadań zdalnie pacjenta na poziomie porównywalnych z klasyczną wizytą w gabinecie lekarskim. Proponowane urządzenia są tak zaprojektowane aby pacjent z łatwością mógł z nich korzystać.

Ile kapitału zainwestowaliście na starcie? Na co zostały wydane te pieniądze? Skąd pochodził kapitał na uruchomienie platformy?

Z naszym pomysłem, jeszcze na poziomie idei, zgłosiliśmy się do polskich inwestorów którzy w nas uwierzyli i nam zaufali. Zainwestowane pieniądze przeznaczyliśmy na stworzenie platformy, oprogramowanie, testy urządzeń, testy kliniczne, proces certyfikacji systemu, obsługę prawną, marketing.

Ja jestem adiunktem Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie z 20-letnim stażem pracy. Mój wspólnik to dr inż. Rafał Dalewski, inżynier z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu prac badawczo – rozwojowych. Od 6 lat adiunkt Politechniki Warszawskiej zaangażowany w projekty uczelniane i własne.

Czy za granicą funkcjonują takie projekty i czy cieszą się popularnością? 

Z naszych danych wynika że jesteśmy pierwszą firmą oferującą takie rozwiązania. Dotychczas działające firmy głównie oferują konsultacje online: albo w postaci wideo-chatów albo odpowiedzi na pytania przesyłane na skrzynkę lekarza. Dla nas taka forma konsultacji była zbyt ograniczona. Można skonsultować pacjenta, ale nie można go zbadać a już na pewno podjąć leczenia. Tego typu portali jest wiele w każdym kraju, także w Polsce.

Istnieją także firmy bardzo zaawansowane technicznie, które oferują możliwość prowadzenia badań na odległość za pomocą dedykowanych urządzeń. Służą one głównie do komunikacji między lekarzami lub personelem pielęgniarskim w celu wymiany doświadczeń, omawiania konkretnych przypadków chorobowych albo pomocy w diagnostyce. Do liderów na rynku w tym segmencie należą firmy amerykańskie: AMD Global Telemedicine oraz Globalmed.

Wydaje się, że najtrudniejsze przed Wami to przełamać obawy potencjalnych pacjentów do takiej formy „wizyty u lekarza”. Jak chcecie przekonać użytkowników do skorzystania z Poranadoktora.pl? 

Jesteśmy jedyną firmą, która umożliwia badanie i leczenie przez internet. W tym celu:

– zaprojektowaliśmy i wyprodukowaliśmy unikalne urządzenia- elektroniczny stetoskop i wideoskop służący do badania pacjentów,- w celu zapewnienia najwyższej jakości badań nasze urządzenia oraz cały system posiada certyfikat zgodności z dyrektywą o wyrobach medycznych a firma działa zgodnie z systemem zarządzania jakoscią produkcji wyrobów medycznych,

– umożliwiamy przetrzymywanie dokumentacji medycznej na swoim koncie- co z jednej strony znacznie ułatwia diagnostykę a z drugiej pozwala na wgląd w wyniki badań niezależnie od miejsca pobytu,

– w celu skutecznego leczenia, po zakończonej wizycie dostarczamy pacjentom lekarstwa do domu (na razie usługa działa na terenie Wysp Brytyjskich),

– udało nam się pozyskać do współpracy znakomitych, młodych lekarzy. 

Mamy nadzieję że pacjenci już wkrótce przekonają się do naszej usługi.

Na czym zarabiacie?

Na początku zakładamy że pacjent będzie płacił za każdą wizytę osobno. Pacjent płaci przed wizytą, ale zawsze zwracamy pieniądze za konsultację, która nie doszła do skutku, choćby z przyczyn technicznych. 

Jakimi metodami docieracie do klientów? Jakie macie pomysły na promocję?
Promocja odbywa się głównie przez internet. Mamy nadzieje dotrzeć także do innych mediów- telewizji oraz gazet. 

Jakie macie plany na przyszłość? Myślicie o globalnym rozwoju?

Na razie skupiamy się na dopracowaniu usługi w obecnym kształcie. Zbieramy opinie i doświadczenia. Mamy także nadzieję na poszerzenie liczby specjalizacji i lekarzy. W najbliższych planach jest także poszerzenie możliwości diagnostycznych o dodatkowe urządzenia. Docelowo chcemy trafić z nasza usługa na rynki globalne.

Co moglibyście poradzić osobom, które myślą o biznesie w sieci. Od czego zacząć, na co zwracać szczególną uwagę?

Ważne jest znalezienie swojej przestrzeni, opracowanie założeń realizacji a potem sama ich realizacja. W praktyce oznacza to dużo odporności na zmaganie się z przeciwnościami i nieustającą wiarę w sukces. A oprócz tego dużo, dużo pracy.  

Dziękuję za rozmowę

Komentarze

Avatar

Tomek

21 stycznia 2016 Odpowiedz

Dobry pomysł

Avatar

żal mi tego

12 kwietnia 2016 Odpowiedz

Taaaa i co jeszcze. Kazdy moze nawet dziecko 15 letnie wytargac recepte na interesujace go prochy. powodzenia.

Avatar

Krystyna123

9 stycznia 2018 Odpowiedz

Brzmi kolorowo, szkoda, ze takie nie jest. Co to za badanie bez kontaktu z lekarzem?:) Uważam, że koniecznością jest jednak udać się do lekarza! Osobiście założyliśmy nawet prywatną przychodnię, niedawno wyposażyliśmy się między innymi w https://www.medseven.eu/ – zapewniamy higienę i doskonałą opiekę zdrowotną. Myślę, ze to wystarczy, by przekonać, ze takie badanie jest znacznie bardziej wiarygodne:)

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*