Jak uruchomić własny food truck i ile to kosztuje?

Jak założyć własny food truck? To pytanie zadaje sobie wiele osób myślących o własnym biznesie. Perspektywa firmy na czterech kółkach przyciąga kolejnych przedsiębiorców, którzy jednak zgodnie twierdzą, że to wymagający i uzależniony od pogody biznes. Jednocześnie zainteresowanie tego typu usługami rośnie o czym najlepiej świadczą tłumy na festiwalach foodtrucków. W czasie pandemii branża, jak każda z sektora gastronomicznego boryka się dużymi problemami, ale niezależnie od tego warto poznać ten biznes od kuchni.

Ile trzeba zainwestować we własny food truck? Fot. YAY foto

Według różnych szacunków w Polsce działa 1300-1500 food trucków oferujących swoim klientom najróżniejszą kuchnię. Co roku przybywa nowych pojazdów, a także wielbicieli szybkiego jedzenia serwowanego z ciężarówki. Postanowiliśmy się bliżej przyjrzeć tej działalności i sprawdzić, co jest najważniejsze przy uruchamianiu własnego food trucka.

Ile trzeba zainwestować w food truck?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, bo zależy od wielu czynników. Food truckowy biznes można rozpocząć na wiele sposobów. Ja lubię podchodzić do tego jak do START-UPU i MVP. Czyli minimal valuable Project – mówi z sieci Pasibus. Pojazd może kosztować od 30 do 200 tysięcy złotych w zależności od tego, czy jest nowy czy używany. Na koszt wpływa także konieczność (bądź brak) przebudowy ciężarówki pod własne wymagania. – Potwierdza to Grzegorz Brzozowski z Green Bus. – można kupić 25-letnie auto za 15 tys. zł i je doposażać własnym nakładem, a można zamówić samochód specjalny w wyspecjalizowanej firmie za 10 tys. zł – dodaje.

To samo dotyczy brandu. Można wystartować bez specjalnego nacisku na kwestie wizerunku albo od początku podejść do tego profesjonalnie tworząc spójną markę. To bezpośrednio łączy się z kosztem personalizacji pojazdu i wypływa na początkowe koszty. Własnego food trucka nie uruchomimy także bez odpowiedniego sprzętu w środku. Dużo zależy od rodzaju serwowanej kuchni, bo urządzenia gastronomiczne są w bardzo różnych cenach. Warto się zastanowić, jakie w przyszłości będziemy mieli możliwości techniczne (przyłącze prądu, wody, itd.) Elektryczny piec od pizzy możemy kupić w granicach 4 tys. zł, a za gazowy, który jest tańszy w eksploatacji trzeba będzie zapłacić min. 10 tys. zł – zdradza właściciel Green Bus.

Kolejne wydatki wiążą się z kosztami organizacyjnymi, opłatami za stałe miejsce czy benzynę. Tutaj miesięczne wydatki oscylują między 5-10 tys. zł – mówi Piotr Staszczyński z sieci Pasibus. Na pierwsze zatowarowanie, opracowanie receptur należy przygotować około 10 tys. zł. Początkowe koszty mogą być więc bardzo różne – od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. – Minimum 60 tysięcy, wytrwałość i dobry pomysł na biznes – to z kolei zdanie Aleksandry Jaskólskiej z Panczo Bus.

Formalności food trucka

Rozpoczynając biznes w tej branży nie obędzie się bez odbioru food trucka przez sanepid. Niezbędne są także badania sanitarno-epidemiologiczne całego personelu. Trzeba koniecznie zapoznać się z unijnym rozporządzeniem na temat zbiorowego żywienia. Są niewielkie szanse, że przejdzie możliwość produkcji jedzenia na miejscu. Trzeba do tego mieć przystosowaną kuchnię lub podnająć lokal, żeby móc produkować żywność, a finalnie potem ją przygotowywać w samochodzie dla klienta – mówi Grzegorz Brzozowski z Green Bus. Gdy właściciel ma taką kuchnię, wówczas myje sałatę, doprawia mięsa, panieruje ser, wypieka bułki, a następnie przewozi je do busa i po poddaniu obróbce termicznej wydaje klientowi. Druga możliwość to bazowanie na półproduktach od firm, które mają pozwolenie na produkcje żywności. W takim przypadku właściciel food trucka kupuje gotowe kotlety, umytą sałatę, sos w tubce, bułkę i z tego składa finalne danie.

Lokalizacja i pogoda

Właściciele food trucków przyznają, że ten biznes można prowadzić właściwie wszędzie, byleby miejsce to miało odpowiednio duży przepływ pieszych. Zagłębie biznesowe, kurorty turystyczne czy popularne deptaki to miejsca często wybierane przez właścicieli restauracji na kółkach. Food trucków nie brakuje też przy dyskotekach, domach studenckich czy obiektach koncertowych. Eventy to w przypadku food trucków odrębny temat. Ich właściciele zgodnie twierdzą, że to loteria. – Czasem z niewiadomych powodów impreza, na którą bardzo się liczyło okazywała się kompletną klapą i odwrotnie. Wszystko zależy od tego, jakie moce przerobowe ma dany food truck oraz czy jest się na imprezie, gdzie jest nasz klient – dodaje z kolei Grzegorz Brzozowski. W naszym przypadku sprzedaż na festynach, imprezach i innych ventach generuje ponad 50 proc. przychodów. Tradycyjnie w weekendy jest największa sprzedaż – zdradza Aleksandra Jaskólska z Panczo Bus. Często zdarza się, że dużo towaru zostaje i weekend spisany jest na straty — dodaje przedstawiciel sieci Pasibus.

Innym elementem kluczowym przy prowadzeniu mobilnej restauracji jest pogoda. Możesz być na super imprezie, gdzie jest kilka tysięcy ludzi, ale jak zaczyna padać, to się ludzie po prostu chowają przed deszczem i trudno sprzedać jedzenie. Z drugiej strony temperatura powyżej 30 stopni również nie sprzyja temu biznesowi. Wówczas chce się raczej pić niż jeść – mówi przedstawiciel Green Bus.

Sezonowy biznes

Jednym z najważniejszych minusów prowadzenia tego biznesu jest fakt, że sezon trwa od kwietnia do października. Sprzyjający okres to wiosna i wczesne lato. Ludzie po zimie są spragnieni plenerów, imprez, spędzania czasu na słońcu, a to z kolei pozytywnie wpływa na przychody food trucków. Środek wakacji, to puste miasto, bo ludzie wyjeżdżają wypoczywać. – Od września do października znowu trochę „górki” i od listopada do stycznia, a nawet lutego notowany jest zdecydowany spadek przychodów — zdradza Grzegorz Brzozowski — Ja u siebie rozwiązałem tą sprawę w ten sposób, że korzystałem z usług firm kurierskich dowożących jedzenie. Dzięki temu przeżyłem, nazwijmy to, martwe okresy w mobilnej gastronomii – dodaje właściciel Green Busa.

Plusy i minusy własnego food trucka

Wśród minusów tego biznesu najważniejszy to duże uzależnienie od warunków atmosferycznych oraz sezonowość działalności. Oprócz tego życie na walizkach. – Jak dla mnie to jedyny minus. Ciągłe noszenie i pakowanie gratów, przygotowanie busa do transportu itd. – mówi Grzegorz Brzozowski. Wśród plusów prowadzenia własnego food trucka właściciele ciężarówek zgodnie wskazują mobilny charakter biznesu. Przedsiębiorca może być zawsze tam gdzie są potencjalni klienci. Jeśli dana lokalizacja się nie sprawdzi można łatwo ją zmienić. Przeczytaj także na MamBiznes.pl:

Grzegorz Marynowicz
MamBiznes.pl

Komentarze

Avatar

bill

2 października 2017 Odpowiedz

Najgorszy biznes ever mam kupla co zainwestował 100tys zł po roku chciał popełnić samobójstwo same długi i mandaty…

Avatar

edede

2 października 2017 Odpowiedz

śmierdzące budy na kólkach… kibla tam nawet nie ma i jak myślicie gdie personel się wypróżnia ? do wyboru krzaki (jak są w pobliżu) albo wiaderko… mycie rąk ? po co… w końcu liczy się smak…

Avatar

twoj lekarz

2 października 2017 Odpowiedz

lepiej prowadzić warzywniak niż budę na kolkach z jedzeniem, kolejna kalka z zachodu

Avatar

jebane pesymistyczne polaczki WYPIERDALAJCIE

25 marca 2018 Odpowiedz

Kumpel pewnie debil co nie umie inwestować i zarządzać ryzykiem do tego pewnie się chuja zna na gastro. Co do dwóch ostatnich komentarzy Panów z dupy wziętych …to napisze tylko tyle ze nasz kraj to właśnie przez takich kretynów jak Ci jest sto lat za murzynami. Jaki brak kibli, jakie kalki z zachodu czy was totalnie posrało…? Sanitariaty na imprezach są odpowiednio przemyślane i rozplanowane, a warzywniak to taki sam trudny kawal chleba co foodtruck i do tego w\ nie brakuje pomysłowości w strefie ofert i samego nazewnictwa…buraki won na etat….shut you fuckin mouth

Avatar

Paulina

3 kwietnia 2018 Odpowiedz

amen

Avatar

fanka powyższego komentarza

7 czerwca 2018 Odpowiedz

hehehehe dobry komentarz 🙂 Ale w zasadzie się zgadzam. Sami Hejterzy.

Avatar

Peryskop studio

8 listopada 2018 Odpowiedz

Jak w każdym biznesie i tutaj bardzo ważna jest reklama. Zapraszam aby zerknąć na pakiet marketingowy dedykowany specjalne usługą gastronomicznym – dobra cena za wydruki i projekty.
http://peryskop.studio/pakiet_gastro.html

Avatar

submarine loft

31 grudnia 2019 Odpowiedz

Peryskop studio, zanim zaspamujesz znowu, odśwież sobie słownik ortograficzny…

Avatar

Greg

8 maja 2020 Odpowiedz

usługom się piszę – dlaczego taki głupi błąd? Dla czego? Kurrrrwaaaa!!!

Avatar

misiak

3 stycznia 2019 Odpowiedz

To nie tyle co pesymiści, co jebani janusze biznesu. Piszą komentarze negujące posiadanie foodtrucka, po to, by zniechęcić potencjalnych chętnych do otworzenia nowego 😉

Avatar

lukas2323

9 stycznia 2019 Odpowiedz

zakładając własny food truck trzeba pamiętać o temacie opakowań papierowych typu tacki, talerze czy podkładki. I tutaj warto nawiązać współpracę z firmą Abc-Pak. Zamawiam u nich te opakowania do swojej restauracji aby pakować dania na wynos. Jakość produktów bardzo wysoka w stosunku do tak konkurencyjnej ceny. Firma jako producent śmiało zasługuje na miano leadera.

Avatar

podpis

11 kwietnia 2019 Odpowiedz

won z tym spamem pókim dobry

Avatar

hullrobert

25 lipca 2019 Odpowiedz

Uzyskaj pilną pożyczkę, aby rozwiązać swoje potrzeby finansowe? czy szukasz pożyczki powyżej 500+ PLN? Skontaktuj się z HULL ROBERT LOAN AGENCY, aby uzyskać pożyczkę w dowolnej części świata za pomocą jednego kliknięcia.

Pożyczka biznesowa –
Kredyt hipoteczny –
Kredyt studencki –
Pożyczka osobista –
Konsolidacja zadłużenia –
Pożyczka ślubna –
Zła pożyczka kredytowa –

Sprawdź naszą oficjalną stronę internetową, aby uzyskać więcej informacji
Web: http://us-nethullrobertloans.webs.com
………………………………………….. ………………
Tekst: 1 (812) 221-3888
WhatsApp: 1 (812) 221-3888
E-mail: [email protected] lub [email protected]

Avatar

id

19 września 2019 Odpowiedz

Niestety twoja wypowiedź ad polaczkum jest jeszcze głupsza niż te, które krytykujesz. Minęło sporo czasu, może już zdążyłeś ochłonąć, może masz już coś sensownego do powiedzenia? Biznes jest ciekawy, ale jak każdy w uczciwej gastronomii wymaga ciężkiej pracy. Trzeba mieć jakość i odpowiedzialność w głowie, a nie piniondze od frajerów.

Avatar

Claudia204

17 kwietnia 2021 Odpowiedz

Witam i witam w Spotcap Global Financial Services, Nazywam się Claudia Klein, jestem Niemką i oferuję wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe

Czy pilnie potrzebujesz wsparcia finansowego? Potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli tak, radzę skontaktować się z moją firmą za pośrednictwem | [email protected] | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i masz pożyczkę na swoim koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ świadczymy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie.

Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczka osobista, pożyczka biznesowa i wiele innych), oferujemy pożyczki zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 mln euro, a my udzielamy pożyczek o niskim oprocentowaniu 3% rocznie. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów pożyczkowych.

Przyznaję, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było ogromnym problemem.Dla osób fizycznych, które mają problem finansowy i potrzebują ich rozwiązania, wiele osób ma trudności z uzyskaniem pożyczki kapitałowej w lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych ze względu na wysokie oprocentowanie, niewystarczające zabezpieczenia, wskaźnik zadłużenia do dochodów, niska ocena kredytowa lub inne przyczyny

Koniec z czekaniem i stresującymi wizytami w banku. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu – możesz otrzymać pożyczkę i sfinalizować swoje transakcje zawsze i wszędzie tam, gdzie tego potrzebujesz

Świadczymy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku pytań / pytań? – Wyślij e-mail do | spotcapglobalservic[email protected] | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i natychmiast się z Tobą skontaktujemy

Twoja rodzina, przyjaciele i koledzy nie muszą wiedzieć, że masz mało gotówki, po prostu napisz do nas, a otrzymasz pożyczkę.

Twoja wolność finansowa jest w twoich rękach !!

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*