Jakimi samochodami jeżdżą przedsiębiorcy?

Przedsiębiorcy coraz chętniej nabywają nowe samochody, ustalając tym samym nowy rekord na polskim rynku. W poprzednim kwartale sprzedaż nowych samochodów dla firm wzrosła aż o 15,5 proc. rdr –poinformował Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów. Jednak pojawia się pytanie jakimi samochodami jeżdżą przedsiębiorcy oraz jak je finansują?

Fot. YAY Foto

To właśnie firmy odpowiadają za największą sprzedaż nowych samochodów osobowych (dokładnie 69,4 proc.). W pierwszym kwartale tego roku firmy zakupiły bądź wynajęły ponad 189,5 tys. samochodów. Sprawdź również jakie samochody kupują Polacy. 

Coraz częściej przedsiębiorcy sięgają po długoterminowy wynajem

Największy wzrost odnotował długoterminowy wynajem. W jego przypadku zakupiono aż o ponad 25 proc. więcej nowych aut osobowych niż w pierwszym półroczu 2017 r. Ponadto coraz więcej przedsiębiorców nabywa samochód kredytem, środkami własnymi czy też klasycznym leasingiem finansowym. Na taką formę zdecydowało się ok. 10 proc. przedsiębiorców więcej niż przed rokiem.


– Część z firm, bardzo często z sektora MŚP, zaczyna powoli zastępować leasing finansowy, gwarantujący tylko sfinansowanie auta służbowego, wynajmem długoterminowym, który dodatkowo oferuje przedsiębiorcom obsługę aut firmowych, pełen serwis, ubezpieczenie, opony, likwidację szkód oraz szereg innych usług dodatkowych. A wszystko to jest w przypadku wynajmu oferowane w miesięcznej racie o stałej wysokości, co znacząco ułatwia planowanie kosztów. Na dodatek, wynajem długoterminowy, biorąc pod uwagę całkowity koszt posiadania auta, a więc m.in. utratę jego wartości, ubezpieczenie, naprawy etc., jest rozwiązaniem po prostu tańszym w porównaniu np. z leasingiem finansowym –powiedział Grzegorz Szymański, prezes zarządu PZWLP.

Jednak pomimo znacznych wzrostów, wciąż tradycyjne formy zakupu dominują w sprzedaży nowych aut osobowych do firm. Na taka opcję zdecydowało się ponad 80 proc. przedsiębiorców, zaś tylko 1/5 z nich wykorzystała wynajem długoterminowy.


Jakie nowe auta osobowe nabywają przedsiębiorcy?

Wśród najczęściej sprzedawanych samochodów osobowych były diesle. Choć ich udział stale spada, kosztem samochodów z silnikami benzynowymi oraz ekologicznymi (hybrydowymi oraz ekologicznymi). Tych ostatnich w przeciągu pierwszego półrocza na drogach pojawiło się 2298 sztuk. Co jest nieznacznie więcej niż w tym samym okresie rok temu. Jednak jak podkreślają eksperci, to wciąż jest bardzo niski wynik.


Przedsiębiorcy w wynajmie długoterminowym nabywali najczęściej najbardziej popularne marki samochodów. Wśród nich znalazły się: Skoda Octavia, VW Passat, Ford Focus oraz Skoda Fabia.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski

Komentarze

Avatar

polowy1

5 maja 2019 Odpowiedz

ja tam jeżdżę toyotą i nie zamieniłbym tego samochodu na żaden inny. Jakiś czas temu kupiłem toyotę avensis w salonie Carolina Toyota Wola i zaoferowali mi takie warunki że bylbym głupi gdybym się nie zgodził 🙂

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*