Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jutro mija termin zapłaty składek. W styczniu ZUS bez zmian, ale są wyjątki

Jutro mija termin zapłaty składek przez osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i opłacających składki za siebie. Styczeń jest jednak ostatnim miesiącem, w którym przedsiębiorcy wykonają do ZUS przelew w tej samej kwocie, co w minionym roku. Wyjątkiem są firmy, którym na przełomie roku minęły „okresy ochronne” uprawniające do zwolnienia lub opłacania niższych składek.

Fot. Shutterstock

Przelew do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to pomijając, nieliczne wyjątki, obowiązek dotyczący każdego przedsiębiorcy. Osoby prowadzące własny biznes i opłacające składki za siebie zobowiązane są do wykonania przelewu do 10-tego każdego miesiąca. Nie inaczej jest w styczniu. Choć dla znakomitej większości firm zmiana wysokości składek nastąpi w lutym, to od tej reguły są jednak odstępstwa.

Od 0 zł na ZUS do preferencyjnych składek

Firmy założone w czerwcu i później zgodnie z obowiązującą ulgą na start zwolnione są z opłacania składek. Ten przywilej przysługuje młodemu przedsiębiorcy przez pierwsze pół roku prowadzenia działalności. Jeśli więc 6-miesięczny okres jeszcze nie minął to w styczniu z konta przedsiębiorcy nie zostanie wykonany przelew do ZUS. Jeśli jednak prawo do półrocznej ulgi minęło grudniu wówczas w już 10 stycznia firma zapłaci składki. Przedsiębiorca nie zapłaci od razu składek w pełnym wymiarze. Przez kolejne 2 lata korzysta z możliwości opłacania składek na preferencyjnych warunkach. Wysokość przelewu uzależniona jest od podstawy stanowiącej 30 proc. płacy minimalnej. Przelew, który zapłaci przedsiębiorca korzystający z niższego ZUS wyniesie w styczniu razem ze składką zdrowotną 555,89 zł (213,57 + 342,32).

Może się zdarzyć, iż okres 24 miesięcy preferencyjnego ZUS minął w grudniu. Wówczas styczeń 2020 roku jest pierwszym miesiącem, w którym przedsiębiorca zostanie objęty pełnym ZUS-em. 10 stycznia taki przedsiębiorca nie wykona takiego samego przelewu jak 10 grudnia ubiegłego roku. Jeśli nie spełni kryteriów tzw. małego ZUS — zobowiązany jest do zapłaty składki w pełnym wymiarze za rok 2019 wynoszącym 1316,97 zł.

Składki na ubezpieczanie społeczne w 2020 roku

Podstawowe składki ZUS Preferencyjne składki ZUS
Podstawa wymiaru 3136,20 zł 780 zł
Składka emerytalna 612,19 zł 152,26 zł
Składka rentowa 250,90 zł 62,40 zł
Składka chorobowa 76,84 zł 19,11 zł
Składka wypadkowa 52,37 zł 13,03 zł
Składka na Fundusz Pracy 76,84 zł 19,11 zł
Źródło: Opracowanie własne MamBiznes.pl

Z kolei przedsiębiorcy korzystający w 2019 roku z pozostałych ulg i zwolnień zapłacą 10 stycznia przelew w kwocie takiej samej jak miesiąc wcześniej. Dotyczy to zarówno firm korzystających z tzw. Małego ZUS, jak i przedsiębiorców, których miesięczne przychody nie przekraczają 2,5 krotności płacy minimalnej.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Radca prawny 10 sty 2020 (12:15)

Co za brednie. Jeżeli okres do składek preferencyjnych mija w styczniu, to duże składki zapłaci za styczeń w lutym . Składki opłaca się za miesiąc poprzedni.