Mały ZUS Plus jednak z opóźnieniem?

Głośno zapowiadany program rządowy dla przedsiębiorców wejdzie najprawdopodobniej w życie z opóźnieniem. Tak wynika z poprawki zgłoszonej przez posła PiS Andrzeja Kosztowniaka. Konieczność zmiany daty uzasadniał tym, iż w tak krótkim czasie ustawa może nie zdążyć przejść przez całą ścieżkę legislacyjną.

Fot. FORUM/ Andrzej Bogacz

Dopiero 1 lutego 2020 roku miałby wejść w życie tzw. Mały ZUS Plus, a nie jak pierwotnie zakładano 1 stycznia 2020 roku. Jak wskazał poseł Andrzej Kosztowniak, ta zmiana jest konieczna, ze względu na harmonogram prac Sejmu i Senatu oraz koniecznością zapewnienia odpowiedniego czasu dla prezydenta. Projekt trafi teraz do drugiego czytania.

Zobacz jak przystąpić do programu Mały ZUS Plus tutaj

Dzięki temu programowi rząd chce wprowadzić ulgi w składkach na ubezpieczenie społeczne płaconych przez najmniejszych przedsiębiorców. Przyjęte rozwiązania dotyczą tych firm, których miesięczny przychód nie przekracza 10 tys. zł, a dochód 6 tys. zł. To te firmy skorzystają z preferencyjnych zasad opłacania składek na ZUS. Według wyliczeń przedstawionych przez stronę rządową mała firma osiągająca przeciętny dochód na poziomie 2800 zł zapłaci w przyszłym roku 442 zł składek na ubezpieczenie społeczne. To oznacza oszczędność na poziomie 549 zł. W przypadku działalności generującej 4000 zł dochodu składka wyniesie 632 zł, a na koncie firmy zostanie w ten sposób 359 zł. Firma o dochodzie miesięcznym w okolicach 5 000 zł zapłaci do ZUS o 201 zł mniej tzn. 791 zł.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*