Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Milionowa kara dla firm za torbę foliową

Już od nowego roku przedsiębiorcy, którzy wprowadzą do obrotu torby foliowe będą musieli uzyskać wpis do rejestru. Jeśli tego nie zrobią, zostanie na nich nałożona kara w wysokości nawet 1 mln zł. Rejestr ten stanowi część bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, czyli BDO.

Fot. FORUM/
Piotr Lampkowski

Już od 1 stycznia 2020 na przedsiębiorcach spocznie nowy obowiązek, jakim jest rejestracja w systemie BDO. W tej bazie gromadzone są dane o podmiotach, które wprowadzają na rynek produkty w opakowaniach lub gospodarują odpady.

Sprawdź kto musi dokonać rejestracji w BDO oraz jak to zrobić

Jeśli, któraś z firm zdecydowałaby się jednak na prowadzenie działalności bez dokonania uprzedniej rejestracji, to 2020 roku, na przedsiębiorcę będzie można nałożyć karę administracyjną, która wyniesie od 5 000 zł do nawet 1 000 000 zł. Co więcej, sąd może wymierzyć karę aresztu lub grzywny.

Torby foliowe a BDO

Torby foliowe coraz mocniej podlegają kontroli. Już od początku września przedsiębiorcy muszą uiszczać opłatę recyklingową. Z opłaty są zwolnione jedynie bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości materiału poniżej 15 mikrometrów, które są wymagane ze względów higienicznych lub oferowane jako podstawowe opakowanie żywności luzem, gdy pomaga to w zapobieganiu marnowaniu żywności.

Jednak już od nowego roku, pojawi się nowy obowiązek. Każdy przedsiębiorca, który stosuje torby foliowe, będzie musiał zarejestrować swoją działalność w BDO. W przeciwnym wypadku, taki przedsiębiorca będzie mógł liczyć się z wysoką karą.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Fuj 1 sty 2020 (11:38)

Jaka kara dla kierownictwa BDO? Po 10 mln każdy?
Jaka kara dla szefa szefa BDO? 100mln i 10 lat gułagu?
Jaka kara dla szefa szefa szefa BDO? 1mld i kg ołowiu?
Niewinni?
Bezwartościowe niekompetente śmiecie będzie kary nakładać? Najpierw sobie!