Młoda firma nie zapłaci składek na ZUS. Jakie musi spełnić warunki?

Od przyszłego roku młode firmy o dochodach nieprzekraczających 1050 zł miesięcznie będą zwolnione z opłacania składek ZUS. Takie są plany przedstawione przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Jakie składki na ZUS młodych firm? Foto: FORUM/ Jerzy Dudek

Składki płacone na konta Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to istotna bariera zwłaszcza dla biznesów w początkowej fazie rozwoju. Jest jednak szansa, by wkrótce młodzi przedsiębiorcy przez pierwsze pół roku nie płacili żadnych składek.

Drobni przedsiębiorcy, którzy będą zarabiać do połowy wynagrodzenia minimalnego, przez pół roku nie będą musieli płacić danin na ZUS – zapowiedział kilka dni temu wicepremier. Zdaniem ministra finansów i rozwoju w ten sposób stworzy się zachętę do zakładania własnych biznesów przez osoby przedsiębiorcze. Proponowane zmiany miałby wejść w życie od stycznia 2018 roku w ramach szerszego projektu Konstytucji Biznesu.

Rządowa propozycja zakłada powstanie tzw. działalności nierejestrowej. Jej podstawową zaletą będzie zwolnienie z konieczności zakładania firmy przez pół roku (firma na próbę) oraz brak obowiązku płacenia składek na ZUS jeśli dochody młodej firmy nie będą przekraczać połowy minimalnego wynagrodzenia. To oznacza, że od nowego roku składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie zapłacą początkujący przedsiębiorcy, których działalność osiągnie dochód poniżej 1050 zł miesięcznie.

W tym roku młoda firma od pierwszego miesiąca działalności(niezależnie od dochodów) opłaca w sumie 487,90 zł składek(łącznie ze składką zdrowotną). Z kolei przedsiębiorcy działający na rynku dłużej niż 24 miesiące przez cały rok 2017 odprowadzą miesięcznie po 1172,56 zł(łącznie ze składką zdrowotną).

Rządowa propozycja idzie w dobrą stronę. Warto jednak pamiętać, że w ciągu ostatnich dwóch lat podobnych zapowiedzi było już kilka. Oto przypomnienie wszystkich zapowiedzi dotyczących składek na ZUS. Miała być obniżka ZUS, a jest zamieszanie. 

Przeczytaj także na MamBiznes.pl:

Grzegorz Marynowicz
Bankier.pl

Komentarze

Avatar

ben

8 listopada 2017 Odpowiedz

220 euro :)000 umarłem, w Afryce jest normalniej…

Avatar

Adax

7 marca 2018 Odpowiedz

Śmiechu warte. Morawiecki i jego „strażnicy arkusza” nic nie zrobią. Jest tylko powszechne niszczenie małych przedsiębiorstw poprzez koszmarne obciążenia np. ZUSem oraz ciągłe kontrole US. Ostatnio to jakaś paranoja z tymi kontrolami. dlaczego nikt nie rusza molochów którzy nie płacą podatków?

Avatar

asad

7 kwietnia 2018 Odpowiedz

..bo masz polaczku zasuwać u zagranicznego pana :]
Poza tym zagraniczny pan nie lubi konkurencji :]

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*