Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Młoda firma nie zapłaci składek na ZUS. Jakie musi spełnić warunki?

Od przyszłego roku młode firmy o dochodach nieprzekraczających 1050 zł miesięcznie będą zwolnione z opłacania składek ZUS. Takie są plany przedstawione przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Jakie składki na ZUS młodych firm? Foto: FORUM/ Jerzy Dudek

Składki płacone na konta Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to istotna bariera zwłaszcza dla biznesów w początkowej fazie rozwoju. Jest jednak szansa, by wkrótce młodzi przedsiębiorcy przez pierwsze pół roku nie płacili żadnych składek.

Drobni przedsiębiorcy, którzy będą zarabiać do połowy wynagrodzenia minimalnego, przez pół roku nie będą musieli płacić danin na ZUS – zapowiedział kilka dni temu wicepremier. Zdaniem ministra finansów i rozwoju w ten sposób stworzy się zachętę do zakładania własnych biznesów przez osoby przedsiębiorcze. Proponowane zmiany miałby wejść w życie od stycznia 2018 roku w ramach szerszego projektu Konstytucji Biznesu.

Rządowa propozycja zakłada powstanie tzw. działalności nierejestrowej. Jej podstawową zaletą będzie zwolnienie z konieczności zakładania firmy przez pół roku (firma na próbę) oraz brak obowiązku płacenia składek na ZUS jeśli dochody młodej firmy nie będą przekraczać połowy minimalnego wynagrodzenia. To oznacza, że od nowego roku składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie zapłacą początkujący przedsiębiorcy, których działalność osiągnie dochód poniżej 1050 zł miesięcznie.

W tym roku młoda firma od pierwszego miesiąca działalności(niezależnie od dochodów) opłaca w sumie 487,90 zł składek(łącznie ze składką zdrowotną). Z kolei przedsiębiorcy działający na rynku dłużej niż 24 miesiące przez cały rok 2017 odprowadzą miesięcznie po 1172,56 zł(łącznie ze składką zdrowotną).

Rządowa propozycja idzie w dobrą stronę. Warto jednak pamiętać, że w ciągu ostatnich dwóch lat podobnych zapowiedzi było już kilka. Oto przypomnienie wszystkich zapowiedzi dotyczących składek na ZUS. Miała być obniżka ZUS, a jest zamieszanie. 

Przeczytaj także na MamBiznes.pl:

Grzegorz Marynowicz
Bankier.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
asad 7 kwi 2018 (20:39)

..bo masz polaczku zasuwać u zagranicznego pana :]
Poza tym zagraniczny pan nie lubi konkurencji :]