Miała być obniżka składek na ZUS, a jest zamieszanie i niepewność

Składki na ZUS to jedna z najczęściej wskazywanych barier przez osoby myślące o własnym biznesie. Nic więc dziwnego, że przyszli przedsiębiorcy oraz właściciele młodych firm z uwagą wsłuchują się w pomysły dotyczące ich obniżenia. Jednak im więcej czasu mija od złożonych obietnic, tym mniej wiemy, na co mogą liczyć osoby przedsiębiorcze. W sprawie składek ZUS padło już tyle różnych zapowiedzi, że młody przedsiębiorca ma prawo czuć się zagubiony. Portal MamBiznes.pl zebrał wszystkie obietnice.

Czerwiec 2016. Składki ZUS od przychodu

(…)Trwają również prace koncepcyjne nad nowymi zasadami płacenia składek przez przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze. Zmierzają one w kierunku wprowadzenia daniny stanowiącej procent od przychodu przedsiębiorcy zamiast konieczności ustalania dochodu i opłacania osobno podatków i składek na ubezpieczenie społeczne. Byłoby ono przeznaczone dla najmniejszych firm z górną ustaloną granicą obrotów. (…)Konieczność opłacania stałej daniny stanowi bardzo dużą barierę w podejmowaniu i prowadzeniu działalności, w szczególności w zakresie najprostszych i prowadzony na najmniejszą skalę usług.(źródło: komunikat Ministerstwa Rozwoju)

Październik 2016. Henryk Kowalczyk: Będzie jednolity podatek

Jest decyzja polityczna, by nie było takiego uprzywilejowania najbogatszych. Założenia jednolitej daniny, w tym planowana skala podatkowa będą przedstawione do połowy listopada. Według niego na razie nie ma decyzji, kto będzie ściągał jedną daninę – ZUS czy skarbówka.(…) Stawek ma być kilka – cztery, pięć. Minimalna – 19,5 proc., a maksymalna – około 40 proc., łącznie z ZUS-em, więc to będzie niski podatek.(…) Maksymalne obciążenie będzie wynosić ok. 40 proc., podczas gdy obecnie maksymalne obciążenie to ok. 60 proc. Dotyczy ono grupy, która płaci 32-proc. PIT, a do tego składkę ZUS, rentową, wszystkie dodatki, co w sumie daje ok. 60 proc. Zarazem obciążenia z tytułu ZUS dla drobnych przedsiębiorców spadną z obecnych 1200 zł do ok. 500 zł. ZUS będzie płacony od dochodów, ale na początek od wysokości płacy minimalnej. (źródło: PAP)

Grudzień 2016. Mateusz Morawiecki: Nie będzie jednolitego podatku

Chcemy przeciąć wszelkie spekulacje i towarzyszące im niepewności dotyczące przyszłego prawa podatkowego w Polsce. Po rzeczowych konsultacjach i wszechstronnych analizach „za” i „przeciw”, zdecydowaliśmy, że nie wprowadzimy tego rozwiązania do polskiego systemu podatkowego. (…) Analiza potencjalnego wpływu jednolitego podatku na osoby prowadzące działalność gospodarczą przyczyniła się do podjęcia ostatecznej decyzji. (Źródło: PAP)

Marzec 2017. Morawiecki: od 1 stycznia 2018 r. niższe daniny od firm o niskich dochodach

W ramach małej działalności i działalności pozarejestrowej chcemy te zasady dopracować i od 1 stycznia 2018 r. one będą wdrożone. Z większymi ulgami dla tych, którzy mają niskie dochody miesięczne: 1 tys. zł, 2 tys. zł, 3 tys. zł, 4 tys. zł, będą lepsze zasady z punktu widzenia łącznych danin: zarówno tego, co płacimy do ZUS, jak i opodatkowania dla tych małych przedsiębiorców. W przypadku działalności nierejestrowej chodzi o to, by niewielkie firmy, których wpływy przekraczają 1 tys. zł, ale wciąż nie są wysokie, płaciły niższy ZUS. (źródło: PAP)

Kwiecień 2017. Mała działalność gospodarcza – niższe składki na ubezpieczenia społeczne dla mikroprzedsiębiorców

Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt ustawy zmniejszający obciążenia składkami na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorców o niskich przychodach. 31 marca wniosek o wpis skierowano do wykazu prac legislacyjnych rządu. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2018 roku. Z nowych rozwiązań skorzysta prawie 200 tysięcy firm. (…).Początkujący przedsiębiorcy zostaną zwolnieni z obowiązku uiszczania składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności. Potem, tak jak dotychczas, będą mogli korzystać przez 2 lata z tzw. „małego ZUS-u”. Zmiana dotyczy ponad 200 tys. osób, które każdego roku stawiają pierwsze kroki w biznesie. (źródło: komunikat Ministerstwa Rozwoju).

Uwaga: Niezwykłe pomysły na biznes. Sprawdź

Czerwiec 2017. Jadwiga Emilewicz: Mikro ZUS dopiero od 2019 roku

Start Małej Działalności Gospodarczej od 1 stycznia 2018 r. jest mało realny. Realny termin to dopiero 2019 r. To wtedy przy przychodach do 5 tys. zł przedsiębiorcy nie będą musieli płacić ryczałtowego ZUS. Na razie zapisy nie zostały zmienione. Jesteśmy w procesie konsultacji społecznych. Projekt budzi duże kontrowersje. Z jednej strony duży entuzjazm u małych i mikroprzedsiębiorców, dla których ZUS w pełnym wymiarze jest problemem. Z drugiej zdajemy sobie sprawę z realnego zagrożenia, jakim jest proces wypychania osób z umów stałych na samo zatrudnienie. (źródło: Money.pl)

Czerwiec 2017. Morawiecki: pracujemy nad obniżką stawek

Trwają prace nad zmianami przepisów podatkowych oraz dotyczących składek pobieranych od firm przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pracujemy nad tym z Ministerstwem Rodziny i być może od 1 stycznia zaproponujemy nowe rozwiązania. Na pewno utrzymamy obowiązujące dziś korzystne dla przedsiębiorców zasady, jak np. dwuletni okres obowiązywania niższej stawki dla rozpoczynających działalność. Myślę, że wypracujemy i zaproponujemy także inne rozwiązania, które skłonią przedsiębiorców do wychodzenia z szarej strefy.(źródło: PAP)

Przeczytaj także na MamBiznes.pl:

Zapytaliśmy w Ministerstwie Rozwoju i stan prac nad propozycjami dotyczącymi zwolnienia z opłacania składek na ZUS przez pierwsze pół roku działalności. Otrzymaliśmy taką odpowiedź.

Trwają uzgodnienia międzyresortowe projektu ustawy Prawo Przedsiębiorców, w którym znalazły się oba rozwiązania (ulga na start i tzw. działalność nierejestrowa). Projekt w najbliższych dniach zostanie skierowany pod obrady Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.

Ministerstwo Rozwoju

Grzegorz Marynowicz
MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*