Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Można ochronić własny majątek przed skutkami bankructwa firmy

Prowadzący działalność gospodarczą za zobowiązania własnej firmy odpowiada całym swym majątkiem. Jeżeli przedsiębiorca będzie musiał ogłosić bankructwo, może stracić także swój prywatny majątek, nawet mieszkanie czy samochód. Sposobem na uniknięcie takiej katastrofy jest założenie fundacji.

Fot. YAY Foto

Charakterystyczna dla prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej jest pełna odpowiedzialność przedsiębiorcy. Osoba fizyczna prowadząca taką działalność za wynikłe z niej zobowiązania odpowiada całym swoim majątkiem, nawet prywatnym. W tej formie prowadzenia działalności nie ma rozgraniczenia na majątek firmy i majątek prywatny. Wierzyciele mogą dochodzić swoich należności zarówno z majątku firmowego jak i prywatnego przedsiębiorcy.

Stworzenie fundacji prywatnej jest więc nie tylko sposobem na przeprowadzenie sukcesji, czyli dziedziczenia firmy. I jest to rozwiązanie, które może być korzystne także dla małych firm.

– Jako przedsiębiorca możemy popełnić błąd, który doprowadzi do tego, że będziemy musieli ogłosić bankructwo firmy, wtedy właściciel firmy jest w o wiele korzystniejszej sytuacji, jeżeli wcześniej przekazał założonej przez siebie fundacji majątek pod jej administrowanie – mówi w rozmowie z MarketNews24 Grzegorz Baran z kancelarii prawniczej Baran&Pluta.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

MarketNews24

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.