Nawet 1 mln zł dotacji na nowy biznes. Wnioski przyjmowane tylko do jutra

Tylko do jutra młodzi przedsiębiorcy z pomysłem na biznes mogą składać aplikacje do programu Platformy Startowe. Pod okiem doświadczonych ekspertów przyszli biznesmeni będą szlifować swoje projekty z możliwością pozyskania nawet 1 mln zł na wprowadzenie produktu lub usługi na rynek.

Fot. Shutterstock/ WHYFRAME

Masz pomysł schowany w szufladzie, bo nie wiesz jakie ma szanse powodzenia? Brakuje Ci doświadczenia i środków, by zweryfikować swój projekt i model biznesowy? Jedną z możliwości prześwietlenia pomysłu i dopracowania go pod skrzydłami inkubatora jest inicjatywa Platform Startowych.

Rozwiń pomysł pod skrzydłami Platformy Startowej

Program realizowany przez Polska Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości skierowany jest do młodych przedsiębiorców zainteresowanych rozwijaniem start-upu w jednym z województw tzw. Polski Wschodniej. To tam ulokowane są poszczególne Platformy Startowe, do których ze swoim projektem zgłosić się może pomysłodawca. Poprzez internetowy formularz należy złożyć wniosek, który następnie podlega weryfikacji. Po pozytywnej decyzji autorzy wniosku zostają zakwalifikowani do udziału w etapie inkubacji. To wtedy pod okiem ekspertów i doświadczonych praktyków szlifują swoje biznesowe przedsięwzięcia. Inkubacji towarzyszą szkolenia, warsztaty z poszczególnych sfer prowadzenia własnego biznesu od aspektów prawnych, własności intelektualnych przez konstruowanie modelu biznesowego aż po marketing, sprzedaż czy obsługę klienta.

Co młodym przedsiębiorcom daje Platforma Startowa:

– wsparcie w budowie biznesowych podstaw projektu,

– usługi doradcze skrojone pod dany pomysł,

– szkolenia oraz warsztaty z obszaru prezentacji przedsięwzięć i wystąpień publicznych

– usługi prawne, księgowe i z zakresu podatków

– udostępnienie powierzchni biurowej

 

Jak się dostać na Platformę?

Aby wziąć udział w inicjatywie Platformy Startowe należy złożyć wniosek, który dostępny jest na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Młodzi przedsiębiorcy działający na terenie województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego muszą wybrać jeden z sześciu podmiotów wyłonionych przez PARP, które zajmują się weryfikacją wniosków oraz pracą z pomysłodawcami nad ich projektami.

W tej chwili nabory prowadzą następujące inkubatory:
– Unicorn Hub,
– Startup Hereos,
– Wschodni Akcelerator Biznesu,
– Start in Podkarpackie,
– Idealist oraz Hub of Talents 2

To te podmioty zajmują się następnie złożonymi przez pomysłodawców aplikacjami. Eksperci weryfikujący wnioski i decydujący o przyjęciu do etapu inkubacji pod uwagę biorą takie elementy jak: innowacyjność, przewagi konkurencyjne, potencjał rynkowy i doświadczenie zespołu, który złożył wniosek.

Po inkubacji szansa na milion złotych

Po przejściu całego procesu inkubacji młodzi przedsiębiorcy mogą wnioskować o finansowe, bezzwrotne wsparcie na rozwój projektu, który razem z Platformą Startową dopracowali. Warunkiem ubiegania się o pieniądze jest ukończenie etapu inkubacji. Nie ma więc możliwości, aby o finansowe wsparcie starał się start-up, który nie uczestniczył w programie Platform Startowych. Etap pozyskiwania dotacji na rynkowy debiut projektu finansowany jest z w ramach programu 1.1.2 POPW „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej”. Pojedyncza firma może pozyskać do 1 mln zł bezzwrotnego wsparcia. Poziom dofinansowania może stanowić do 85 proc. kosztów kwalifikowanych zgłaszanego o zastrzyk kapitału przedsięwzięcia.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przygotowała pulę 108,4 mln zł na program Platform Startowych. Wnioski w trwających obecnie naborach przyjmowane są do jutra.

Przeczytaj także:

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*