Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

PIT dla prowadzących działalność gospodarczą wypełni fiskus, jednak dopiero w przyszłym roku

Już od tego roku za każdą osobę fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej fiskus sam rozliczy podatek. Przedsiębiorcy na tą udogodność będą musieli poczekać jeszcze rok.

Fot. YAY Foto/ Johan10

Już od tego roku nadchodzi duża zmiana w rozliczaniu się PITem. Od 2019 roku obowiązywać będzie nowa ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z nowym prawem nie trzeba będzie składać już samodzielnie rozliczonego PITa . Zmiana nie ominie również przedsiębiorców rozliczających się PITem. jednak z rocznym opóźnieniem.

Wraz ze zmianą osoby, które dotychczas rozliczały się za pomocą zeznań PIT-37 i PIT-38 już od tego roku nie muszą nic robić. Urząd Skarbowy sam rozliczy takie zeznanie. Będzie można jednak uzyskać wgląd w zeznanie i ewentualnie je odrzuć. Wtedy trzeba będzie dokonać rozliczenia samodzielnie.

Zeznania podatkowe będą dostępne od 15 lutego 2019 r. do 30 kwietnia 2019 r. dla podatników, którzy są osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej, składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-37 oraz podatników uzyskujący przychody z kapitałów pieniężnych składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-38.

Czy za przedsiębiorcę Urząd Skarbowy też rozliczy PIT?

Są też dobre informacje dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Za nich fiskus również samodzielnie rozliczy zeznanie, jednak dopiero w przyszłym roku. Dla osób składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-36, PIT-36L lub PIT-28 taką opcję będą mieli od 15 lutego 2020 r.  Natomiast do 30 kwietnia 2020 r. będą musieli potwierdzić, bądź odrzucić swoje rozliczenie za 2019 rok.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.