Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Kto i jak może prowadzić działalność nierejestrowaną?

Działalność nierejestrowana w Polsce funkcjonuje dość krótko, a dokładniej od 30 kwietnia 2018 roku. Powstała dzięki wejściu w życie tzw. konstytucji biznesu. Instytucja działalności nierejestrowej ma na celu wesprzeć drobne biznesy wykonywane w domu jak: krawiectwo, pieczenie ciast czy korepetycje. W roku 2021 limit działalności nierejestrowanej wyniesie 1400 zł.

Foto: YAY Foto/ dolgachov

Zgodnie z ustawą Prawo Przedsiębiorców są dwa kluczowe warunki, które należy spełnić, aby móc prowadzić działalność nierejestrowaną:

  1. Przychód nie może przekroczyć w ciągu miesiąca 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia
  2. Osoba podejmująca się działalności nierejestrowanej nie mogła przez ostatnie 60 miesięcy prowadzić działalności gospodarczej.

Działalność nierejestrowana nie ma zastosowania także do działalności wykonywanej w ramach umowy spółki cywilnej. Co więcej z nowej formy prawnej nie mogą skorzystać podmioty, które wykonują działalność wymagającą koncesję, licencję czy też pozwolenia.

Próg się zmienia

Jak już było wspomniane, górną granicę do kiedy można wykonywać działalność nierejestrowaną jest przychód o równowartości połowy kwoty minimalnego wynagrodzenia. Jednak minimalne wynagrodzenie nie jest wartością stałą. W ostatnich latach nie było takiego okresu, gdy spadało. Dla przedsiębiorców nierejestrowanych może oznaczać to także prognozę do stałego limitu do kiedy nie będzie konieczności rejestrowania swojej działalności.

W 2018, a więc w pierwszym roku istnienia działalności nierejestrowanej minimalne wynagrodzenie wynosiło 2100 zł. Zatem limit przychodów dla tej formy działalności wynosił 1050 zł w skali miesiąca. W 2019 roku limit te wzrósł do kwoty 1125 zł osiąganego przychodu w skali miesiąca. To za sprawą wzrostu minimalnego wynagrodzenia do kwoty 2250 zł. Z kolei w roku 2020 kiedy płaca minimalna wzrosła do kwoty 2600 limit działalności nierejestrowanej ustanowiony został na poziomie 1300 zł. W przyszłym roku rząd zapowiedział podwyżkę najniższej płacy do kwoty 2800 zł. Tym samym limit miesięcznych przychodów uprawniających do stosowania działalności nierejestrowanej wyniesie 1400 zł.

Sprawdź jak rozliczyć działalność nierejestrowaną

Warto również zauważyć, że w przypadku przekroczenia nawet o symboliczną złotówkę górnego limitu przychodu dla działalności nierejestrowanej, przedsiębiorca ma obowiązek zarejestrować swoją działalność. Zgodnie z prawem ma na to 7 dni. Jak to zrobić nie wychodząc z domu, przeczytasz tutaj.

Składki na ZUS w działalności nierejestrowanej

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność nierejestrową nie musi odprowadzać żadnych składek ZUS. Wynika to z tego, że osoba prowadząca tego typu działalność nie dokonuje rejestracji do ubezpieczeń, ani nie składa żadnych deklaracji ZUS.

Uważaj na pułapkę ZUS-u w działalności nierejestrowanej

Podatki w działalności nierejestrowanej

Z uzyskiwanego z działalności nierejestrowanej przychodu należy odprowadzić podatek. Jednak przedsiębiorca nie odprowadza okresowych (miesięcznych lub kwartalnych) zaliczek na podatek dochodowy, jak ma to w przypadku tradycyjnej działalności. Wykazuje się go dopiero w zeznaniu rocznym PIT-36 w części “Inne źródła”.

Podatek, który należy uiścić jest opodatkowany na podstawie dwóch stawek podatkowych – 18 i 32 proc. Oblicza się go z dochodu, a zatem od uzyskanych przychodów należy odjąć koszty uzyskania przychodu.

Zobacz także VAT, a działalność nierejestrowana

Dowodem uzyskania kosztów są dokumenty potwierdzające np. zakup narzędzi do wykonywania usług. Na nich wystarczające jest posługiwanie się numerem PESEL albo pomijanie go. Wyjątkiem są ci podatnicy, którzy zmuszeni są zarejestrować się do celów podatku VAT już w okresie prowadzenia działalności niezarejestrowanej. Ci podatnicy muszą wystąpić o nadanie numeru NIP przed dokonaniem pierwszej czynności opodatkowanej tym podatkiem. Nie ma obowiązku, by rozpoczynający działalność nierejestrowaną występował o nadanie mu numeru NIP. Sprawdź także jak prowadzić dokumentację w działalności nierejestrowanej?

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Petruk 17 kwi 2023 (17:49)

Czy usługi masażu mobilnego mogę prowadzić na nierejestrowaną działalność ?dziekuje za odpowiedz