Polska spadła w rankingu Doing Business

W tegorocznym zestawieniu raportu Doing Business Polska spadła o 6 pozycji. Zajęła tym samym 33. miejsce ze 190 gospodarek o przepisach najbardziej przyjaznych biznesowi. W ubiegłym roku Polska uplasowała się na 27. pozycji.

W tegorocznej edycji rankingu, podobnie jak w ubiegłorocznej zwyciężyła Nowa Zelandia zajmując pierwsze miejsce. Kolejne miejsce przypadło Singapurowi. Od Polski lepszym miejscem do prowadzenia biznesu były także takie państwa jak. Dania (3.) Gruzja (6.), Stany Zjednoczone (8.), Wielka Brytania (9.) Litwa (14.), Mauritius (20.), Niemcy (24.),  Kazachstan (28.), Rwanda (29) czy – Rosja (31). Z kolei Polska wyprzedziła takie kraje jak Czechy (35.), Holandia (36.), Węgry (53.) czy Ukraina (71.). Jak wskazuje Bank Światowy, autor raportu Doing Business główną przyczyna dlaczego Polska spadła w rankingu jest wzrost do 334  liczby godzin potrzebnych do rozliczeń podatkowych względem 260 w poprzednim rankingu.

Źródło: Raport Doing Business

Raport Doing Business jest nieprzerwanie od 2003 roku publikowany co roku przez Bank Światowy. Znajduje się w nim opis i porównanie warunków prowadzenia biznesu w 190 krajach świata. Raport analizuje przepisy regulujące działalność firm w zakresie między innymi zakładania działalności gospodarczej, pozyskiwania pozwoleń, płacenia podatków, wymiany międzynarodowej, uzyskiwania kredytu czy regulacji rynku pracy.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*