Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Niższy ZUS dla małych firm. Prezydent podpisał obniżkę składek

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zakładającą obniżenie składek na ZUS dla najmniejszych firm jednoosobowych. Według zapowiedzi inicjatorów dzięki nowym przepisom około 175 tys. mikrofirm zapłaci niższe składki na ZUS.

Podpisane dziś przez prezydenta przepisy mają doprowadzić do tego, że drobni przedsiębiorcy zamiast obecnych 1200 zł zapłacą miesięczne składki w wysokości 660 zł. Z preferencyjnych warunków odprowadzania składek skorzystać będą jednoosobowe firmy, których miesięczne przychody nie przekroczą 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia. W praktyce oznacza to , że nowe zapisy obejmują jednoosobowe firmy o miesięcznych przychodach nie większych niż 5250 zł.

W komunikacie Kancelarii Prezydenta podkreślono, że przyjęte rozwiązania mogą wpłynąć na rozwój przedsiębiorczości, pobudzić aktywność zawodową, ograniczyć tzw. szarą strefę oraz poprawić „przeżywalność” przedsiębiorstw, a przede wszystkim ich rentowność. Czytamy również, iż ustawa uzależnia najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych od uzyskiwanego przez nich rocznego przychodu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, który w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 30krotności kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu poprzedniego roku (w razie rozpoczęcia lub zawieszenia działalności gospodarczej w ciągu roku kalendarzowego limit przychodów ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu.

Z nowych zasad opłacania składek właściciel jednoosobowej firmy może korzystać przez 3 lata w ciągu ostatnich 5 lat prowadzenia własnego biznesu. Pozostałe 2 lata przedsiębiorca zobowiązany jest do płacenia składek na ZUS w pełnej wysokości. Podpisane przez prezydenta przepisy wchodzą w życie 1 stycznia 2019 roku.

W roku 2018 przedsiębiorcy działający na rynku dłużej niż 2 lata płacą (łącznie ze składką chorobową) kwotę 1232,16 zł. Młode firmy istniejące do 2 lat płacą 535,54 zł (łącznie ze składką chorobową).

Składki na ZUS dla firm działających dłużej niż 2 lata

Składki „Stara” firma
Składka emerytalna 520,36
Składka rentowa 213,26
Składka chorobowa 65,31
Składka wypadkowa 47,98
Fundusz Pracy 65,31
Składka zdrowotna 319,94
Suma 1232,16
Źródło: Opracowanie własne MamBiznes.pl

Jaki ZUS dla małych firm?

Składki Młoda firma
Składka emerytalna 122,98
Składka rentowa 50,40
Składka chorobowa 15,44
Składka wypadkowa 11,34
Fundusz Pracy 15,44
Składka zdrowotna 319,94
Suma 535,54
Źródło: Opracowanie własne MamBiznes.pl

Według rządu z nowego rozwiązania skorzysta blisko 200 tys. małych firm. Przyjęte zapisy pozwolą drobnym przedsiębiorcom zaoszczędzić łącznie 1,5 mld zł. Przeczytaj także:

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Grzegorz Marynowicz
MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
pol 15 sie 2018 (07:27)

Ale nikt nie napisał, że zniknie kilometrówka, która dodawana była do kosztów. Tak więc koszt rzędu 400 zł zniknie i tym samym z 500 zł ZUSu (tzw. małego ZUSu) zrobi się dodatkowo 400 zł na paliwo i dojazdy do klientów.
Ot taki czary mary.....