Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Polskie miasta mają pomysł, jak rozwiązać trudną sytuację restauratorów

Polskie miasta ruszają na ratunek lokalnym przedsiębiorcom z obszaru gastronomii, którzy cierpią z powodu pandemii koronawirusa. Wystartowały miejskie akcje, które mają zachęcić mieszkańców do zamawiania jedzenia do domów.

Wrocław na wynos

Fot. Shutterstock/ Sergey Dzyuba

Od soboty obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego z powodu pandemii koronawirusa. W wyniku czego restauracje, puby, bary i kawiarnia są obecnie zamknięte dla klientów. To nie jest dobra wiadomość, dla przedsiębiorców z obszaru gastronomii. Tym bardziej że już wcześniej liczba klientów stale malała, co jest wynikiem licznych apeli do pozostania w domu.

Władze Wrocławia i Gdańska, ale również Sopotu i Kielc postanowiły jednak wyciągnąć rękę do lokalnej gastronomii. Wykorzystany został fakt, że lokale gastronomiczne nie muszą być w pełni zamykane, bowiem jedzenie może być zamawiane na wynos. Dlatego zainicjonowano nową akcję. W przypadku stolicy Dolnego Śląska jest to „Wrocław na Wynos”, w ramach której powstała dedykowana strona w ramach oficjalnego portalu miasta, gdzie można znaleźć listę przedsiębiorców, przygotowujących posiłki na wynos. Jak podkreślają władze Wrocławia, lista ta wciąż nie zamknięta, a wszyscy chętni mogą zgłaszać się za pośrednictwem specjalnego formularza.

– Chcemy mieszkańcom umożliwić skorzystania z dobrego jedzenia, przygotowywanego przez wrocławskie restauracje, puby czy kawiarnie. Jednak przede wszystkim ta akcja ma na celu wesprzeć tych przedsiębiorców – mówi Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia w materiale wideo na swoim profilu na Facebooku. – Są to ludzie często zatrudniający mieszkańców tego miasta i oni wszyscy dziś zastanawiają się jak zapłacą podatki, czy też jak zapłacą swoim pracownikom. Dlatego zachęcam do korzystania z ich usług, szczególnie w tym trudnym dla nich okresie – dodaje.

W przypadku Gdańska powstała analogiczna akcja, jak ta, z którą mamy do czynienia we Wrocławiu. W tym przypadku lista otwartych punków gastronomicznych, z których można zamawiać jedzenie jest dostępna na oficjalnej stronie miasta Gdańsk. Podmioty, które chciałyby się znaleźć na takiej liście, wystarczy, że wyślą maila na adres [email protected], w której pojawi się: nazwa, strona WWW i kilka podstawowych informacji.

W przypadku Sopotu lista dostępna będzie na stronie oficjalnej miasta. Jak podkreślają urzędnicy, będzie ona aktualizowana na bieżąco. Właściciele lokali gastronomicznych mogą zgłaszać swoją działalność, wysyłając maila na adres: [email protected].

Na taki krok zdecydowały się również Kielce, gdzie wystartowała akcja Idea Kielce. Podobnie jak w przypadku poprzednich miast, tak i tu została stworzona lista otwartych lokali gastronomicznych.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.