Pomagają złapać równowagę i pokonać stres

Dwie niezwykłe kobiety, Beata Tylus i Anna Siedlewska, psycholożki na co dzień zajmujące się pracą z ludźmi, stworzyły fabularną, edukacyjną grę planszową.

Beata Tylus i Anna Siedlewska

– Gra uczy jak zaakceptować stres, zamiast go unikać i  wykorzystać energię reakcji stresowej do osiągania celów, lepszej nauki i  nawiązywania dobrych relacji z innymi.  – tłumaczy Anna Siedlewska, współautorka innowacji „Moc Stresu”. Gra uzupełniona jest o scenariusz szkolenia, dla trenerów przewidziano dedykowany podręcznik, a dla graczy dodatkowy poradnik samokształcenia.

Unikatowość rozwiązania bazuje na nowatorskich odkryciach psychologii zdrowia i mało znanej w Polsce koncepcji stresu K. McGonigal.  „Moc Stresu” to rodzaj polskiej adaptacji programu  „New Science of Stress” , który zawiera  trzyetapową interwencję w nastawienie psychiczne do stresu.

Gra powstała w ramach unijnego projektu  , pomagającego znaleźć nowe sposoby na przełamywanie barier w kształceniu ustawicznym.  Projekt sam w sobie już jest innowacyjny, ponieważ przyczynił się do większej współpracy środowisk edukacyjnych. Trenerzy biznesu i szkoleniowcy zaczęli dzielić się wiedzą. Duża część tego, co dotychczas było osiągalne tylko na zamkniętych kursach, za określoną kwotę, teraz jest dostępne online i za darmo.

– W ramach projektu Po-po-jutrze, znaleźliśmy rozwiązania ważnych problemów dotykających osoby dorosłe. Problemów pojawiających się podczas dokształcania lub wynikających z utrudnień w dostępnie do nauki lub też braku motywacji i obaw związanych z uczeniem w wieku dorosłym – mówi Monika Mardas-Brzezińska z  , partner projektu. Wraz z zmobilizowały środowisko edukacyjne do pionierskiej współpracy. W jej wyniku powstało ponad trzydzieści innowacyjnych rozwiązań. Wśród nich – Balanser, program warsztatów pomagający zachować równowagę pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym (work/life balance).

Agata Wittchen – Barelkowska i Mikołaj Maciejewski

– Opracowaliśmy Balanser z myślą o ludziach, którzy zmagają się z brakiem życiowej równowagi i obawiają się, że może im grozić wypalenie zawodowe – mówi Agata Wittchen-Barelkowska, współautorka projektu.

Problem work/life balance dotyczy nie tylko biznesmenów czy menadżerów wyższego szczebla. Także pracowników NGO, instytucji państwowych, właścicieli i pracowników małych i średnich przedsiębiorstw. Balanser wykorzystuje innowacyjne rozwiązania, zaczerpnięte z zakresu edukacji kulturowej.

– Kultura była dla nas podstawą do stworzenia wzorców zachowań, umożliwiających budowanie pewności siebie i umiejętności umożliwiających zachowanie życiowej równowagi – dodaje Agata Wittchen-Barelkowska.

Prace nad innowacjami w ramach projektu Po Pojutrze trwały dwa lata. Wyróżnione pomysły otrzymały dofinansowanie na testy, rozwój i wprowadzenie produktu na rynek.

– Wyzwanie zaprojektowania i przetestowania swoich innowacji w nauczaniu osób dorosłych na tzw. etapie inkubacji przyjęły aż 32 zespoły. Dobrane na zasadzie uzupełniających się umiejętności i profili zawodowych, badały potrzeby swoich użytkowników oraz testowały pomysły, które realnie miały rozwiązywać ich problemy. My zapewniliśmy doradztwo, szkolenia i wsparcie na każdym etapie rozwoju pomysłów.  – mówi Maciej Nowak z Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

czerwcu, na terenie PPNT, odbędzie się demo day dla branży czyli testowanie i sprawdzanie powstałych innowacji. Projekt jest realizowany w ramach Programu POWER, działanie 4.1. Innowacje Społeczne

Materiał partnera

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*