Premier Morawiecki zapowiada: nie będzie testu przedsiębiorcy

Czy kwestia tzw. testu przedsiębiorcy, która od kilku tygodni wzbudza duże emocje wśród samozatrudnionych ostatecznie została zamknięta? Nie będzie żadnego testu przedsiębiorcy – napisał dziś na twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Fot. FORUM/ Łukasz Dejnarowicz

Pomysł Ministerstwa Finansów, by wyłapać osoby, które założyły firmę tylko po to, by skorzystać z podatkowych korzyści wzbudził emocje i fale krytyki. Zdaniem autorów rozwiązanie miało zapobiec wykorzystywania samozatrudnienia jako formy zastępującej zatrudnienie na etacie. Na celowniku rządu miały być firmy, które świadczą usługi wyłącznie dla jednego podmiotu i tylko jemu wystawiają fakturę.

Dziś samozatrudnionych postanowił uspokoić premier Mateusz Morawiecki. Przed swoim wyjazdem do Brukseli napisał tweeta, w którym ostatecznie rozwiał wątpliwości i niejasności wokół kontrowersyjnego pomysłu. – widzę, że sprawa ciągle wywołuje emocje: NIE BĘDZIE ŻADNEGO TESTU PRZEDSIĘBIORCY – brzmi treść porannego tweeta.

Co prawda nie będzie testu przedsiębiorcy, jednak weryfikacja osób samozatrudnionych już tak. Potwierdziła to minister finansów Teresa Czerwińska w trakcie wtorkowej konferencji prasowej. – Należy weryfikować samozatrudnienie na gruncie tych przepisów i rozwiązań zarówno prawa pracy i jak przepisów podatkowych, które występują już dzisiaj – są takie możliwości. Ale wspólnie z Radą Dialogu Społecznego chcielibyśmy przeanalizować, zweryfikować, przyjrzeć się tym przepisom istniejącym i być może wprowadzić rozwiązania, które doprecyzują te przepisy – powiedziała minister finansów. Zatem rząd dalej rozważa weryfikację osób samozatrudnionych, jednak tylko na bazie już istniejących przepisów prawnych, z ewentualną możliwością ich poprawek.

Przeprowadzanie weryfikacji osób samozatrudnionych jest istotne z punktu widzenia budżetu państwa. Jak poinformowała szefowa resortu finansów w dokumencie Aktualizacja Programu Konwergencji, została zapisana możliwość pozyskania dodatkowych dochodów własnie dzięki zastosowaniu weryfikacji samozatrudnienia.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*