Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Program dla myślących o rozpoczęciu działalności gospodarczej. W drugim etapie nawet 1 mln zł na własny biznes

Myślisz o rozpoczęciu działalności gospodarczej, ale najpierw chciałbyś swój pomysł sprawdzić i zweryfikować pod okiem doświadczonych ekspertów. Trwa nabór w programie Platformy Startowe. Dzięki inicjatywie PARP młodzi przedsiębiorcy mogą prześwietlić oraz udoskonalić swoje biznesowe idee. W drugim etapie mają szansę pozyskania nawet 1 mln zł na realizację projektu.

Fot. Shutterstock/ 13_Phunkod

Swój pomysł przedsiębiorcze osoby zainteresowane wzięciem udziału w projekcie muszą złożyć w jednej z sześciu Platform Startowych. Po analizie nadesłanych projektów najlepsze z nich zostaną zaproszone do programu inkubacji. Oprócz wsparcia eksperckiego udział w inicjatywie umożliwia pozyskanie następnie finansowania.

Pomysł na działalność pod ostrzałem ekspertów

Program Platform Startowych to inicjatywa uruchomiona przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości kilka lat temu. Program skierowany jest do osób, które mają w szufladzie pomysł na biznesowe przedsięwzięcie, ale nie wiedzą, czy nowy produkt lub usługa mają szansą na rynkowe powodzenie. Pomysłodawca, aby wziąć udział w programie Platform Startowych musi zapukać do jednego z sześciu podmiotów obsługujących inicjatywę na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Wniosek mogą złożyć osoby, które zadeklarują założenie własnej działalności w jednym z województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Dostępny na stronie PARP formularz wypełniany jest online i wysyłany jest za pośrednictwem strony internetowej. Nazwy sześciu podmiotów odpowiedzialnych za przyjmowanie formularzy od młodych przedsiębiorców to: Unicorn Hub, Start in Podkarpackie, Idealist oraz Hub of Talents 2, Startup Hereos, Wschodni Akcelerator Biznesu.

Po wpłynięciu wniosku do danego inkubatora następuje weryfikacja formalna oraz merytoryczna projektu. Przy ocenie pomysłów brane są pod uwagę takie elementy jak innowacyjność, potencjał biznesowy oraz doświadczenie i kompetencje zespołu, który będzie pracował nad projektem. Autorzy pomysłów zakwalifikowanych do jednej z Platform Startowych przychodzą cykl szkoleń, spotkań mentoringowych, podczas których szlifowane jest przedstawione we wniosku przedsięwzięcie. Pod okiem praktyków diagnozowane są analizy mocnych i słabych stron projektu, weryfikacja modelu biznesowego, tworzony jest plan doprowadzenia projektu do etapu wprowadzenia na rynek. Uczestnicy programu inkubacji otrzymują także opiekę prawną oraz doradztwo w zakresie sprzedaży, marketingu czy ochrony własności intelektualnej.

Z Platformy po 1 mln zł na własną działalność

Pomysłodawcy, których projekty przejdą cały proces inkubacji i pracy nad swoimi przedsięwzięciami mogą w drugim etapie starać się o finansowy zastrzyk na wprowadzenie produktu lub usługi na rynek. W ramach etapu „Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej” perspektywiczne, młode biznesy mogą pozyskać do 1 mln zł na realizację przedsięwzięcia. Kwota, którą pozyska dany projekt uzależniona jest od zgłoszonego wniosku oraz oceny przez komisję weryfikującą dane przedsięwzięcie. wsparcia zależy od analizy ekspertów oraz indywidualnego zapotrzebowania danego projektu. Na początku października Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości poinformowała o zwiększeniu o 90 mln zł puli środków dostępnych w ramach programu „Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej”.

Pieniądze w ramach inicjatywy pomysłodawca może przeznaczyć na Wynagrodzenia wraz z pozapłacowymi kosztami pracy personelu. Młoda firma może także pokryć wydatki związane z zakupem środków trwałych, ale z pominięciem nieruchomości. Środki można wydatkować również na zakup wartości niematerialnych i prawnych, udział w targach, wystawach, promocję oraz zakup towarów. Obecny nabór w programie trwa do 30 grudnia roku 2020.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Carlito1 22 paź 2020 (08:37)

Za dużo już tych "doradców" a za mało biznesu...