Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Rosjanie zakładają firmy w Polsce. Jak widzą nasz kraj?

Według różnych szacunków w naszym kraju mieszka od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy Rosjan. Nie wszyscy decydują się na pracę na etacie. Niektórzy wybrali założenie nad Wisłą własnego biznesu, a nam opowiadają o swoich wrażeniach.

 

Foto: FORUM/ TATYANA MAKEYEVA

W Polsce pojawia się coraz więcej gości z za wschodniej granicy. Prym na liście narodowości wiodą oczywiście oczywiście wiodą Ukraińcy, ale nie brakuje także Rosjan, który wybrali Polskę na miejsce swojego życia i rozwoju. Jak widzą nasz kraj Rosjanie, którzy w Polsce prowadzą własny biznes?

Nie tak łatwo jest założyć własny biznes

Maria Najdienowa, założycielka Biura Tłumaczeń SPASIBO.PL.

Maria Najdienowa, Rosjanka polskiego pochodzenia, po raz pierwszy do Polski zawitała w ramach wymiany studenckiej. Po powrocie do Rosji postanowiła zostać tłumaczem j. polskiego. Jednak jak się szybko okazało, w rodzinnym Petersburgu brakowało zainteresowania taką usługą. To skłoniło ją do przeprowadzki do Warszawy, w której w czasie pobytu na studiach zakochała się. Po kilku latach pracy na etacie zdała egzamin na tłumacza przysięgłego. Wtedy po raz pierwszy zrodził się pomysł na biznes. Jednak już na samym początku pojawiły się pierwsze trudności. – Ze względów prawnych nie mogłam prowadzić jednoosobowej działalności gospodarczej, a jedynie spółkę kapitałową. Nie opłacało mi się to jednak ze względów podatkowych i księgowych –mówi Maria Najdienowa. – Dlatego kontynuowałam pracę na etacie i jednocześnie zbierałam bazę Klientów do otwarcia własnej działalności – dodaje. Ten problem wynikł z ograniczeń z ustawy o działalności gospodarczej – obcokrajowiec przebywający w Polsce na podstawie wizy lub karty czasowego pobytu wydanej na podstawie pracy  lub łączenia rodzin (jeśli jego małżonek nie jest Polakiem) nie może założyć jednoosobowej działalności gospodarczej, wyłącznie spółkę kapitałową (sp. z o.o. lub komandytową). Dopiero z czasem, gdy udało się Marii Najdienowej uzyskać  kartę stałego pobytu, mogła założyć własny biznes – Biuro Tłumaczeń SPASIBO.PL.

Przeczytaj także Ukraińcy stawiają na własny biznes w Polsce. Te firmy odniosły sukces

Maria Vislavnykh, założycielka Ewolucji

Nieco inną historię ma Maria Vislavnykh. – Już w szkole planowałam studia w Polsce. Skończyłam studia licencjackie na UEK-u w Krakowie oraz magisterskie na  SGH-u w Warszawie – mówi Maria Vislavnykh. Ten wybór wynikł przede wszystkim z pochodzenia jej przodków, którzy byli Polakami. Zaraz po skończeniu studiów postawiła na własny biznes, współtworząc kilka projektów. Obecnie, od roku 2016, jest właścicielką Ewolucji, firmy, która zajmuje się kompleksową obsługą biznesu w Polsce, świadczącej usługi między innymi: zakładania firmy w Polsce, usługi doradczej w biznesie, księgowości dla małych i średnich przedsiębiorstw, które wychodzą na rynki UE. Ponadto od 6 lat zajmuję się rozwojem współpracy biznesowej między Polską, a przedsiębiorcami z rynków wschodnich.

Jakie trudności dla obcokrajowców?

Największym problemem dla każdego cudzoziemcy jest brak znajomości języka polskiego. To stwarza bardzo wiele problemów. -W większości urzędów, gdzie taki obcokrajowiec mógłby się zgłosić po pomoc, nie da się porozumieć w języku angielskim lub jakimkolwiek innym – zauważa Maria Najdienowa. -Kolejnym istotnym problemem jest postrzeganie przedsiębiorców ze Wschodu, jako niewiarygodnych partnerów biznesowych – dodaje Maria Vislavnykh. Jednak obecnie, najtrudniejsza jest kwestia dotycząca legalizacji pobytu. – Urzędy odpowiadające za wydawanie kart pobytu bezpodstawnie przedłużają  postępowania do 6 miesięcy, czasem nawet do roku. Szczególnie dotyczy to osób próbujących zalegalizować swój pobyt poprzez otwarcie firmy w Polsce. Urzędy tłumaczą to napływem Ukraińców. Jednak dla każdego biznesu oczekiwanie przez pół roku bez możliwości kontynuacji działalności jest nie do przyjęcia – mówi właścicielka Biura Tłumaczeń SPASIBO.PL dodając – Polska nadal idzie tropem narodowościowym: chętnie przyjmuje wszystkie osoby polskiego pochodzenia, tymczasem inwestorzy, specjaliści którzy naprawdę mogliby się przydać na polskim rynku, ale nie mają polskiego pochodzenia, muszą przejść bardzo skomplikowane procedury żeby zalegalizować swój pobyt w Polsce i zacząć tu pracować -.

Istotnym problem przy zakładaniu własnego biznesu w Rosji jest brak przejrzystych ram i reguł przy prowadzeniu własnego biznesu. – Układy i znajomości pomagają rozwiązać wiele problemów, ale gdy takowych brak – mogą się zdarzać bezpodstawne kontrole ze strony różnych urzędów, które często kończą się niewypłacalnością przedsiębiorstwa – zauważa Maria Najdienowa.

Przyszłość biznesu prowadzonego przez obcokrajowców w Polsce

Zgodnie z danymi GUS w Polsce zarejestrowanych jest już ponad 19 518 zarejestrowanych podmiotów, prowadzonych przez osoby fizyczne, które nie posiadają polskiego obywatelstwa. Liczba tych firm z pewnością będzie wzrastać, co wynika z trendu który można zaobserwować w ostatnim czasie. Podobnie zapewne będzie z biznesem prowadzonym przez Rosjan. To za sprawą wzrastającej liczby imigrantów z tego kraju.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
darion 22 lis 2018 (09:34)

Sam rozpocząłem współpracę z kilkoma rosyjskimi firmami. Dlatego postanowiłem się podszkolić w tym języku. Zgłosiłem się do szkoły języka rosyjskiego www.jezykrosyjski.com.pl w Warszawie. Wam też polecam się rozwinąć w tym kierunku.