Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Rozważana jest obniżka PIT-u dla przedsiębiorców

Pewne jest, że osoby nie prowadzące działalności gospodarczej od 2020 roku będą mogły spodziewać się obniżki podatku o 1 punkt procentowych. Natomiast co do przedsiębiorców rozliczających się według stawki podatkowej PIT, kwestia ta jest rozważana  – poinformowała Rzeczpospolita.

Obniżka PIT-u dla przedsiębiorców Fot. YAY Foto/ simpson33

W ramach ogłoszonej przez premiera Matusza Morawieckiego tzw. piątki Kaczyńskiego, pojawił się pomysł obniżki stawki podatku PIT z 18 do 17 proc. Jednak początkowo nie było wiadomo co z osobami samozatrudnionymi. Jeśliby przedsiębiorcy nie skorzystali z obniżki, oznaczało by to dla nich kolejne pominięcie przy ulgach podatkowych. W ubiegłym tygodniu pojawiła się informacja, że przedsiębiorcy nie będą mogli skorzystać z zerowej stawki podatku PIT dla osób do 26. roku życia.

Jak poinformowała Rzeczpospolita, bardzo prawdopodobne jest, że przedsiębiorcy skorzystają z ulgi w postaci obniżki o 1 punkt procentowy. Jednak w Ministerstwie Finansów wciąż rozpatrywane są różne scenariusze.  – W Ministerstwie Finansów trwają prace nad operacjonalizacją, w jaki sposób ten podatek obniżony (z 18 na 17 proc. – proc.) miałby wyglądać – powiedziała na antenie Jedynki Polskiego Radia minister Jadwiga Emilewicz.

W tej chwili osoby prowadzące jednoosobową działalność w Polsce opłacają podatki według zasad ogólnych: liniowy 19% lub skala podatkowa 18 i 32%, karty podatkowej lub ryczałtu.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.