Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Rusza nabór do KPT ScaleUP

Na tę chwilę czekały zarówno start-upy, jak i polskie zakłady oraz fabryki. KPT ScaleUP, akcelerator Przemysłu 4.0 uruchamia rekrutację dla młodych innowacyjnych firm. Czeka na nich finansowe i instytucjonalne wsparcie, a także możliwość wdrażania swoich rozwiązań bezpośrednio we współpracy z gigantami polskiego przemysłu, m.in. Grupą TAURON, Grupą Azoty czy Lafarge Polska.

Fot. YAY Foto

Akcelerator prowadzony przez Krakowski Park Technologiczny już po raz czwarty wspierać będzie rozwój szeroko rozumianego Industry 4.0 w Polsce. Poprzez bogaty program pomocy dla młodych firm oraz stworzenie komfortowych warunków współpracy między nimi a już uznanymi i cenionymi nie tylko w Polsce, ale i na świecie markami, KPT ScaleUP chce wzmocnić ideę czwartej rewolucji przemysłowej. Partnerami akceleratora w tej edycji zostały Grupa TAURON, Grupa Azoty, Lafarge Polska, ASTOR, Werner Kenkel, Woodward, JMP Flowers oraz Grupa VOX.

„Aplikować do KPT ScaleUP może każdy start-up, który ma w swoim portfolio rozwiązanie odpowiadające potrzebom zdefiniowanym przez odbiorców technologii, czyli firmy przemysłowe będące partnerami akceleratora” – wyjaśnia Bartosz Józefowski, kierownik KPT ScaleUP. „Takie rozwiązanie należy opisać w formularzu zgłoszeniowym, który następnie zostanie szczegółowo oceniony przez zespół KPT ScaleUP oraz odbiorców technologii. Autorzy najlepszych pomysłów – czyli takich, które najściślej wpisują się w priorytety partnerów oraz najpełniej odpowiadają na ich potrzeby – zostaną zaproszeni do sześciomiesięcznego programu akceleracji” – dodaje Bartosz Józefowski.

Półroczne wsparcie

W tym czasie każdy ze start-upów będzie mógł skorzystać z sięgającego do 200 000 złotych dofinansowania, a także pakietu szkoleń, warsztatów, mentoringu i wyjazdów studyjnych o łącznej wartości 50 000 złotych. W tym czasie start-upy będą również intensywnie promowane – rozległa sieć kontaktów KPT ScaleUP pozwala na wzmocnienie pozytywnego wizerunku firmy. Ale największą wartością akceleratora, której nie da się skalkulować czy przeliczyć na złotówki, jest ścisła współpraca na linii start-up – firma przemysłowa.

„Dajemy młodym firmom bezcenną szansę rozwoju, adaptacji, a następnie wdrożenia swojego przemysłowego rozwiązania bezpośrednio u wybranego partnera” – zaznacza Bartosz Józefowski. „I jak pokazują trzy dotychczasowe odsłony KPT ScaleUP, ta współpraca przynosi wymierne efekty. Pomysły akcelerowanych firm znalazły zastosowanie u takich firm jak Kraków Airport im. Jana Pawła II, ASTOR czy Woodward” – dodaje kierownik akceleratora zarządzanego przez Krakowski Park Technologiczny.

O tym, że zaprojektowane w takim kształcie na sześć miesięcy wsparcie może znacząco wzmocnić start-up, świadczy też obecna rynkowa pozycja firm, które uczestniczyły w dotychczasowych edycjach KPT ScaleUP. Airly, Seedia, Insignes Labs czy 1000 realities to dziś poważni gracze rynkowi, którzy mądrze wykorzystali okres akceleracji w KPT ScaleUP.

Przemysłowe priorytety

Automatyzacja i robotyzacja, przemysłowy Internet Rzeczy, sztuczna inteligencja i machine learning, dane w chmurze i data mining – to ogólne priorytety rozpoczynającego się dziś i trwającego do 21 października naboru. By jednak efekt akceleracji był jak najbardziej konkretny, każdy z odbiorców technologii stworzył szczegółową listę zagadnień, nad którymi w pierwszej kolejności chciałby pracować ze start-upami.

Grupa TAURON stawia na wykorzystanie chatbotów, machine learning i AI do usprawnienia obsługi klientów oraz cyfryzacji sprzedaży. Pożądane będą też rozwiązania z obszaru Smart Home, a także takie pomysły, które przyczynią się do automatyzacji procesów przemysłowych i usług w zakresie zarządzania energią.

Inżynieria materiałowa, tworzywa sztuczne, magazynowanie energii oraz fine chemicals – oto cztery priorytetowe obszary wytyczone przez Grupę Azoty. W tej odsłonie akceleracji tarnowska spółka zamierza zaprosić do współpracy firmę specjalizującą się w druku 3D lub Additive Manufacturing.

Specjalizująca się w produkcji betonu i cementu firma Lafarge Polska planuje przede wszystkim unowocześnić stosowane procesy produkcyjne, projektowe oraz wykonawstwa. Lafarge chciałby również zaangażować akcelerowane start-upy do wzmocnienia wewnątrzzakładowej polityki bezpieczeństwa, w tym kultury „zera wypadków”.

ASTOR, czyli lider polskiego rynku z obszaru automatyki oraz robotyki chciałby przy współpracy z akcelerowanymi start-upami skoncentrować się na rozwoju przemysłowego Internet of Things. Pożądane są zwłaszcza rozwiązania dotyczące integracji między urządzeniami IoT a chmurą czy też zastosowania technologii Augmented Reality zintegrowanej z maszynami.

Obowiązującymi priorytetami dla firmy Woodward są przede wszystkim rozwiązania z obszaru projektowania, produkcji oraz usług dotyczących kontroli i optymalizacji dostarczania energii dla lotnictwa czy przemysłowych rynków. Szansę na współpracę mają również start-upy zajmujące się odnawialnymi źródłami energii, które Woodward planuje wykorzystać do rozwiązań kontrolnych dla sprzętu produkującego elektryczność.

Werner Kenkel liczy na rozpoczęcie współpracy ze start-upami, które mogą pomóc m.in. w automatyzacji procesów produkcyjnych, intralogistycznych oraz kontroli jakości, a także procesów związanych z załadunkiem i dystrybucją produktów do klienta. Firma zwróci baczniejszą uwagę na rozwiązania koncentrujące się na predykcyjnym utrzymaniu ruchu oraz inteligentnym zarządzaniu opakowaniami. W centrum zainteresowania Werner Kenkel znajdą się też pomysły odnośnie inteligentnego zarządzania odpadami z produkcji.

JMP Flowers, jeden z największych europejskich producentów kwiatów, planuje dzięki udziałowi w akceleracji KPT ScaleUP unowocześnić zarządzanie swoją hurtową siecią handlową. Generalnym efektem zaangażowania JMP Flowers ma być także wdrożenie innowacyjnych rozwiązań technologicznych wykraczających poza standardy obowiązujące w ogrodnictwie szklarniowym.

Do najbardziej pożądanych przez Grupę VOX rozwiązań należeć będą te, które umożliwią prognozowanie popytu, planowania produkcji oraz zarządzania zapasami w rozproszonym systemie magazynowania. Poszukiwane będą też aplikacji służące harmonogramowaniu produkcji oraz ułatwiające przypisanie osób do odpowiednich stanowisk. Grupie VOX zależy także na rozwiązaniach służących do automatycznego odczytywania dokumentów, a następnie wprowadzania ich do firmowego obiegu.

Wszystkie wyzwania technologiczne wraz z ich szczegółowym omówieniem znaleźć można na stronie internetowej KPT ScaleUP.

Szansa czeka

By pomóc start-upom w przygotowaniu jak najlepszego zgłoszenia, zespół KPT ScaleUP udostępnił w Internecie przewodnik po rekrutacji. Pobrać go można ze strony internetowej akceleratora (http://scaleup.kpt.krakow.pl/wp-content/uploads/2019/09/Magazyn_akceleratora_KPT_ScaleUP.pdf). W każdej chwili można też skontaktować się ze specjalistami akceleratora, by osobiście zadać pytanie czy wyjaśnić swoje wątpliwości. Na wypełnienie formularza zgłoszeniowego (https://gust.com/programs/kpt-scaleup-2019-ii) innowacyjne firmy z obszaru Przemysłu 4.0 mają czas do 21 października.

Akcelerator KPT ScaleUP jest jednym z 10 akceleratorów uruchomionych w ramach ogólnopolskiej inicjatywy PARP nazwanej ScaleUP. Jej celem jest wsparcie w rozwoju młodych firm, które spełniają kryteria jednego z 10 programów akceleracyjnych. Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

KPT ScaleUP jest zarządzany przez Krakowski Park Technologiczny, najbardziej kompletny one-stop-shop dla biznesu w Polsce. KPT dysponuje pełną paletą narzędzi, dzięki którym klienci Parku mogą rozwijać się lepiej i szybciej. Zbudowany przez KPT ekosystem liczy około 350 przedsiębiorstw, które dzięki wsparciu Parku mogą rozwijać się w optymalnych warunkach.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.