7 najbardziej znanych akceleratorów dla start-upów na świecie
Historia akceleratorów dla start-upów jest bardzo krótka. Liczy ona zaledwie 13 lat, jednak w tym czasie powstało ich ponad 250 na całym świecie. Ich zadaniem jest wspierać start-upy w początkowej fazie ich istnienia. Przedstawiamy subiektywny przegląd 7 najbardziej znanych akceleratorów na świecie.
Founders Space

Foto: foundersspace.com
Akcelerator Founders Space w ostatnim czasie gwałtownie się rozwiną, to za sprawą rozszerzenie się o nowe kraje. Dostępny jest praktycznie we wszystkich krajach europejskich, USA, Kanadzie, Korei Południowej oraz w Chinach.
Akcelerator został założony w Szanghaju, jednocześnie otwierając swoje inkubatory w większości chińskich miast. W bardzo krótkim czasie uzyskał bardzo dobrą prasę co przyczyniło się do umiejscowienia na pozycji lidera wśród akceleratorów w Azji.
Do najciekawszych start-upów, które wyszły z Founders Space można zaliczyć ViewPointSystem, Flexwave i EquBot.
Techstars

Foto: YouTube
Techstar to amerykański akcelerator. Został założony przez Davida Cohena, Brada Felda, Davida Browna i Jareda Polias w Boulder w stanie Kolorado w 2006 roku. Jednak bardzo szybko zagościł również w innych miejscach na świecie. Swoje programy akcelerator prowadzi w Wielkiej Brytanii, Izraelu, Niemczech, Kanadzie, USA oraz Australii. Zainwestowali już ponad 4 miliardy dolarów w około 1200 start-upów. Akcelerator cieszy się również bardzo wysokim poziomem skuteczności. Ponad 76 % przedsiębiorstw, które przeszły przez program, odnoszą sukcesy na rynku.
Do każdego programu akceleracyjnego rafia jedynie 10 start-upów, co stanowi mniej niż 1 % wszystkich zgłaszanych start-upów. Wynika to z tego, że chcą poświęcić każdemu z nich odpowiednią ilość uwagi i czasu.
Do najciekawszych start-upów, które wyszły z Techstar można zaliczyć Sphero, Digital Ocean, Localytics, SendGrid, Occipital, Next Big Sound i ClassPass.
PlugAndPlay

Foto: PlugAndPlaytechcenter.com
Mają dziesiątki partnerów korporacyjnych z całego świata, w tym Intuit, Credit Suisse, Honeywell, Bosch, Panasonic. Jednak ta lista jest znacznie dłuższa.
PlugAndPlay fukcjonuje w 12 państwach na świecie, przykładowo w Chinach, Japonii czy też USA. Niestety w Polsce ten akcelerator nie prowadzi żadnego z programów skierowanych do start-upów. Pomimo tego inwestują w około 100 start-upów na całym świecie rocznie.
Do najciekawszych start-upów, które wyszły z PlugAndPlay można zaliczyć Aahlada, Sparkling Logic i Token.
500 Sturtups

Foto: 500.co
Akcelerator został założony w 2010 roku w San Francisco przez Dava McClure, który jest nazywany „Super Aniołem Biznesu”.
W bardzo krótkim czasie rozszerzył swoją działalność do ponad 60 państw. Do roku 2017 zainwestował już w ponad 1800 przedsięwzięć na całym świecie, przekazując setki milionów dolarów. Zarządza 4 globalnymi funduszami oraz 13 dedykowanymi dla konkretnych regionów do których można zaliczyć 500 Kimchi (Korea), 500 TukTuks (Tajlandia) czy 500 Durians (Południowowschodnia Azja).
Do najciekawszych start-upów, które wyszły z 500 Startups można zaliczyć Wildfire, SendGrid czy też Twilio.
Angel Pad

Foto: angelpad.org
Akcelerator został założony w 2010 roku przez byłych pracowników Google w San Francisco. Dziś jednak siedziba została przeniesiona do Nowego Jorku. Program akceleracyjny odbywa się dwa razy do roku i trwa do 10 tygodnii. Spośród zgłoszonych start-upów ( zwykle około 2000) jest wybieranych tylko 12. Łączna wartość dofinansowania, które udzielił Angel Pad wynosi 250 milionów USD.
Do najciekawszych start-upów, które wyszły z Angel Pad można zaliczyć DronDeploy, Postmates czy też Buffer.
DreamIt Ventures

Foto: Tech Cocktail
W 2007 roku akcelerator został założony przez Stevena Welcha, Michaela Levinsona i Davida Bookspana w Filadelfii. Jednak akcelerator działa również w innych częściach świata m.in. w Tel-Avivie, Nowym Jorku. Od początku istnienia wzięło w nim udział ponad 200 firm, którzy uzyskali finansowanie na poziomie 200 milionów dolarów.
Najciekawsze start-upy, które wyszły z DreamIt Ventures można zaliczyć SeatGeek, SCVNGR, MindSnacks, Elevate, Meerkat, LevelUp.
Y Combinator

Foto: Ycombinator.com
Jest to najstarszy akcelerator start-upowy. Powstał on w 2005 roku w Mountain View, stanowiącej część Doliny Krzemowej. Za twórcę Y Combinato uznaje się Paula Grahama. Wiele jego pomysłów uznawane były za rewolucyjne. Szczególnie te dotyczące rozwoju start-upów.
Do tej pory akcelerator wsparł ponad 842 firmy, przekazując łącznie 3 miliardy dolarów. Cztery z nich posiadają dzisiaj wartość przekraczającą miliard dolarów. Program akceleracyjny odbywa się dwa razy w roku, wybierając 100 start-upów.
Do najciekawszych start-upów, które wyszły z Y Combinator można zaliczyć Airbnb, Stripe, Dropbox, Reddit i Weebly.
Przeczytaj także na MamBiznes.pl
- Globalny akcelerator start-upów wchodzi do Polski
- Najważniejsze umowy dla start-upów upublicznione
- Przerabiają start-upy na prawdziwych przedsiębiorców
Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl
Komentarze
Jak pomóc branży gastronomicznej po pandemii?
Po spustoszeniu, jakie ciągle sieje koronawirus w naszej gospodarce, będziemy musieli zrobić wszystko,…
Polski start-up wyróżniony w prestiżowym rankingu
Workai, polski startup oferujący platformę Employee Experience, został wybrany jednym z 10 najlepszych…
Ministerstwo zaprasza firmy na wyjazd do Egiptu. Koszty pokrywają uczestnicy
Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zapraszają firmy do wspólnego…
Ponad 280 tys. zł dotacji dla prowadzących działalność gospodarczą. Trwa kolejny nabór wniosków
Przedsiębiorcy zainteresowani pozyskaniem dofinansowania na przygotowanie projektu pod unijną dotację złożyli wnioski na…
Subwencja z tarczy finansowej dla firm. Dziś mija ważny termin
Twój firma ubiegała się o pomoc finansową z tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju,…
Hazard online ma potencjał wzrostu. Duże obroty generuje szara strefa
W Polsce prawie połowa obrotów na rynku hazardu online ma miejsce w szarej strefie.…