Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

7 najbardziej znanych akceleratorów dla start-upów na świecie

Historia akceleratorów dla start-upów jest bardzo krótka. Liczy ona zaledwie 13 lat, jednak w tym czasie powstało ich ponad 250 na całym świecie. Ich zadaniem jest wspierać start-upy w początkowej fazie ich istnienia. Przedstawiamy subiektywny przegląd 7 najbardziej znanych akceleratorów na świecie.

Founders Space

Foto: foundersspace.com

Akcelerator Founders Space w ostatnim czasie gwałtownie się rozwiną, to za sprawą rozszerzenie się o nowe kraje. Dostępny jest praktycznie we wszystkich krajach europejskich, USA, Kanadzie, Korei Południowej oraz w Chinach.

Akcelerator został założony w Szanghaju, jednocześnie otwierając swoje inkubatory w większości chińskich miast. W bardzo krótkim czasie uzyskał bardzo dobrą prasę co przyczyniło się do umiejscowienia na pozycji lidera wśród akceleratorów w Azji.

Do najciekawszych start-upów, które wyszły z Founders Space można zaliczyć ViewPointSystem, Flexwave i  EquBot.

Techstars

Foto: YouTube

Techstar to amerykański akcelerator. Został założony przez Davida Cohena, Brada Felda, Davida Browna i Jareda Polias w Boulder w stanie Kolorado w 2006 roku. Jednak bardzo szybko zagościł również w innych miejscach na świecie. Swoje programy akcelerator prowadzi w Wielkiej Brytanii, Izraelu, Niemczech, Kanadzie, USA oraz Australii.  Zainwestowali już ponad 4 miliardy dolarów w około 1200 start-upów. Akcelerator cieszy się również bardzo wysokim poziomem  skuteczności. Ponad 76 % przedsiębiorstw, które przeszły przez program, odnoszą sukcesy na rynku.

Do każdego programu akceleracyjnego rafia jedynie 10 start-upów, co stanowi mniej niż 1 % wszystkich zgłaszanych start-upów. Wynika to z tego, że chcą poświęcić każdemu z nich odpowiednią ilość uwagi i czasu.

Do najciekawszych start-upów, które wyszły z Techstar można zaliczyć Sphero, Digital Ocean, Localytics, SendGrid, Occipital, Next Big Sound i ClassPass.

PlugAndPlay

Foto: PlugAndPlaytechcenter.com

Mają dziesiątki partnerów korporacyjnych z całego świata, w tym Intuit, Credit Suisse, Honeywell, Bosch, Panasonic. Jednak ta lista jest znacznie dłuższa.

PlugAndPlay fukcjonuje w 12 państwach na świecie, przykładowo w Chinach, Japonii czy też USA. Niestety w Polsce ten akcelerator nie prowadzi żadnego z programów skierowanych do start-upów. Pomimo tego inwestują w około 100 start-upów na całym świecie rocznie.

Do najciekawszych start-upów, które wyszły z PlugAndPlay można zaliczyć Aahlada, Sparkling Logic i Token.

500 Sturtups

Foto: 500.co

Akcelerator został założony w 2010 roku w San Francisco przez Dava McClure, który jest nazywany „Super Aniołem Biznesu”.

W bardzo krótkim czasie rozszerzył swoją działalność do ponad 60 państw. Do roku 2017 zainwestował już w ponad 1800 przedsięwzięć na całym świecie, przekazując setki milionów dolarów. Zarządza 4 globalnymi funduszami oraz 13 dedykowanymi dla konkretnych regionów do których można zaliczyć 500 Kimchi (Korea), 500 TukTuks (Tajlandia) czy 500 Durians (Południowowschodnia Azja).

Do najciekawszych start-upów, które wyszły z 500 Startups można zaliczyć Wildfire, SendGrid czy też Twilio.

Angel Pad

Foto: angelpad.org

Akcelerator został założony w 2010 roku przez byłych pracowników Google w San Francisco. Dziś jednak siedziba została przeniesiona do Nowego Jorku. Program akceleracyjny odbywa się dwa razy do roku i trwa do 10 tygodnii. Spośród zgłoszonych start-upów ( zwykle około 2000) jest wybieranych tylko 12. Łączna wartość dofinansowania, które udzielił Angel Pad wynosi 250 milionów USD.

Do najciekawszych start-upów, które wyszły z Angel Pad można zaliczyć DronDeploy, Postmates czy też Buffer.

DreamIt Ventures

Foto: Tech Cocktail

W 2007 roku akcelerator został założony przez Stevena Welcha, Michaela Levinsona i Davida Bookspana w Filadelfii. Jednak akcelerator działa również w innych częściach świata m.in. w Tel-Avivie, Nowym Jorku. Od początku istnienia wzięło w nim udział ponad 200 firm, którzy uzyskali finansowanie na poziomie 200 milionów dolarów.

Najciekawsze start-upy, które wyszły z DreamIt Ventures można zaliczyć SeatGeek, SCVNGR, MindSnacks, Elevate, Meerkat, LevelUp.

Y Combinator

Foto: Ycombinator.com

Jest to najstarszy akcelerator start-upowy. Powstał on w 2005 roku w Mountain View, stanowiącej część Doliny Krzemowej. Za twórcę Y Combinato uznaje się Paula Grahama. Wiele jego pomysłów uznawane były za rewolucyjne. Szczególnie te dotyczące rozwoju start-upów.

Do tej pory akcelerator wsparł ponad 842 firmy, przekazując łącznie 3 miliardy dolarów. Cztery z nich posiadają dzisiaj wartość przekraczającą miliard dolarów. Program akceleracyjny odbywa się dwa razy w roku, wybierając 100 start-upów.

Do najciekawszych start-upów, które wyszły z Y Combinator można zaliczyć Airbnb, Stripe, Dropbox, Reddit i Weebly.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.