Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Są kolejne pieniądze dla firm na kapitał obrotowy. Dodatkowe 500 mln zł trafi do przedsiębiorstw

Przedsiębiorcy, których przychody spadły w związku z pandemią koronawirusa mogą skorzystać z kilku programów oferujących finansowanie kapitału obrotowego. Jednym z nich są Pożyczki Płynnościowe udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Na ten cel Bank Gospodarstwa Krajowego przeznaczył właśnie dodatkowe 500 mln zł. Środki można wydatkować na bieżące funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Do firm dotkniętych skutkami pandemii trafi ponad 1 mld zł w postaci nieoprocentowanych pożyczek.

Foto: FORUM/ Jaap Arriens/NurPhoto via ZUMA Press

Liczba złożonych wniosków spowodowała, że organizatorzy zdecydowali się powiększyć pulę środków, które trafią do mikro, małych i średnich firm dotkniętych skutkami lockdownu i zamrożenia gospodarki. Kto może się ubiegać o Pożyczkę Płynnościową i na jaki cel firma może przeznaczyć pozyskane finansowanie?

Pożyczka Płynnościowa 0 % dla firmy na 6 lat

Program Pożyczek Płynnościowych finansowany jest ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Według szacunków BGK wsparcie trafi łącznie do około tysiąca firm szukających finansowania na bieżące funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Program jest tak skonstruowany, że pożyczka oprocentowana jest na 0 proc. Pozyskane finansowanie beneficjent może wydać na uregulowanie płatności dotyczących bieżącej działalności przedsiębiorstwa. Pożyczkę Płynnościową można wydać na wynagrodzenia pracowników, zapłatę za wynajem lokalu, uregulowanie należności wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, urzędu skarbowego czy zakup towarów. Od firmy ubiegającej się o wsparcie nie jest wymagany wkład własny. Przedsiębiorca zobowiązany jest do spłaty pożyczki w ciągu 6 lat. Istnieje także możliwość skorzystania z półrocznych wakacji kredytowych – karencji w spłacie pożyczki.

Na co można przeznaczyć pożyczkę:

– wynagrodzenia pracowników (w tym także składowe należne ZUS, US),

– koszty personelu pracującego na terenie firmy, będącego formalnie na liście płac podwykonawców,

– pokrycie zobowiązań publiczno-prywatnych,

– pokrycie zobowiązań handlowych, zaległych faktur,

– pokrycie kosztów użytkowania infrastruktury,

– zakup towarów

– zobowiązania i wydatki nieopłacone na dzień 1 lutego 2020 r.

 

Wraz ze zwiększeniem dostępnej puli środków w ramach Pożyczek Płynnościowych instytucje pośredniczące, które w imieniu BGK zajmują się przyjmowaniem i weryfikacją wniosków rozpoczęły kolejne nabory. W sumie pula przekazanych tym instytucjom środków na pożyczki płynnościowe wyniosła 1 miliarda złotych. W pierwszej kolejności na wsparcie mogą liczyć te firmy, które w pierwszych naborach nie otrzymały środków z powodu ich wyczerpania. Warto przypomnieć, że to już drugi raz, jak BGK zdecydował się powiększyć dostępną pulę środków. Wybrano także kolejne instytucje pośredniczące, które rozdysponują środki w regionach do tej pory nie biorących udziału w programie. Lista wszystkich instytucji, w których przedsiębiorcy mogą składać wnioski o Pożyczkę Płynnościową znajduje się poniżej.

Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach – województwa: mazowieckie, łódzkie,
Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości – województwa: mazowieckie, łódzkie,
Fundacja Rozwoju Śląska – województwa: opolskie, dolnośląskie,
Bank Pekao S.A – województwa: pomorskie, zachodniopomorskie.
Fundacja Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości – województwa: wielkopolskie, lubuskie

Tarnowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. – województwa: małopolskie, śląskie,
Lubelska Fundacja Rozwoju – województwa: świętokrzyskie, podkarpackie,
Polska Fundacja Przedsiębiorczości – województwa: kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie,
Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach – województwa: lubelskie, podlaskie

Przedsiębiorca zainteresowany pozyskaniem wsparcia zobowiązany jest do złożenia wniosku w instytucji finansującej właściwej dla lokalizacji danej firmy. O pieniądze z BGK mogą się ubiegać firmy, które zadeklarują, że do końca roku 2019 nie były w trudnej sytuacji finansowej, a zamrożenie gospodarki wynikające z pandemii wpłynęło na pogorszenie kondycji przedsiębiorstwa. Drugim istotnym warunkiem pozyskania taniej pożyczki na bieżące funkcjonowanie firmy jest wykazanie, iż na przedsiębiorstwie starającym się o wsparcie nie ciążą decyzje o nakazie zwrotu wcześniejszych pomocy z innych programów oraz zakaz ubiegania się o takie wsparcie.

ABC Pożyczki Płynnościowej:

– organizator: BGK za pośrednictwem instytucji finansujących
– kto może wnioskować: mikro, małe i średnie firmy
– branża: dowolna
– spłata pożyczki – do 6 lat
– oprocentowanie – 0%
– karencja: pół roku
– przedsiębiorstwo może wnioskować o więcej niż jeden zastrzyk kapitału
– łączna kwota udzielonych pożyczek jednemu podmiotowi nie może przekroczyć 15 mln zł

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Meg.one 24 lip 2020 (06:59)

Brak wsparcia ze strny tządu dla osób posadajcych firmę a placaćych jesynie składki zdrowotne w resorcie prywatnym.
Skladki spoleczne oplacane są w resorcie publicznym przez samozatrudnionch.