Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Środowisko LGBT+ zachęca przedsiębiorców do umieszczania naklejki „Miejsca przyjazne LGBT+”

Powstała specjalna naklejka dedykowana dla firm, które chcą być określane jako „Miejsce przyjazne dla LGBT+”. Rozprowadzają je bezpłatnie twórcy GayPlaces.pl, którzy tworzą tęczowy przewodnik po Polsce. W swojej bazie mają już 300 takich miejsc.

Fot. YAY Foto/ wellphoto

Środowisko LGBT+ stworzyło bazę firm GayPlaces.pl (jako projekt społeczny), w którym zamieszczane są miejsca przyjazne dla tej społeczności. Dodatkowo twórcy zdecydowali się rozsyłać bezpłatnie naklejki z napisem „Miejsca przyjazne LGBT+”. – Chcemy, aby nasza mapa okazała się pomocna podczas wizyt w różnych częściach kraju lub odkrywaniu nowych miejsc. Pomysł na naklejkę pojawił się w momencie, gdy sami szukaliśmy takich miejsc, jakie aktualnie znajdują się w naszym przewodniku. Osoby LGBT+ nie chcą zamykać się we własnym gronie, chcą się czuć swobodnie w naszym kraju i miejscu publicznym. Taka mapa jest więc ułatwieniem w wybraniu lokalu, w którym obecność i swobodne zachowanie nie przysporzy nieprzyjemności-od oceniających spojrzeń, poprzez agresję słowną aż do użycia przemocy – mówi Marcin Bukowski.

Przeczytaj! Społeczność LGBT niedocenianą grupą konsumencką

Jak podkreślają pomysłodawcy naklejka ma pomagać przechodniom w ocenie danego miejsca. Natomiast hasło „Miejsca przyjazne LGBT+”, miałoby oznaczać, że nie jest to wyłącznie miejsce dedykowane dla społeczności LGBT+, ale takie, w którym złapanie się dwóch osób za rękę, wygląd czy wytatuowanie sobie tęczowego tatuażu nie spotka się z nieprzyjemnymi spojrzeniami czy komentarzami osób pracujących w danym lokalu. – Liczymy, że w przypadku ewentualnych komentarzy ze strony pozostałych gości, obsługa odpowiednio na nie zareaguje – podkreślają.

„Miejsca przyjazne LGBT+”

Jak wskazują pomysłodawcy, dotychczas w bazie zarejestrowało się 300 miejsc z różnych zakątków Polski. Dominują głównie duże miasta jak Warszawa, Wrocław czy Kraków. Jednak coraz więcej pojawia się również mniejszych miejscowości.

Naklejki trafiają do przedsiębiorców, którzy wyrażą taką chęć, aby umieścić je na drzwiach. Najczęściej wysyłane są do hoteli, instytucji kultury, organizacji, kancelarii prawnych, restauracji, kawiarni, klubów, sklepów, fryzjerów, przedsiębiorców zajmujących się urodą i zdrowiem. Jednak jak wskazują twórcy bazy, zdarza się im tak, że dostają odpowiedź pozytywną na dodanie do katalogu, a za naklejkę jednak przedsiębiorca dziękuje. Podobna sytuacja jest w przypadku dodanie do katalogu.

Wzór naklejki „Miejsca przyjazne LGBT+”

– Dołączenie do bazy jest dobrowolne tak jak umieszczenie naklejki. Brak odpowiedzi na nasze zapytanie lub brak woli dołączenia traktujemy z szacunkiem i po prostu nie tworzymy wizytówki dla tego miejsca. Otrzymujemy również odpowiedzi na nasze zapytanie o tym, że dany lokal traktuje wszystkich równo od zawsze i to się nie zmienia, jednak nie chcieliby, aby ich miejsce zostało umieszczone w katalogu. Fakt, że jakieś miejsce nie widnieje na mapie nie oznacza, że lokal jest nieprzyjazny. Niezrozumiałe są dla nas komentarze krytyczne dotyczące samego pomysłu. Nie tworzymy etykiet dla lokali gastronomiczno-usługowych — chcemy ułatwiać do nich dostęp osobom, którym bardzo łatwo takie etykiety się przypisuje — mówi Tomasz Stępień.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Łukasz2000 7 sty 2024 (20:44)

A ja lgbt dałem w ryj 3 em heteroseksualnym zboczencom, niestety chirurg lgbt nie mógł im pomóc i teraz latają w kolorowym niebie z tęczowymi aniołami.