Zarabiają na odzieży z lewicowym symbolami. „Lewacka Szmata” odpowiedzią na patriotyczną odzież

Rosnąca popularność sklepów z odzieżą patriotyczną skłoniła grupę przyjaciół do stworzenie alternatywnego biznesu o nazwie „Lewacka szmata”. W kontrze do znanych z narodowych manifestacji koszulek i innych ubrań zarabiają na produkcji tożsamościowej odzieży lewicowej. Zamiast Żołnierzy Wyklętych czy symboli narodowych promują na nich tęczę, Marksa i socjalizm. Na promocję nie wydali ani 1 zł, a biznes kręci się coraz lepiej.

Fot. Lewacka Szmata

Fenomen odzieży patriotycznej przyniósł sukces wielu firmom. Jednak dotychczas były one głównie zarezerwowane dla osób z prawej sceny politycznej. Zmieniło się to w 2016 roku, gdy powstała alternatywa dla ówczesnych producentów odzieży patriotycznej, tym razem skierowanej do nabywców z jej lewej strony.

Pomysłodawczynią tego biznesu jest Dorota (nazwisko do wiadomości redakcji), którą wspierają Artur, jej partner oraz Maciej i Julita (nazwiska do wiadomości redakcji). – Od początku zależało nam na tym, żeby na Lewackiej Szmacie znalazły miejsce zarówno wzory odkłamujące polską historię, przywołujące postacie historyczne, PPS, idee socjalizmu, jak i bardzo współczesne, odnoszące się zarówno do wydarzeń politycznych, jak promujące lewicowe idee i postawy – mówi Dorota.

Fot. lewackaszmata.pl

Początki lewicowego biznesu

Po pomyśle na biznes przychodzi etap realizacji. Pierwszym elementem było stworzenie nazwy. Padło na „Lewacka Szmata”, która jest grą słów. – Z jednej strony to po prostu lewicowe ciuchy, z drugiej, dość popularna obelga. A więc nazwa to trochę manifest, trochę żart, trochę punk – mówi pomysłodawczyni.

Na biznes przeznaczyli 10 tyś. zł, które udało się im zebrać. -Tak z czterech wzorów na koszulki i jednego kubka, mamy dziś ich ponad 50  modeli, także plakatów, literatury oraz bluz. Wkrótce, jeśli się uda, poszerzymy ofertę o muzykę, nawiązującej do historycznych i współczesnych idei lewicowych – mówi współwłaścicielka „Lewackiej Szmaty”. Jednak póki co, pomysłodawcy muszą łączyć pracę z biznesem. – W dalszym ciągu robimy to, czym zajmowaliśmy się wcześniej, pracujemy w branży eventowej, w korpo, nic się nie zmieniło – podkreśla Dorota. – Szyjemy wyłącznie w Polsce, generalnie wyszliśmy z założenia, że wolimy zarobić mniej, bo pracujemy na niewielkich marżach, ale ze świadomością, że nie promujemy lewicowych haseł żerując na niewolniczej pracy bangladeskich szwaczek. Zdajemy sobie sprawę, że zmniejsza nam to liczbę klientów, nad czym oczywiście ubolewamy, niemniej takiego dokonaliśmy wyboru i jesteśmy z niego zadowoleni – dodaje.

Fot. facebook.com/lewackaszmata

Socjalistyczne idee w biznesie

Do tej pory nie wydali ani złotówki na marketing, a pomimo to wzrasta zainteresowanie marką. Jedyną formą promocji, którą otrzymują pochodzi od znanych osób m.in. lewicowych polityków czy publicystów. – Skupiamy się, generalnie na pracy u podstaw i budujemy sieć wsparcia oraz wzajemnego promowania – mówią twórcy lewicowego biznesu.
Cały swój biznes opierają na lewicowych ideach i postawach. – Chcemy być miejscem, które łączy te wszystkie środowiska, bo XXI-wiecznym kapitalizmie sens ma tylko współpraca wszystkich środowisk lewicowych – mówi pomysłodawczyni.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski

Komentarze

Avatar

qwe

27 lipca 2018 Odpowiedz

no to teraz pora na druga kolekcje z innymi lewicowymi idolami jak stalin, hitler pol pot, mao

Avatar

cerg

27 lipca 2018 Odpowiedz

Hehe, pomysłodawcy tego biznesu wstydzą się firmować go własnymi nazwiskami. Nie dziwię się, w końcu promowanie takiego g… chluby nie przynosi, a pieniążki nie śmierdzą.

Avatar

Coco

27 lipca 2018 Odpowiedz

Z tymi szmatami to jakiś fetysz czy jak, choć pasuje

Avatar

Mikołaj

27 lipca 2018 Odpowiedz

” Jedyną formą promocji, którą otrzymują pochodzi od znanych osób m.in. lewicowych polityków czy publicystów. ” Jeśli mogą liczyć na taki rodzaj promocji, to chyba więcej do szczęścia producentom ubrań nie trzeba.

Avatar

Hairy Portier

27 lipca 2018 Odpowiedz

Pierwsze co niszczy komuna to mózg, to obietnica, że bez mózgu żyje się lepiej.

Avatar

ożesz...

27 lipca 2018 Odpowiedz

i to się właśnie stało z PiSem i ich sprzedajnym elektoratem, chociaż w ich przypadku wątpliwe jest by dysponowali kiedykolwiek takim organem

Avatar

starszy oborowy

12 października 2018 Odpowiedz

ożesz…jesteś jednym z właścicieli? Nic dziwnego, że się wstydzisz.

Avatar

ożesz...

27 lipca 2018 Odpowiedz

nie wstydzą, tylko zwyczajnie boją, by bezmózga prawiczkowa hołota ich nie zatłukła

Avatar

Mat

28 lipca 2018 Odpowiedz

bo bezmózga „lewiczkowa” hołota nie istnieje 🙂 „prawacy” przynajmniej nie pasożytują na czyimś mieniu 🙂

Avatar

Twój stary

28 lipca 2018 Odpowiedz

Zazwyczaj to wasza lewacka ideologia zabija wszystkich którzy chcieli żyć wg własnych ideii. Pozatym, ci ludzie to banda hipokrytów. Jakby byli prawdziwymi lewakami to by za darmo te koszulki rozdawali. Zwykli idioci i ty jednym z nich.

Avatar

granadino

29 lipca 2018 Odpowiedz

Ozesz -stopień odmozdzenia lewackiej trzody zwłaszcza na „Zachodzie ” jest znany powszechnie. Tutaj ód dawna latają różne Marksy, sierpy i młoty, Cheqevary. W Polsce szczęśliwie to marginalny plankton, którego jesteś debilnym przykładem

Avatar

Jacek jedliński

27 lipca 2018 Odpowiedz

Miałem kiedyś koszulkę z cze Gewarą kupioną w Danii…wydawało mi się to takie cool..Potem przeczytałem gdzieś że ten „idol” zachodniej młodzieży wysyłał młodych Kubańczyków do więzień za słuchanie rock n rolla.

Avatar

robo

27 lipca 2018 Odpowiedz

bengalskich szwaczek

Avatar

Jaro

27 lipca 2018 Odpowiedz

Na modzie się nie znam, ale chodzenie w koszulce czy tam w torebce z napisem „lewacka szmata” to chyba jednak symptom ostrego skrzywienia psychicznego …

Avatar

Arek

28 lipca 2018 Odpowiedz

Genialne i symptomatyczne jest to że pomimo wielkiej i rozpierającej ich dumy wstydzą się ujawnić nazwisk. Moc.

Avatar

pib17

31 lipca 2018 Odpowiedz

Promowanie ideologii totalitarnych jest chyba w Polsce karane?
Może dlatego boją się ujawnienia nazwisk.

Avatar

Polak

9 września 2018 Odpowiedz

Jakim prawem lewackie szmaty obrażają i bezczeszczą Godło Polski używając ich w zboczonych symbolach, na to jest paragraf

Avatar

Mar

31 lipca 2020 Odpowiedz

I już wylało się szambo nie mające pojęcia o lewicy, socjalizmie.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*