Start-up Ubrania do Oddania pozyskał 1,5 mln zł na rozwój
Prywatni inwestorzy z branży fashion i liderki zrównoważonego rozwoju na pokładzie Ubrania do Oddania. Startup pozyskał 1,5 mln złotych w rundzie pre-seed. Przekona Polaków do ubrań second hand, a marki odzieżowe do zrównoważonej mody, na której da się zarobić.
Rosnąca popularność platformy ubraniadooddania.pl, dzięki której miliony Polaków mogą pozbyć się zalegającej w szafach odzieży i dać jej nowe życie, skłoniła założycieli do dalszej rewolucji na rynku odzieży używanej w Polsce. Firma chce umożliwić markom modowym wejście na rynek second hand i przekonuje, że można na tym zarobić. Pomysł stworzenia w Polsce cyrkularnego rynku odzieży używanej, który wpisuje się w globalne trendy, wsparło aż 8 prywatnych inwestorów, w tym liderzy branży fashion, m.in. Zofia Dzik – inwestorka w projekty ważne społecznie, założycielka Humanites Institute oraz niezależny członek Rad Nadzorczych w wielu spółkach, m.in.CCC, Tomasz Ciąpała – założyciel i CEO marki odzieżowej Lancerto, a także Grzegorz Pilch – wieloletni członek zarządów m.in. Grupy VRG – marek Vistula, Wólczanka. W gronie inwestorów znaleźli się też m.in. Bartosz Ciołkowski (MasterCard), Krzysztof Czuba (Aion Bank) i Łukasz Chojnowski (UnitedIdeas). Pozyskane środki w kwocie 1,5 mln złotych pozwolą m.in. rozwinąć współpracę z markami, zwiększyć zbiórki odzieży, a także zbudować pierwszą w Polsce sieć cyrkularnych butików second hand.
“Potencjał rozwoju Ubrania do Oddania określają m.in. globalne trendy w zakresie gospodarki cyrkularnej i zrównoważonej konsumpcji odzieży oraz dynamicznie rosnąca moda na second hand, potęgowana ideami zero waste i sustainable fashion, która wystrzeliła w górę podczas pandemii i związanego nią kryzysu.” – podkreśla Tomasz Ciąpała, jeden z inwestorów Ubrania do Oddania
Według GUS rynek odzieży używanej w Polsce wart jest blisko 6 mld złotych rocznie, a w “lumpeksach” ubiera się ponad 10 mln dorosłych Polaków. Jednocześnie już teraz platforma ubraniadoddania.pl posiada więcej aktywnych użytkowników niż przed pandemią. Tylko w tym roku Polacy przekazali do ponownego obiegu za pośrednictwem UDO średnio 1,5 tony ubrań dziennie.
Posprzątać po fast fashion
Startup chce wprowadzić cyrkularny model działania i umożliwić markom modowym zarabianie na tym, co do tej pory traktowały jako odpad. Posłuży do tego własna sortownia
i autorski proces CLEAR Sorting, który umożliwia selekcjonowanie używanej odzieży według dowolnej kategorii – marki, przeznaczenia czy grupy wiekowej. Firma chce także odbierać ze sklepów odzież ze zwrotów czy reklamacji i wprowadzać ją do ponownego obiegu po uprzednim naprawieniu i odświeżeniu.
„Nie sprawimy, że branża fast fashion zacznie produkować mniej, ale pomożemy jej dostrzec wartość second hand i sprzątać po sobie. Dzięki nam każda marka odzieżowa może czerpać zyski z ponownej sprzedaży wyprodukowanych wcześniej ubrań czy obuwia i jednocześnie działać bardziej odpowiedzialnie” – podkreśla Zosia Zochniak, pomysłodawczyni i współzałożycielka Ubrania do Oddania.
Na upcycling odzieży i sprzedaż ubrań second hand zdecydował się ostatnio amerykański gigant odzieży outdorowej – Patagonia. Przejście z e-commerce na re-commerce sprawiło, że firma stała się marką nr 1 w USA pod kątem zaufania w 2021 roku.
Ubrania do Oddania nie zwalniają tempa mimo pandemii. Startup intensywnie rozwija własną markę odzieży z upcyclingu “Love Second Chance”, sortownię w autorskim modelu CLEAR Sorting oraz fundrisingową platformę do zbiórek odzieży online. Firma chce też zrewolucjonizować e-commerce, wprowadzając „Fair boxy”, dzięki którym klienci e-sklepów mogą spakować do kartonów po zakupach online zbędną odzież i przekazać ją do ponownego obiegu za pośrednictwem UDO.
Komentarze
Jak założyć firmę transportową?
Polska branża spedycyjna pełni rolę lidera w skali całego kontynentu. W związku z…
Pomysł na biznes na wsi. Sprawdzone inspiracje
Własny biznes to dla wielu osób znakomity sposób nie tylko na zarabianie pieniędzy,…
Jak założyć firmę sprzątającą? Usługi sprzątania od podstaw
Wraz z rosnącą powierzchnią biurowców oraz obiektów mieszkalnych rośnie również zapotrzebowanie na usługi…
Jak założyć firmę budowlaną? Własne usługi budowlane krok po kroku
Usługi budowlane i remontowe stanowią najpopularniejszy rodzaj działalności w skali całego kraju. Znakomicie…
Jak zarabiać na ankietach? Wypełniaj ankiety online i zarabiaj!
Zarabianie w Internecie może przyjąć różne formy. Dobrym źródłem dochodu, niewymagającym przy tym…
Działalność nierejestrowana. Realna alternatywa dla działalności gospodarczej?
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z określonymi kosztami i obowiązkami. Zwłaszcza początkujący przedsiębiorcy…