Studenci z Polski zwyciężyli w zawodach łazików marsjańskich w USA

Studenci z Politechniki Częstochowskiej wygrali zawody University Rover Challenge 2018, które odbyły się w Stanach Zjednoczonych. Młodzi inżynierowie z całego świata walczyli w konkursie na najlepszy łazik marsjański.

Fot. PCz Rover Team

Finał zawodów zorganizowano na pustyni w stanie Utah. Brało w nim udział 36 pojazdów zbudowanych przez młodych naukowców. Konstruktorzy przez 3 dni prezentowali funkcjonalność maszyn. Łaziki miały za zadanie pokonać skalisty teren, który przypomina warunki panujące na Marsie.

Bezkonkurencyjny okazał się pojazd o nazwie Modernisty 2, stworzony przez zespół PCz Rover Team. Pod taką nazwą wystąpili studenci z Częstochowy. Zwycięzcy nie dali szans konkurencji. Zgromadzili 374 punkty, o niemal 30 więcej niż kolejna drużyna.

 

W finale zawodów Polska miała silną reprezentację. Gdyby nie ekipa z amerykańskiej uczelni w stanie Missouri, która zajęła drugie miejsce, Polacy stanęliby na wszystkich stopniach podium. Trzecie miejsce zajął bowiem łazik skonstruowany przez studentów Politechniki Świętokrzyskiej. Natomiast czwarta była maszyna stworzona przez zespół Raptors z Politechniki Łódzkiej. Ósme miejsce przypadło z kolei konstrukcji studentów w Uniwersytetu Warszawskiego. W finale University Rover Challenge 2018 wystąpili także studenci z Politechnik – Warszawskiej oraz Rzeszowskiej.

IAR/Piotr Orłowski/Chicago/kano

Źródło: IAR

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*