Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Szybki dostęp do kredytów preferencyjnych i poręczeń dla firm zagrożonych koronawirusem

Oprocentowanie kredytów dla firm, których działalność jest zagrożona, powinno być na poziomie oprocentowania lokat. Prace nad wprowadzeniem takiego rozwiązania są już prowadzone.

Fot. FORUM/ Szymon Laszewski

Preferencje kredytowe powinny dotyczyć w szczególności dostępu do taniego kredytu lub pożyczki: uproszczonej, przyspieszonej procedury pożyczkowej/kredytowej oraz obniżenia restrykcji w zakresie zabezpieczenia, a także obniżonego oprocentowania i opóźnienia terminu spłaty nawet do 3 lat, przy opóźnionym rozpoczęciu spłaty do końca br.

Dedykowana instytucją dostarczającą takich „produktów” mógłby być Bank Gospodarstwa Krajowego, ponieważ jest to bank państwowy funkcjonujący na podstawie odrębnej ustawy.

– Przedsiębiorcom potrzebne jest szybko i łatwo dostępne finansowanie w celu utrzymania działalności w okresie kryzysu, np. poprzez dostęp do preferencyjnych kredytów i pożyczek oraz czasowe rozwiązania dotyczące podatków oraz innych kosztów prowadzenia działalności — mówi w rozmowie z MarketNews24 Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan. – Oprocentowanie takich kredytów powinno być podobne do oprocentowania lokat.

W pierwszej kolejności takie preferencje mają być zapewnione firmom małym i średnim.

– Przedsiębiorcy ubiegający się o preferencyjne kredyty i dodatkowe poręczenia prawdopodobnie będą musiały udowodnić przyczyny spadku swoich obrotów i rezygnacji z realizacji kontraktów – wyjaśnia dyr. G. Baczewski.

Przedsiębiorcy uważają też, że w szczególności należy powstrzymać wszelkie inicjatywy legislacyjne, których efektem może być wzrost kosztów prowadzenia działalności do momentu całkowitego zażegnania ryzyka wystąpienia kryzysu gospodarczego wywołanego rozprzestrzenianiem COVID-19.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

MarketNews24

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.