Termin składania oświadczeń ws. cen prądu zostanie wydłużony

Do 13 sierpnia, jak poinformował PAP na Twitterze, cytując ministra energii będzie można jeszcze składać oświadczenia odbiorcy końcowego energii elektrycznej. Oznacza to, że wielu przedsiębiorców, którzy nie zdążyli dostarczyć odpowiednich dokumentów, będą mogli odetchnąć z ulgą.

Fot. Pexels

Jedynie do 29 lipca mikro i mali przedsiębiorcy mogli składać oświadczenia ws. zachowania obecnych cen prądu. W tym celu wiele firm energetycznych podjęło decyzję o otworzeniu swoich placówek w weekend do późnych godzin, tak aby każdy mógł zdążyć, złożyć oświadczenie. Jednak ze względu na sezon wakacyjny część przedsiębiorców mogła nawet nie wiedzieć o zmianie prawa.


Dlatego Ministerstwo Energii przygotowało poprawkę wydłużającą termin skłania oświadczeń do 13 sierpnia 2019 roku.

Zmiany ceny prądu dla przedsiębiorców

Wprowadzona ulga na początku bieżącego roku miała obowiązywać przedsiębiorców przez pół roku. Jednak wraz z końcem czerwca wprowadzono nowelizację ustawy z dnia 28 grudnia 2018 r. o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Tym samym dano możliwość małym i mikro przedsiębiorcom, pozostania w niższej taryfie.  Można było uzyskać uprawnienia do ceny energii elektrycznej na poziomie z 30 czerwca 2018 roku w drugim półroczu 2019 r., jednak warunkiem tego było złożenie oświadczenia odbiorcy końcowego energii elektrycznej przez przedsiębiorców. W nim należało wykazać, iż nie zatrudniają więcej niż 50 pracowników, a ich przychody nie przekraczają 10 mln euro. Sprawdź gdzie znaleźć i jak wypełnić takie oświadczenie. Według szacunków Ministerstwa Energii oświadczenia powinny złożyć 1 937 198 mikroprzedsiębiorców oraz 57 198 małych przedsiębiorców. Poza osobami prowadzącymi własną firmę, oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej muszą złożyć jeszcze jednostki sektora finansów publicznych oraz szpitale.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*