Ostatni dzwonek dla przedsiębiorców. Sprawdź, co zrobić, by cena prądu w firmie nie wzrosła

Wydłużony został termin składania oświadczeń do 13 sierpnia. Dzięki temu przedsiębiorca ma czas, by złożyć oświadczenie o chęci korzystania z niższych stawek za energię elektryczną. Jeśli tego nie uczyni, będzie musiał głęboko sięgnąć do kieszeni. Sprawdź, co zrobić by cena prądu nie wzrosła w firmie.

Fot. ingimage

Od stycznia do czerwca 2019 roku przedsiębiorcy korzystali z obniżonych stawek za energię elektryczną. Było to możliwe m.in. dzięki rabatom wprowadzonym ustawą na początku tego roku. Z niższych stawek korzystali do tej pory wszyscy. Jednak teraz ma się to zmienić w wyniku wprowadzonych od 1 lipca nowych regulacji. Od tego dnia przedsiębiorstwa obrotu energią elektryczną nie mają już bowiem obowiązku oferowania dla firm cen energii elektrycznej na poziomie z 30 czerwca 2018 roku.

Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają do 50 pracowników, a ich przychody nie przekraczają 10 mln euro będą mogli jednak po części odetchnąć z ulgą. Mogą uzyskać uprawnienia do ceny energii elektrycznej na poziomie z 30 czerwca 2018 roku w drugim półroczu 2019 r., jednak pod warunkiem złożenia „Oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej”ostateczny termin, na który wskazuje znowelizowana ustawa przypada na sobotę 27 lipca 2019 roku. Jednak zgodnie z Kodeksem Cywilnym „jeśli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą”. Oznacza to, że tak naprawdę przedsiębiorcy mają czas do poniedziałku (29.07.2019), aby złożyć oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej. Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców przypomniał z kolei, że niezłożenie oświadczenia w terminie „skutkować będzie brakiem możliwości utrzymania ceny energii elektrycznej z dnia 30 czerwca 2018 r. w II półroczu 2019 r.”. Jest jednak dobra informacja, termin składania oświadczeń został wydłużony, aż o ponad 2 tygodnie.

Składki na ZUS w 2020 roku blisko bariery 1500 zł. Kto zapłaci więcej, a kto mniej?

Zmiany o przyznawaniu niższych stawek za energię elektryczną zostały wprowadzone ze względu na fakt, że przedsiębiorstwa obrotu nie posiadają wiedzy, czy dany odbiorca jest na przykład małym przedsiębiorstwem lub dużym przedsiębiorstwem. Jest to o tyle istotne, iż tylko mikro i małe firmy będą mogły skorzystać z obniżonych stawek. Według szacunków Ministerstwa Energii oświadczenia powinny złożyć 1 937 198 mikroprzedsiębiorców oraz 57 198 małych przedsiębiorców. Poza osobami prowadzącymi własną firmę, oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej muszą złożyć jeszcze jednostki sektora finansów publicznych oraz szpitale.

Posłowie PO zaapelowali w piątek do przedsiębiorców, by składali takie oświadczenia. Jednak zarzucili PiS wprowadzenie chaosu.

Jak złożyć „Oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej”?

Pismo należy złożyć do właściwego przedsiębiorstwa energetycznego, od którego firma kupuje prąd. Może to być np. Tauron, PGE, Enea czy Energa. Wzór oświadczenia odbiorcy końcowego energii elektrycznej można z reguły znaleźć na ich stronach internetowych, na stronie Ministerstwa Energii lub w załącznikach do znowelizowanej ustawy z dnia 28 grudnia 2018 r. o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 2538; zm.: Dz.U. z 2019 r. poz. 412 i poz. 1210) na stronie Kancelarii Sejmu. Instrukcja jak wypełnić wniosek dostępna jest na stronie Ministerstwa Energii (tutaj).

Wzór oświadczenia odbiorcy końcowego energii elektrycznej; Opracowanie własne MamBiznes.pl na podstawie załącznika do znowelizowanej ustawy z dnia 28 grudnia 2018 r. o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw

Przedsiębiorca może złożyć oświadczenie najczęściej drogą listowną bądź osobiście. Jak już wcześniej zostało wspomniane ostateczny termin na złożenie oświadczenia przypada w sobotę, w związku z tym przedsiębiorcy będą mogli je również składać jeszcze w poniedziałek. Jak poinformowało w piątek w komunikacie Ministerstwo Energii, można wysłać oświadczenie pocztą do 13 sierpnia br., a decyduje data stempla pocztowego. Warto jeszcze podkreślić, że przedsiębiorca  składa oświadczenie o spełnieniu przesłanek pod rygorem odpowiedzialności karnej, w przypadku złożenia fałszywego oświadczenia.

Zobacz! Do której otwarte są dziś placówki spółek energetycznych

Co z pozostałymi przedsiębiorcami?

Średni i duży przedsiębiorca nie musi składać oświadczenia odbiorcy końcowego energii elektrycznej. Jednak w ich przypadku również będzie można uzyskać obniżkę, a właściwie dopłatę do każdej kupionej i zużytej w drugiej połowie 2019 roku ilości energii w ramach dozwolonej przepisami Unii Europejskiej pomocy publicznej de minimis.  W związku z tym, jak informuje Ministerstwo Energii, firmy będą musiały złożyć wniosek do Zarządcy Rozliczeń S.A. o pomoc de minimis. Warto jednak zauważyć, że jest ona ograniczona do kwoty 200 tys. euro w ciągu trzech lat podatkowych.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Avatar

anonim

26 lipca 2019 Odpowiedz

a co w przypadku gdy mam jednosobową działalność i pracuję w prywatnym domu?

Avatar

Też Jednoosobowy

27 lipca 2019 Odpowiedz

A na kogo przychodzi faktura? Jan Kowalski czy Działalność Gospodarcza Jan Kowalski? Składałeś jakiekolwiek dokumenty zakładowi energetycznemu, że prowadzisz działalność?

Avatar

Artur

26 lipca 2019 Odpowiedz

Super informacja!!!
Trzeba było ją podać w poniedziałek albo lepiej we wtorek 30 sierpnia.
Czemu wszystkie media podają o tym w przedostatni dzień?
Zmowa!!??
Oczywiście w BOK-ach 100-osobowe kolejki.
Ogólnie WAKACJE to najlepszy termin dla składania takich oświadczeń, wszyscy przedsiębiorcy oczywiście są na miejscu i je złożą!
Czuję tu jakieś celowe działanie, żeby zbyt wielu przedsiębiorców nie złożyło oświadczenia!

Avatar

anonim

29 lipca 2019 Odpowiedz

Fakutra jest na osobę prywatną. Nie składałem, żadnych dokumentów do zakładu energetycznego. Po prostu działalność zarejestrowana jest w adresie domowym.

Avatar

asd

26 lipca 2019 Odpowiedz

Dzwonią do mnie ciągle jacyś ludzie z zakładu energetycznego, namawiają na podpisanie nowej umowy, bo ta wygasa, jak podpiszę to mi dadzą gruszki na wierzbie, ani słowem nikt nie wspomniał o tych przepisach. Wczoraj dowiedziałam się przez przypadek. Za prąd płacę za dużo – porównywalnie tyle co w domu, w domu używam nieporównywalnie więcej prądu. Mikro przedsiębiorców łoi się na każdym kroku – więcej za prąd, więcej za śmieci… Człowiek nie ma nawet jak na urlop pojechać, bo wszędzie gnębią opłatami.

Avatar

s

26 lipca 2019 Odpowiedz

Pobór mocy przecież pokazuje wielkość firmy, czy to jest potentat, korporacja, sieć, czy firma rodzinna, biedak z jedno- lub kilkuosobową działalnością. Oczywiście można w stupiętrowym biurowcu założyć czterysta liczników, ale ona dalej mają ten sam adres. Po co więc mikro-przedsiębiorca zmuszany jest do pisania bezsensownych wniosków o ulgi. No cóż, lobbies operatorów energii doskonale wie, że tylko te setki tysięcy małych można bezkarnie wydoić. Z dużym się nie da, bo ma świetnie opłacane służby prawne, za które my, biedni podatnicy, płacimy. No dobra, wiemy też, że pięć lat temu układało się to wszystko jeszcze gorzej, bo państwo było tylko teoretyczne. To wyszło u Sowy. Ale… Zmieni się to kiedyś? Raz na zawsze? Wątpię, bo do ludzi jeszcze nie dotarło, że w ich rękach jest przyszłość, czyli że chodzi o krzyżyk we właściwym miejscu. Pozdrawiam z Górnego Śląska – s

Avatar

kasia

26 lipca 2019 Odpowiedz

a na jaki adres można wysłać? Enea

Avatar

ALEKS

26 lipca 2019 Odpowiedz

Do znudzenia TVP potrafi podawać sensacje kto kogo zabił, kogo złapało CBŚ, jak ułoży się Platforma do wyborów, to aż jest wkurzające, ale gdyby tak parę dni wcześniej przypomnieć ważne informacje dla małego podatnika, to już za trudne.
Oczywiście działają z zaskoczenia a tym spółkom jest na rękę, bo jedni na wczasach, inni nie doczytają w internecie jeszcze inni mają te podwyżki w głębokim poważaniu….ja niestety do nich nie należę i trochę, delikatnie mówiąc, jestem wkurzony na takie działanie.

Avatar

Anonim

26 lipca 2019 Odpowiedz

A to oświadczenie też dotyczy rolników, którzy prowadzą gospodarstwo rolne? Też mogą złożyć?

Avatar

mamplan

26 lipca 2019 Odpowiedz

Jestem mikroprzedsiębiorcą i nie będę nic składał. Niech mnie ochroni piąta już chyba konstytucja dla biznesu ogłaszana przez ostatnich premierów ilu ich było już nie wiem. W tych konstytucjach pewnie pisze jakie to prawa ma przedsiębiorca, ale czy pisze że termin na złożenie wniosku wynosi dokładnie jeden dzień ?. Tak było za komuny , którą dobrze pamiętam-był termin i trzeba było zgłosić się po kartki na mięso , teraz trzeba zgłaszać się po tańszy prąd – ale to dopiero początek bo niedługo trzeba będzie zgłosić się po tańszą benzynę, tańsze adidasy i tańszą pietruszkę. wtedy już nie będę przedsiębiorcą tylko cinkciarzem pod Pewexem.

Avatar

kolbol

27 lipca 2019 Odpowiedz

Tym teraz rząd i media zabłysnęły!!!.O wszystkim pierdolą kilka razy na okrągło, a o tym na ostatnią chwilę i to jeszcze w szczycie wakacji gdzie większość nie ma na miejscu!

Avatar

Natalia

28 lipca 2019 Odpowiedz

Dlaczego dowiduję się o tym dzisiaj? Nie rozumiem, to jest jakieś nienormalne. Myślałam, że to fake.

Avatar

eugene

29 lipca 2019 Odpowiedz

Ja dowiedziałem się przed chwilą 15:50 z wydarzeń na Polsacie. Gdzie szukać druku i jak go prawidłowo wypełnić? Na stronie PGE nie widzę.

Avatar

bb

30 lipca 2019 Odpowiedz

Jak może być tak traktowane społeczeństwo rzucimy cukier za 1 zł niech się pozabijają? Czy nie powinno się to odbywać w ten sposób że każdy kto spełnia te warunki ma możliwość skorzystać ze zniżki, a nie wybrani co zdążą potem się dziwią, że nie mam patriotów :/. Ach ta Pola. Haha najlepsze jest to że ceny i tak zostaną przerzucone na „Kowalskiego” „Ostatniego gryzie pies”!

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*