Ukraiński biznes w Rzeszowie. „W Polsce nie spotkaliśmy się z utrudnieniami w prowadzeniu działalności”

Przeprowadził się z Ukrainy do Rzeszowa, by tu założyć własny biznes. Zajął się tworzeniem drabinek gimnastycznych.  – W Polsce nie spotkaliśmy się z utrudnieniami w prowadzeniu działalności. W przeciwieństwie do Ukrainy wszystkie zasady funkcjonowania biznesu są tu jasne – mówi Wadym Zemlianyi, założyciel BenchK.

Na zdjęciu Wadym i Irena Zemlianyi; Fot. Wojciech Jarosz

Bartłomiej Godziszewski: Skąd wziął się taki pomysł na biznes?

Wadym Zemlianyi: Zainspirowaliśmy się chyba najbardziej uniwersalnym sprzętem sportowym (drabinka gimnastyczna) na świecie wymyślonym w Szwecji przez Pehra Henrika Linga w XVIII wieku. Stworzyliśmy nie tylko nowy produkt a zupełnie nową kategorię produktów – wielofunkcyjne drabinki gimnastyczne. W latach 80-tych, kiedy byłem dzieckiem, rodzice widząc moją aktywność zdecydowali się zakupić dla mnie drabinkę sportową. Niestety była przeznaczona wyłącznie dla dzieci. Drabinka gimnastyczna była typowym elementem oferty stacjonarnych sklepów sportowych i dziecięcych. Kiedy w styczniu 2014 roku dowiedzieliśmy się, że od 2008 roku istnieje możliwość otrzymania Karty Polaka od razu zdecydowaliśmy się powrócić do ojczyzny dziadków mojej żony Ireny. Posiada ona polskie korzenie. Obecnie żona i córka posiadają już polskie obywatelstwo.

W czerwcu 2015 roku razem z całą rodziną (żoną i trzyletnią córką) przeprowadziliśmy się na stałe do Rzeszowa – Stolicy Innowacji. Byliśmy ogromnie zdziwieni, że przeciętny Polak kojarzy drabinkę gimnastyczną wyłącznie ze szkolną salą gimnastyczną. Koncepcja wielofunkcyjnej drabinki gimnastycznej zawierającej osprzęt taki jak akcesoria dla dzieci (kółka gimnastyczne, lina gimnastyczna, drabinka linowa), drążek do podciągania, poręcze do ćwiczeń czy ławeczka do ćwiczeń była im zupełnie nieznana, wręcz abstrakcyjna. W języku polskim ani angielskim nie istniało określenie na tego typu sprzęt sportowy. Wtedy zrozumieliśmy, że chcemy budować świadomość  zdrowego, aktywnego trybu życia poprzez stworzenie kącika sportowego w każdym domu i mieszkaniu, biurze, wszędzie gdzie pracuje, mieszka i odpoczywa człowiek. Zwykła drewniana drabinka gimnastyczna to jedyny sprzęt sportowy, który nie był modyfikowany od ponad 200 lat. Znajdowała się ona zwykle w tle, nikt nie zwracał na nią szczególnej uwagi.  Różnicę pomiędzy typową drabinką gimnastyczną a wielofunkcyjną drabinką BenchK można przedstawić za pomocą porównania zwykłego noża i wielofunkcyjnego scyzoryka Victorinox.

Jak działa ta drabinka, którą określacie mianem innowacyjnych?

Zabawa dla dzieci, siłownia dla rodziców. Dzieci świetnie rozwijają się ruchowo dzięki zabawie z wykorzystaniem drabinki i akcesoriów. Dziecko może wspiąć się po drabince, aby ześlizgnąć się po bawełnianej linie gimnastycznej. Na dole czekają na nie kółka gimnastyczne, dzięki którym może się pohuśtać czy zrobić fikołki. Dzięki drabince linowej dziecko nauczyć się utrzymywać równowagę ciała. Rodzice natomiast mogą wykonać trening całego ciała bez wychodzenia z domu – podciągania, dipy, brzuszki itd. Dwustronna ławeczka może być wykorzystywana jako ławka rzymska (np. do ćwiczeń z hantlami lub sztangą) lub do ćwiczeń pod kątem (dla brzuszków).

Świat sportu nieustannie się rozwija. Powstały nowe dziedziny sportu, na przykład crossfit, kalistenika. Ćwiczenia z wykorzystaniem własnej wagi ciała stają się coraz bardziej popularne na całym świecie. Zmienił się także tryb życia.

Kiedy przeszedłeś z etapu pomysł do realnego biznesu?

W 2016 roku zarejestrowany został znak towarowy BenchK. Wraz z rozwojem firmy powstały produkty dedykowane specjalnie dla dzieci, rodziny, sportowców, a także służb mundurowych.

Ukraiński biznes w Polsce Fot. Natalia Górna

Jakie widzisz różnice w prowadzeniu biznesu na Ukrainie, a w Polsce?

W Polsce nie spotkaliśmy się z utrudnieniami w prowadzeniu działalności. W przeciwieństwie do Ukrainy wszystkie zasady funkcjonowania biznesu są tu jasne. Stopy oprocentowania kredytów i leasingów, możliwość uczestniczenia w projektach unijnych, jakość dróg to marzenie ukraińskich przedsiębiorców.  Cieszymy się, że na  całym świecie docenia się wysoką jakość polskich produktów oraz kulturę prowadzenia biznesu.

Prowadzisz ciekawy biznes i chciałbyś o tym opowiedzieć? Napisz na [email protected]. Opiszemy Twoją historię!

Sprzedajesz w Polsce, na Ukrainie, a może także do innych krajów? Jak duża jest sprzedaż?

Rozpoczynając działalność myśleliśmy że głównym rynkiem dla nas będzie Polska, ale już po roku działalności zrozumieliśmy, że rynki zagraniczne szybciej przekonują się do naszej koncepcji. Jako wynik – 70 proc. sprzedaży w roku 2018  to rynki zagraniczne – zachodnioeuropejskie i Stany Zjednoczone. Było to możliwe dzięki temu, że Polska znajduje się w Unii Europejskiej. Rzeszów posiada rozwiniętą infrastrukturę dzięki czemu logistyka jest łatwiejsza. Doceniają to nasi zachodni partnerzy.

Jakie masz plany na przyszłość?

Naszym celem na przyszłość jest to, aby wielofunkcyjna drabinka gimnastyczna była typowym elementem wyposażenia każdego domu i mieszkania. W taki sposób chcemy przyczynić się do wzrostu aktywności fizycznej całych rodzin w Polsce i na świecie.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Avatar

hieniu

16 kwietnia 2019 Odpowiedz

z tymi „innowacyjnymi” drabinkami w latach 90-tych Rosjanie przyjezdzali na bazary do Polski handlowac

Avatar

sasza

31 sierpnia 2019 Odpowiedz

Właściciel innowacyjny produkt który na wschodzie jest sprzedawany od dekady wpisał drabinkę jak swoją własność intelektualną dodając do zgłoszenia zdjęcia innego producenta podpisując się swoim imieniem i nazwiskiem. – Ukraiński biznes w Polsce

Avatar

Anna Radomińska

3 października 2019 Odpowiedz

Chyba właściciel i autor artykułu nie za bardzo znają pojęcie słowa „innowacyjność”.

– Innowacyjność to inaczej nowatorstwo. Cecha właściwa innowacji, czyli wprowadzaniu czegoś, czego jeszcze nie było.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*