Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Trudne losy Polaka, który opatentował podwójne paluszki

„Dragon’s Den – jak zostać milionerem?” przez kilka lat był jednym z najchętniej oglądanych programów telewizyjnych, gdzie młodzi start-upowcy prezentowali swoje pomysły przed inwestorami. Jednym z uczestników pierwszej edycji był Bartosz Głodowski, który opatentował podwójne paluszki. Sprawdzamy, jak potoczyła się jego dalsza biznesowa droga.

Na zdjęciu Bartosz Głodowski, Fot. Puls Biznesu/ Marek Wiśniewski

Na pomysł na biznes Bartosz Głodowski wpadł w grudniu 2005 roku. To właśnie w tym czasie przypadek sprawił, że zaczął na poważnie myśleć o własnej działalności. – Pomysł narodził się spontanicznie podczas konsumpcji piwa i chrupania zwykłych pojedynczych paluszków. Znalazłem zdeformowanego innego paluszka, który nie był pojedynczy i zacząłem zastanawiać się, dlaczego wszystkie paluszki są takie zwykłe – pojedyncze i żaden z producentów nie oferuje innych kształtów paluszków – mówi Bartosz Głodowski, założyciel Beer Fingers. Już po kilku miesiącach, w maju rozpoczął własny biznes. Spółkę założył jeszcze w okresie studiów wspólnie ze swoim znajomym. Na kapitał założycielski złożyli się wspólnie, zbierając od rodziny i przyjaciół łącznie 25 tys. zł.

Zobacz! 10 filmów o biznesie i start-upach, które warto obejrzeć

Wiedział jednak, że ten pomysł z łatwością mogą podkraść pomysł duzi gracze na rynku paluszkowym. Dlatego zdecydował się na patent, który jest ważny jeszcze do 2031 roku. – W kwietniu 2006 roku otrzymałem pozytywną decyzję z Urzędu Patentowego RP w sprawie przyznania rejestracji wzoru przemysłowego (10 odmian paluszków, m.in. Podwójne, potrójne). Następnie zostały zgłoszone do ochrony znaki towarowe: Beer Fingers, Jedyne Podwójne i Double Fingers – mówi założyciel firmy.

Dragon’s Den – jak zostać milionerem?

W 2011 roku w polskiej telewizji pojawia się program „Dragon’s Den – jak zostać milionerem?”. Dość szybko okazał się ogromnym sukcesem, podobnie jak w innych krajach na świecie, gdzie miliony widzów śledziło poczynania start-upowców. Jego koncepcja była dość prosta. Do studia zapraszani byli pomysłodawcy, którzy swoje wynalazki mogli zaprezentować przed gronem piątki inwestorów, którzy z kolei mogli zainwestować w prezentowaną koncepcję. W trakcie trzech sezonów dokonali inwestycji na łączną kwotę 26,71 mln zł.

Jednym z pomysłów, które znalazły się na liście inwestorskiej są właśnie podwójne paluszki Bartosza Głodowskiego. Wystąpił on w pierwszym sezonie programu w 2011 roku. Dało mu to nie tylko rozgłos, ale i inwestora, a w każdym bądź razie tak początkowo się wydawało. Pomysłodawca zgodził się na zaproponowaną ofertę Mariana Owerko, byłego prezesa spółki Bakalland, na 400 tys. zł w zamian za 65 proc. udziałów. Dodatkowo otrzymał możliwość uzyskania linii kredytowej w wysokości 1 mln zł poręczonego przez firmę Mariana Owerki. Niestety, jak zaznacza pomysłodawca podwójnych paluszków w wyniku zmiany planów firmy Bakalland SA, nie udało mu się uzyskać tego wsparcia. Pomimo początkowemu optymizmowi z czasem okazało się, że obu Panom nie było po drodze. – W 2013 roku odkupiłem udziały w całości i dalej firma rozwija się już bez udziału Bakalland S.A – mówi pomysłodawca podwójnych paluszków.

Jednak swojej decyzji, by pójść samodzielną drogą, nie żałuje. Co więcej, udało mu się odnosić pierwsze sukcesy. – Kilka lat po odkupieniu udziałów od Bakalland S.A. udało mi się sprzedać pierwszy raz całego full trucka z płatnością przedpłaconą. Były to dostawy do sieci REWE w Niemczech – mówi Bartosz Głodowski. – Uważam, że był to największy przełom w sprzedaży Podwójnych Paluszków i rozwoju mojego pomysłu biznesowego – dodaje.

Polak sprzedaje strzelający otwieracz na cały świat. „Miałem zero złotych na marketing”

Biznes jak sinusoida

Tak jak w każdym biznesie, tak i w przypadku firmy Bartosza Głodowskiego zdarzały się wzloty i upadki. Po rozstaniu z liderem rynku bakalii udało mu się zdywersyfikować produkcję oraz rozpocząć działalność eksportową. Co więcej, na rynku krajowym rozpoczął nowy system dystrybucji w postaci rowerów służbowych. Z drugiej strony, zdarzały się niejednokrotnie gorsze momenty. – Niestety początki nie były kolorowe, ponieważ źle zainwestowałem w kampanię reklamową, która miała otworzyć mi rynek dystrybucji w jednej ze znanych marek piwiarni. Wspólnie z żywieckim producentem piwa miała być prowadzona dystrybucja Podwójnych Paluszków razem ze złocistym trunkiem. Niestety nie udało się, co więcej musiałem zapłacić blisko 60 tys. zł netto, za coś, czego nie chciałem – wyjaśnia założyciel Beer Fingers. Co więcej, coraz dobitniej zaczynają przeszkadzać rosnące pensje, co jest szczególnie dotkliwe zimą. Jak zauważa założyciel paluszkowej firmy, nie posiada on już odpowiednich zasobów finansowych, aby konkurować na obecnym rynku pracy, by móc zająć się dystrybucją paluszków w okresie zimowym.

Fot. facebook.com/PodwojnePaluszki

Czas na nowego właściciela

Pomimo porażki, twórca podwójnych paluszków nie poddał się. – Pomysł rozwijam od ponad 13 lat i ciągle w niego wierzę. Nie wiem skąd czerpię ten optymizm, staram się tylko i wyłącznie pozytywnie postrzegać ludzi i świat. Może ta moja upartość bierze się z mojej 10-letniej kariery jako zawodnik w hokeja na trawie – mówi pomysłodawca podwójnych paluszków. Jeszcze w ubiegłym roku Beer Fingers wprowadziło paluszki pakowane z sosami, jednak jak zauważa twórca, teraz czas przyszedł na zmianę właściciela. – Aktualnie utrzymuję się z innej pracy, natomiast firma Beer Fingers jest przygotowana do wejścia nowego właściciela – mówi Bartosz Głodkowski. – Jak tylko firma zostanie sprzedana, zamierzam zająć się promocją mało popularnej dyscypliny sportowej, jaką jest hokej na trawie. Mam uprawnienia trenerskie i fajnie będzie jak powstanie drużyna w Warszawie – dodaje.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Nefrytt 21 sie 2023 (12:11)

Powinno się tego Pana hejtowac, nienawidzić, bo odebrał ludziom radość znalezienia podwójnego paluszka wśród pojedynczych. Jednocześnie zrobiło się to nudne - jeść tylko podwójne... To tak jakby sprzedawał nasiona koniczyny czterolistnej, a nikt więcej nie mógłby mieć wśród swoich dostaw nasion możliwości wyhodowania kępki koniczyny z jednym na 1000 poczwórnym listkiem. Kto w ogóle zdecydował o opatemtowaniu czegoś, co istniało wśród ludzi od wielu lat.?