Jak zarobić na resztkach jedzenia? Oni to wiedzą i odnieśli sukces
Tylko w Szwecji marnuje się ponad 1,2 mln ton żywności rocznie. Dla porównania w Polsce marnujemy aż 9 ton, plasując się tym samym na 5 miejscu wśród europejskich krajów. Jednak szwedzki start-up postanowił z tym walczyć. – Sprzedajemy resztki jedzenia, które pochodzą z restauracji po zaniżonych cenach – mówi Malin Sandsjö z Karma dla MamBiznes.pl.

Od lewej Hjalmar Ståhlberg Nordegren, Ludvig Berling, Elsa Bernadotte i Mattis Larsson
Karma to start-up, który dostrzegł swoją szansę w rosnącym problemie marnotrawienia żywności. Twórcy aplikacji opracowali system który łączy głodnych Londyńczyków i Szwedów z najlepszymi restauracjami oferującymi nadwyżki posiłków, wszystkie sprzedawane za pół ceny lub mniej.
Start-up został założony przez Elsę Bernadotte, Mattisa Larssona, Ludviga Berlinga i Hjalmara Ståhlberga Nordegrena w 2016 roku. Karma od początku okazała się sukcesem. Rozpoczęli współpracę w Szwecji z ponad 1500 restauracjami, piekarniami, hotelami, kawiarniami czy też supermarketami.
Pomysł na biznes przyciągną kilka funduszy ze strony szwedzkich aniołów biznesu. Gdy ich aplikacją walcząca z marnotrawienia żywności nabrała rozpędu, zespół Karmy poszukiwał drugiego rynku docelowego i wybrał Londyn, który ma ogromny problem z marnowaniem żywności (szacowany na 10 milionów ton rocznie). Jednocześnie rosnący ruch na rzecz zrównoważonego rozwoju w wielu obszarach brytyjskiej sceny żywnościowej, napędzany przez dostawców i konsumentów, w połączeniu z wysokim poziomem digitalizacji z obu grup, uczynił Londyn oczywistym wyborem. Do stolicy Wielkiej Brytanii start-up zawitał w lutym tego roku i od tamtej pry firma nawiązała już współpracę z 400 restauracjami.
Za dostęp do aplikacji nie płacą restauracje, jak jest to w przypadku popularnych dostawców jedzenia, tylko osoby zamawiające. Jak szacują założyciele, dzięki ich aplikacji restauracje mogą zwiększyć swoje przychody nawet o blisko 40 000 dolarów, sprzedając żywność, która w przeciwnym razie zostałaby wyrzucona.
Przeczytaj także na MamBiznes.pl
- Szwedzki kościół inwestuje w start-upy
- 10 szwedzkich start-upów, które warto obserwować
- Od poparzenia stóp po biznesowy sukces. Znaleźli sposób na plażowy piasek
Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl
35 500 obserwujących
+ Zaobserwuj nas-
Polska branża medtech rośnie w siłę. Rodzime start-upy zaczynają z sukcesami podbijać zagraniczne rynki
-
Polacy odkrywają nowy wymiar holografii
-
Jak zaprojektować endorfiny? Ich designerskie projekty podbijają serca fanów nowoczesnych technologii
-
Własny prąd z wiatru? Naukowcy ze Śląska wymyślili małe przydomowe turbiny wiatrowe