Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Szwedzki kościół inwestuje w start-upy

Kościół ewangelicko-luterański w Szwecji od początku tego roku wspiera aktywnie innowacyjne pomysły młodych przedsiębiorców. Dołączył do funduszu Luminar Ventures, którego wartość przekracza 500 mln SEK (ok. 208 950 000 zł).

Fot. YAY Foto

Kościół Szwecji inwestuje obecnie w start-upy  technologiczne.Obszary takie jak e-zdrowie i e-learning przyczynią się do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju i to właśnie na nich zamierzamy się skupiać – mówi Gunnela Hahn, dyrektor ds. Zrównoważonych inwestycji w szwedzkim kościele. – Wierzymy, że będzie to opłacalna inwestycja, która będzie korzystna dla Szwecji – dodaje. Jednak póki co przeznaczą na inwestycje niewielką kwotę 50 mln SEK (ok. 20 895 000 zł), porównując do innych inwestycji Kościoła, które wynoszą ponad 8 mld SEK.

Aktualny kurs SEK/PLN znajdziesz na Bankier.pl

Co prawda kościół po raz pierwszy przeznacza środki pieniężne na start-upy w Szwecji, to jednak w życiu młodych przedsiębiorców jest od dawna. Kilka lat temu kościół, lecz tym razem grecka cerkiew prawosławna przekazała swoją świątynię w Sztokholmie na rzecz start-upów. Dzięki temu powstała niezwykła przestrzeń coworkingowa. Tzw. Kościół Przedsiębiorców (szw. Entreprenörskyrkan) mieści 300 metrów kwadratowych otwartej przestrzeni biurowej z dwiema salami konferencyjnymi, salą telefoniczną i małą kuchnią. Za około 430 euro miesięcznie, start-upy otrzymują wszystko, od podstawowych narzędzi po meble, bezprzewodowy Internet. W kościele obecnie mieści się 15 firm.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.