Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

10 szwedzkich start-upów, które warto obserwować

Szwecja od lat generuje imponującą liczbę innowacji i startup-ów. Zresztą stolica tego kraju, Sztokholm, znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych miast do realizacji własnego biznesu. Młodzi przedsiębiorcy zyskują ogromne wsparcie, jednak nie tylko od państwa, ale również od kościoła. Dlatego warto przyjrzeć się szwedzkiej scenie start-upów. Portal EU-startups.com zaprezentował 10 start-upów z tego skandynawskiego kraju, które warto obserwować w 2018 roku. Tym samy rozpoczynamy przegląd start-upów pod kątem kraju założenia. Na pierwszy ogień idzie szwecja.

Uniti

Unity opracował innowacyjny miejski samochód elektryczny w 2016 roku. Zgodnie z założeniami, ma być oferowany w wersji dla dwóch, czterech i pięciu osób. Karoseria zbudowana ma być z włókna węglowego. W tym pojeździe będzie można również poczuć się niczym pilot samolotu, ze względu na możliwość zastąpienia kierownicy, joystickiem. Przy takim rozwiązaniu nie ma nie tylko kierownicy, ale i pedałów.
Podstawowa cena ma wynosić 14,9 tys. euro. Plan zakłada produkcję 50 tys. aut. Pierwsze mają znaleźć się w sprzedaży w 2019 roku, jednak już dziś start-up posiada ponad 1000 zamówień.

Trine

Fot. jointrine.com

Początkowa inwestycja w odnawialne źródła energii zawsze jest wysoka i to właśnie ten problem chce rozwiązać Trine. Jest to fintech założony w Göteborgu w 2015 roku, który udziela pożyczek niskooprocentowanych, które zostają przeznaczone na zakup paneli słonecznych, w szczególności w Afryce. Kapitał niezbędny do finansowania inwestycji pozyskuje od osób, które chcą ulokować własne środki finansowe. Zatem można powiedzieć, że start-up stworzył nowatorski model crowdfundingowy.

Dooer

Dooer to kolejny na tej liście Fintech. Założony w 2015 roku, w Sztokholmie chce ułatwiać życie małym właścicielom firm i ich pracownikom dzięki innowacyjnemu programowi księgowemu. Dzięki niemu wszystkie zadania księgowe, można zrealizować jednym kliknięciem.

Just Arrived

Fot. Reuters/ Stoyan Nenov

Szwecja to jeden z europejskich krajów, który przyjął najwięcej uchodźców z Syrii. To dzięki nim powstał start-up Just Arrived. Stworzyli oni aplikację, która pomaga znaleźć mieszkanie, pracę imigrantom. Firma zarabia głównie na dodawaniu ogłoszeń i ich pozycjonowaniu. Aplikacja dostępna jest w języku angielskim, szwedzkim, perskim, arabskim. Ponadto kolejne języki wciąż są dodawane.

Karma

Start-up walczy z marnowaniem jedzenia na całym świecie. Zaoferował aplikację, która pomaga restauracjom, sklepom spożywczym i kawiarniom zmniejszyć ilość marnowanej żywności, sprzedając ich nadwyżki konsumentom po obniżonych cenach. Karma współpracuje z ponad 400 dostawcami żywności w ponad 1000 lokalizacjach i ma ponad 250 000 użytkowników w Szwecji i Wielkiej Brytanii. Od początku swego istnienia 2015 r. udało im się zaoszczędzić ponad 15 000 kg żywności.

Resolution games

Firma założona w 2015 roku już odniosła ogromny sukces. Zespół stworzył grę w oparciu o technologię VR – „Bait!”. W Szwecji stała się bardzo popularna, a liczba pobrań przekroczyła 2 mln. Na fali tego sukcesu, pojawił się inwestor w postaci Google Ventures. Była to ich pierwsza europejska inwestycja.

Cellink

Fot. cellink.com

Jest to szwedzka firma, która jest jednym ze światowych prekursorów w dostarczaniu biotuszu do biodrukarek 3D. Oprócz tego zajmuje się również produkcją takich urządzeń. Na swoim koncie ma chociażby drukarkę INCREDIBLE oraz INCREDIBLE+. W ciągu dwóch lat, ich produkty pojawiły się  w ponad 40 krajach.

Byon8

Start-up został założony w 2015 roku, tworząc Neo Health. Jest to cyfrowy system opieki zdrowotnej w postaci medycznego oprogramowania diagnostycznego. Start-up próbuje poprawić opiekę zdrowotną poprzez podniesienie jakości i zaoszczędzenie cennego czasu dla personelu medycznego. Pacjenci odpowiadają na pytania za pośrednictwem aplikacji i przy pomocy sztucznej inteligencji, pojawia się diagnoza.

Na-Kd

Jest to szwedzki sklep internetowy NA-KD.com z odzieżą i obuwiem dla kobiet. Został założony przez Jarno Vanhatapio w 2015 roku. Ich model działania opiera się głównie na współpracy z twórcami internetowymi z całego świata. Autorskie kolekcje modowe w kooperacji z platformą tworzą znane blogerki. W 2017 roku uzyskał miano najszybciej rosnącego start-upu w Europie. W tym samym czasie wszedł również na polski rynek.

Aifloo

Aifloo to start-up z obszaru zdrowia, który opracował program samodzielnej nauki SmartCare dla osób starszych i niepełnosprawnych. Aifloo gromadzi informacje o zachowaniu osoby poprzez inteligentną opaskę i czujniki rozmieszczone wokół domu. System dowiaduje się o codziennych zwyczajach danej osoby i może powiadomić kogoś za pośrednictwem aplikacji, jeśli zostałby wykryty jakiś problem.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

 

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.