Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Zmiana prawa przyniesie duży koszt dla przedsiębiorców. Wiemy, jak go zmniejszyć

W ostatnim czasie prawo dla przedsiębiorców jest zmieniane dość często. Jednak najnowsze z nich dotyczące tzw. białej listy przyczyni się do wzrostu kosztów firmy. Jednak wiemy co zrobić, aby obniżyć ten koszt.

Fot. YAY Foto/ Møller Thomsen

Nie każda firma posiada własny rachunek firmowy. Wielu przedsiębiorców m.in. z obawy przed wzrostem kosztów woli do swoich rozliczeń wykorzystywać konta prywatne. Jednak w wielu przypadkach może się to już niebawem zmienić, za sprawą nowego prawa, które obowiązuje już od niedzieli 1 września 2019 roku. Zgodnie z nim opublikowana zostanie tzw. biała lista, czyli elektroniczny wykaz podmiotów płacących VAT i ich numerów kont, lecz tylko rachunków firmowych. Wydawać by się mogło, że to nic takiego, jednak w rzeczywistości może być zupełnie odwrotnie. Biała lista podatników VAT to baza podatników, w której kontrahenci będą mogli zweryfikować podmiot, z którym będą współpracować. Brak takiego wpisu może skutkować potraktowanie takiego przedsiębiorcy, jako podmiot niegodny zaufania.

Jednak to nie koniec problemów, które powoduje wejście w życie nowych przepisów. Zgodnie z nowymi regulacjami, już od 1 stycznia 2020 roku wpłaty powyżej 15 tys. zł dokonanej na rachunek prywatny (czy też inny, który nie został wpisany do bazy) nie będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Nie pomoże również podzielenie jednej płatności, na wiele mniejszych. Oznacza to tym samym, że kontrahent, który chciałby robić interesy z firmą nieposiadającą rachunku firmowego, będzie musiał liczyć się z utratą możliwości wydatków do kosztów uzyskania przychodu w PIT i CIT (w przypadku przekroczenia płatności wynoszącej 15 tys. zł). Co więcej, firma, która dokonałaby takiej płatności będzie ponosiła ryzyko odpowiedzialności solidarnej ze swoim kontrahentem za zaległości podatkowe, jeśli nie zapłaci on należnego podatku VAT od transakcji. Istnieje jednak możliwość odstąpienia od tych sankcji, lecz przedsiębiorca musiałby najpóźniej w ciągu 3 dni od daty wykonania przelewu na inny rachunek niż na ten podany w bazie, zgłosić ten fakt do naczelnika urzędu skarbowego.

W konsekwencji tych zmian, wielu przedsiębiorców może omijać takie firmy. To powoduje, że będą one poniekąd zmuszone przez nowe prawo do założenia konta firmowego. Dlatego razem ze Smart Bankier.pl wybierz dla swojej firmy najkorzystniejsze konto bankowe.

Co znajduje się w tzw. Białej liście?

Na tzw. białej liście będzie można znaleźć szereg istotnych informacji o kontrahentach. Wśród nich znajdą się takie jak:

  • Czy podmiot jest czynnym podatnikiem VAT
  • Czy danej firmie odmówiono rejestracji, wykreślono go z rejestru lub przywrócono zarejestrowanie jako podatnika VAT. Będzie można także poznać podstawę prawną tych decyzji
  • Czy numer rachunku bankowego jest prawidłowy

Biała lista będzie prowadzona przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej i jest dostępna na stronie internetowej Ministerstwa Finansów i Centrum Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Informacje tam zamieszczone będzie można wyszukać według numeru NIP lub nazwy firmy.

To, co może być jeszcze istotne dla przedsiębiorców, to fakt, że nie trzeba nic robić by dane firmy znalazły się na tzw. białej liście. Wynika to z tego, że KAS (Krajowa Administracja Skarbowa) pobierze te dane z rejestrów publicznych.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.