Co przeszkadza polskim przedsiębiorcom? Oto lista barier

Mikroprzedsiębiorcy stanowią coraz znaczniejsza grupę, która dziś odpowiada za 30,5 proc. polskiego PKB. Jednak jak wynika z najnowszego raportu „ Mikrofirmy pod lupą” wciąż istnieją bariery, które ograniczają rozwój.

Foto: FORUM/ Zero Creatives

2,3 mln firm zatrudniało pod koniec 2017 roku mniej niż 10 osób. Zatem były to firmy, które można zakwalifikować jako mikrofirmy. Blisko co druga z nich jest zadowolona ze swojej sytuacji finansowej. Jednak pomimo tego przedsiębiorcy wskazują liczne bariery, które utrudniają im rozwój.

Przedsiębiorcy zwracają przede wszystkim swoją uwagą na bardzo wysokie podatki, ale także na ich złożoność. Jest to jednocześnie potwierdzeniem badania przeprowadzonego w raporcie „Warunki prowadzenia firm w Polsce 2018”, gdzie polski system został sklasyfikowany gorzej od tego, który jest w Rwandzie czy Botswanie. Kolejną sprawę, którą poruszają przedsiębiorcy są to zbyt wysokie koszty zatrudnienia pracownika. Wchodzą na to zarówno rosnące składki na ZUS, jak i rosnące wynagrodzenie minimalne.

Udział mikroprzedsiębiorstw wskazujących na duże i bardzo duże znaczenie barier finansowych; Źródło: Raport „Mikrofirmy pod lupą”

Wprawdzie to te dwie bariery w największym stopniu ograniczają możliwości rozwoju mikrofirm, ale na uwagę zasługuje również fakt, że ponad 40 proc. przedsiębiorstw jako bariery rozwoju podaje: wysokie koszty zakupu surowców i materiałów do produkcji, nieterminowe regulowanie należności przez odbiorców oraz trudności w pozyskaniu zewnętrznych środków finansowych. Bariery te silnie odczuwają przedsiębiorstwa funkcjonujące w budownictwie i przetwórstwie przemysłowym, w których na konkurencyjność cenową firmy istotny wpływ ma poziom cen surowców i materiałów do produkcji lub świadczenia usług

Nie tylko bariery finansowe

Jednak przedsiębiorcy zwracają uwagę nie tylko na bariery finansowe, ale także na systemowe czy też ogólnogospodarcze. To właśnie w tych obszarach – jak wskazują właściciele firm – jest wiele do zrobienia.

Niestabilność przepisów prawa gospodarczego wskazuje ponad połowa ankietowanych. Problem ten w szczególności dotyczy firm transportowych, w przypadku których do zmian prawa krajowego dochodzą jeszcze zmiany legislacyjne w innych krajach, będących obszarem prowadzenia działalności. Blisko co druga mikrofirma wskazywała na uciążliwości kontroli urzędów (np. PIP, ZUS, US). Ten problem zauważył także Rzecznik MŚP, który chce zakończyć ze złymi praktykami przede wszystkim skarbówki. Relatywnie wysoki odsetek mikroprzedsiębiorców (44 proc.), zwłaszcza w budownictwie i transporcie, postrzegał jako znaczące ograniczenie nieelastyczne prawo pracy.

Udział mikroprzedsiębiorstw wskazujących na duże i bardzo duże znaczenie barier systemowych ; Źródło: Raport „Mikrofirmy pod lupą”

Natomiast wśród barier ogólnogospodarczych przedsiębiorcy najczęściej wskazują niepewność sytuacji gospodarczej. Jak wskazuje raport ta bariera sprawia, że wzrasta ryzyko działalności gospodarczej, a planowanie – szczególnie rozwoju innowacji i inwestycji – staje się utrudnione. Niepewność sytuacji gospodarczej wskazywały najczęściej firmy budowlane, handlowe i z obszaru przetwórstwa przemysłowego.

 

Udział mikroprzedsiębiorstw wskazujących na duże i bardzo duże znaczenie barier ogólnogospodarczych; Źródło: Raport „Mikrofirmy pod lupą”

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Avatar

Anka

14 marca 2019 Odpowiedz

Podatki to zawsze uciążliwy temat i to się chyba już nie zmieni, bo wszystkim się nie dogodzi…kwestia nieterminowego płacenia przez dostawców z tego co się orientuje jest coraz częstszym problemem w firmach..tyle że tutaj można sobie już samodzielnie pomóc np faktoringiem..no ale niestety, nie ze wszystkim możemy liczyć na firmy zewnętrzne

Avatar

Pola

16 marca 2019 Odpowiedz

Dokładnie, jak czasem można się wesprzeć to niestety, nie zawsze. Faktoring jest akurat świetnym rozwiązaniem według mnie jeśli chodzi o uporanie się z zatorami płatniczymi

Avatar

Anka

20 marca 2019 Odpowiedz

Trudno się tutaj nie zgodzić, masz doświadczenie może w korzystaniu z faktoringu?

Avatar

Karol

21 marca 2019 Odpowiedz

Lista barier mogłaby się nie skończyć jakbyśmy się mieli zacząć zastanawiać. Trzeba działać. @Anka, ja się faktoringiem ratowałem.

Avatar

Anka

23 marca 2019 Odpowiedz

@Karol a mogę podpytać na jakiego faktora się zdecydowałeś? Jest ofromny wybór, więc szukam kogoś sprawdzonego

Avatar

Irmina

23 marca 2019 Odpowiedz

Ja również. Karol, na jakiego faktora się zdecydowałeś?

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*