Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

ZUS chce zwrócić 2,5 mld zł obecnym i byłym przedsiębiorcom

Przez ostatnie lata na kontach ZUS-u przedsiębiorcy nadpłacili 2,5 mld zł składek. Teraz te środki mają być zwrócone przedsiębiorcom, jak i tym którzy już zakończyli swoją działalność. 

Fot. FORUM/ Andrzej Bogacz

Przedsiębiorcy, którzy wciąż prowadzą biznes mogą zmniejszyć swoje przyszłe płatności o wielkość nadpłat. W przypadku osób, które zamierzają lub już zakończyły prowadzenie działalności, mogą wystąpić o zwrot nadpłaty. Taką możliwość ma blisko 250 tys. płatników, którzy wyrejestrowali działalność w ciągu ostatnich dwóch lat (od 1 stycznia 2017 r.). Wysokość tych nadpłat w całym kraju wynosi już blisko ponad 111 mln zł.

– Apelujemy do tych przedsiębiorców, którzy zakończyli działalność i zamknęli swoje firmy żeby sprawdzili konta w ZUS gdyż po pięciu latach ich pieniądze przepadną – ostrzega Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Natomiast osoby prowadzące działalność powinny na bieżąco kontrolować stan swoich rozliczeń składkowych – dodaje rzeczniczka.

Jeżeli przedsiębiorca zakończył już prowadzenie własnego biznesu i nie ma pewności, czy nadpłacił składki może to sprawdzić. Wystarczy odwiedzić którąkolwiek z placówek Zakładu lub może wejść na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych. Na PUE ZUS można potwierdzić czy na koncie występuje nadpłata albo niedopłata na ostatni dzień miesiąca albo na dowolnie wskazany dzień, czy za jakie miesiące jest nadpłata. Na zwrot nadpłaconych składek płatnik musi poczekać do 30 dniu od dnia złożenia wniosku.

Największe kwoty nadpłat u nieaktywnych płatników w skali kraju (od 1 stycznia 2017)
Oddział Kwota nadpłat u nieaktywnych płatników Liczba kont nieaktywnych płatników Średnia kwota nadpłaty
I oddział ZUS w Warszawie 14 mln zł 9,5 tys. 1473,68 zł
III oddział ZUS w Warszawie 9,8 mln zł 9,7 tys. 1010,31 zł
II oddział ZUS w Warszawie 8,6 mln zł 9,8 tys. 877,51 zł
Oddział ZUS w Gdańsku 6,4 mln zł 16,5 tys. 387,89 zł
I oddział ZUS w Poznaniu 5,9 mln zł 7,7 tys. 766,23
Oddział ZUS we Wrocławiu 5,8 mln zł 9,7 tys. 597,94 zł
Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych ZUS

Obecnie wśród wszystkich oddziałów ZUS, najwięcej nadpłat od przedsiębiorców, którzy zamknęli swoją firmę ma I oddział ZUS w Warszawie. Tutaj byli przedsiębiorcy mogą ubiegać się o średnią kwotę 1473,68 zł.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.