Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

ZUS ściga przedsiębiorców. Muszą zwrócić po kilka tysięcy złotych

Wprowadzono nowy system kontroli osób przebywających na zwolnieniu lekarskim. Skutkiem tego tysiące osób muszą zwracać zasiłki, głównie prowadzący własną działalność gospodarczą – informuje Rzeczpospolita.

Fot. FORUM/ Cezary Kowalski

W ubiegłym roku ZUS wdrożył nowe narzędzie, które miało skontrolować osoby nadużywające zwolnienia lekarskie. Jak się okazało, takich osób jest bardzo wiele, w szczególności wśród przedsiębiorców. Jak wskazuje gazeta, tylko w II kw. 2019 roku, ZUS wstrzymał wypłatę na łączną kwotę 9,2 mln zł.

Gdy ZUS udowodni przedsiębiorcy, że pracował w trakcie swojego zwolnienia i jednocześnie pobierał zasiłki, może liczyć się ze zwrotem pobranych świadczeń. Kwoty te mogą sięgnąć nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Z fikcyjnej choroby najczęściej  korzystają właściciele warsztatów samochodowych, salonów urody, kwiaciarni, hurtowni i sklepów.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.