Jak Palikot został milionerem?

Poleć znajomemu Wydrukuj artykuł Subskrbcja RSS
2008-08-19
Jak Palikot został milionerem?

Z wykształcenia filozof z zamiłowania przedsiębiorca. Milioner, który od zera doszedł do fortuny. Rozwodnik i niespokojny duch, który nie potrafi żyć bez mediów. Twórca potęgi popularnej Wódki Żołądkowej oraz stały bywalec listy 100 najbogatszych Polaków. Mowa oczywiście o Januszu Palikocie, ekscentrycznym pośle, któremu lepiej niż polityka wychodzi biznes. Jak więc milioner z Biłgoraju  doszedł do swojego majątku wycenianego na około 330 milionów złotych?Pierwszy biznesJanusz Palikot w przeciwieństwie do wielu polskich milionerów doszedł do swoich pieniędzy praktycznie od zera. Nie miał bogatego ojca, wsparcia polityków, czy układów, które pozwoliłyby mu na zarobienie łatwych pieniędzy. Wszystko co osiągnął zawdzięcza ciężkiej pracy i czemuś czego nie można się nauczyć - niezwykłemu „nosowi do interesów”.

Swoją przygodę z biznesem Janusz Palikot rozpoczął na początku lat 90. Jak mówi tamte czasy tuż po transformacji były najlepszym okresem do robienia biznesu. Wtedy nie było ani armii urzędników ani prawa utrudniającego życie przedsiębiorcom. Istna wolność gospodarcza – wspomina z tęsknotą biznesmen. Dziś startującemu młodemu przedsiębiorcy jest o wiele trudniej. Musi przejść przez takie biurokratyczne sito, które może skutecznie zniechęcić.

Pierwszy razPierwszy milion 44 letni filozof z Biłgoraja zarobił na produkcji drewnianych palet do transportu alkoholi. Nie był to pomysł innowacyjny, ale w czasach rodzącego się kapitalizmu okazał się strzałem w dziesiątkę. Młody biznesmen trafił z ofertą w niszę, która nie była jeszcze zagospodarowana. Wtedy bardziej niż pomysł liczyła się realizacja i to by być na danym rynku pionierem - wspomina przedsiębiorca. Klientów przybywało jak grzybów po deszczu a biznesmen zacierał ręce i liczył rosnące zyski. Firma dynamicznie się rozwijała, ale lubiący zmiany absolwent KUL-u postanowił ją sprzedać. Bez trudu znalazł kupca by niedługo potem wystartować z nowym pomysłem na biznes.

Biznes na procentachPieniądze uzyskane ze sprzedaży pierwszego przedsiębiorstwa Palikot postanowił zainwestować w biznes alkoholowy. Intuicja i „nos do interesów” podpowiadały mu, że także ten pomysł musi wypalić. Zainwestował więc spore środki w winiarnię i destylarnie a w 1990 roku założył firmę Ambra. Nowe dziecko niedoszłego doktora nauk filozoficznych zajmowało się produkcją win musujących. Mimo trudnych początków firma szybko uzyskała pozycję lidera na rynku w swoim segmencie.

 

Palikot nie spoczywał na laurach i kładł duży nacisk na ciągły rozwój spółki. Bardzo ważnym krokiem na drodze do zdobywania nowych rynków było przejęcie firmy produkującej wino Cin-Cin. Kupione przedsiębiorstwo było wówczas jednym z głównych konkurentów Ambry toteż transakcja ugruntowała silną pozycję kontrolowanej przez Palikota firmy. Biznesmen kierował Ambrą od 1990 do 2001 roku kiedy to sprzedał wszystkie swoje udziały niemieckiej firmie Schloss Wachenheim. Oczywiście już wtedy wiedział co chce robić dalej.

Nadal alkoholPrzedsiębiorca pozostał w biznesie spirytusowym a kolejnym krokiem jaki w nim uczynił była firma Jabłonna S.A., którą założył w 2001 roku. Poprzez utworzoną spółkę przedsiębiorca kontrolował m.in. Polmos Lublin, do którego należała bardzo znana marka Wódka Żołądkowa. Palikot dobrze kierował firmą w czym pomogły mu wcześniejsze doświadczenia, które wyniósł z zarządzania Ambrą. Po kilku latach działalności uznał, że czas na sprzedaż Polmosu. Sprzedał wszystkie posiadane akcje firmy po wcześniejszym wprowadzeniu jej na warszawską giełdę.

Nos zawiódłJak prawie każdy przedsiębiorca, który odniósł sukces w biznesie Janusz Palikot miał także trudne chwile. Po sprzedaży Polmosu Lublin postawił na działalność wydawniczą. Mimo, że wielu przyjaciół odradzało mu działalność tego rodzaju został współwłaścicielem wydawnictwa "słowo/ obraz/ terytoria" a także zainwestował w nowy tygodnik „Ozon”. Wejście na rynek prasy okazało się dużym błędem biznesmena. Sądził, że odniesie sukces podobnie jak w poprzednich przedsięwzięciach. Nie znał jednak specyfiki tego biznesu i musiał przełknąć pierwszą gorycz porażki. Tygodnik „Ozon”, do którego kilkukrotnie pompował pieniądze utrzymał się na rynku zaledwie rok. Przedsiębiorca musiał zwinąć biznes wydawniczy. Jak sam mówi taka porażka choć bolesna była bardzo pożytecznym doświadczeniem. Nabrałem pokory i uświadomiłem sobie, że także w biznesie człowiek musi uczyć się przez całe życie – dodaje milioner.

Zabawa w politykaNajwyraźniej przygoda z biznesem znudziła Janusza Palikota bo postanowił poszukać większych wrażeń w parlamencie. W 2005 roku wstąpił do Platformy Obywatelskiej i z jej list został posłem na Sejm. W wyborach ponownie wystartował w 2007 roku i znów wyborcy go nie zawiedli. Bez problemu uzyskał mandat posła, który umiejętnie wykorzystuje do promocji własnej osoby. Co jakiś czas wybucha mniejszy lub większy skandal, którego głównym bohaterem jest właśnie Janusz Palikot.

 

W międzyczasie kieruje Komisją „Przyjazne Państwo”, której zadaniem jest likwidowanie prawa utrudniającego życie obywatelom. Póki co milioner z Biłgoraja większymi sukcesami może się jednak pochwalić w biznesie niż w polityce. Biznesmenowi to najwyraźniej nie przeszkadza i nadal dobrze się bawi jako parlamentarzysta. Niewątpliwie z majątkiem szacowanym na 330 milionów złotych może sobie na taką zabawę pozwolić.

Janusz Palikot to postać niezwykle ciekawa. Jego biznesowe losy oraz życiorys mogłyby być tematem na niejedną książkę. Niewątpliwie filozof z Biłgoraja z nieskończonym doktoratem może być przykładem dla młodych przedsiębiorców dopiero rozpoczynających przygodę z biznesem. Udało mu się bowiem od podstaw stworzyć kilka firm, na których zrobił ogromny majątek. Nie miał żadnego wsparcia a jednak mu się udało. Do sukcesu w biznesie nie potrzebne mu też było wykształcenie ekonomiczne. Wystarczyły zapał, determinacja i przedsiębiorczy instynkt by zostać jednym z najbogatszych Polaków.

 

- Jak założyć sklep internetowy?

- Automaty vendingowe to niezły biznes

- Jak założyć prywatne przedszkole?

- Otwieramy własny pub

 

Grzegorz Marynowicz
MamBiznes.pl

 

Komentarze
JJ 2008-08-14 13:20:33
Pali głupa :)
Lk_hc 2008-08-15 11:22:35
2.164.800zł odsetek miesięcznie na 8% koncie oszczędnościowym 0_0
Pingwin 2008-08-19 11:24:00
Nie pisze się "z Biłgoraju" tylko z "Biłgoraja"
Paweł 2008-08-31 22:17:59
Lk_hc - jego MAJĄTEK jest wyceniany na 330 mln, to nie oznacza, że ma tyle na koncie, a ma pewnie znacznie, znacznie mniej.
polonista 2008-09-06 16:23:00
Pingwin, z Biłgorju się pisze ;]
ech, jak wyżej 2008-09-06 16:23:39
Biłgoraju*
Jacek 2008-09-09 16:34:46
Na alkoholu w pijackim kraju zawsze sie mozna doroboc.
karol 2008-09-18 15:39:50
co prawda to prawda :)
Mario 2008-10-17 20:33:59
ja tez umoczylem na wydawnictwie!!!! tylko ona makase a ja nie!!!!!! kurde znowu saksy!!!
pal się kocie! 2008-11-12 23:03:46
praktycznie od zera. Nie miał bogatego ojca, wsparcia polityków, czy układów - haha kierowco i figurancie Sierakowskiej(SLD), Jabłonna S.A., którą założył w 2001 roku, oprzez którą kontrolował Polmos Lublin (warta 80mln sp skarbu państwa gdzie został prezesem i se ją sprzedał)! ot tak? jak jutro założę taką Jabłonną, to czary-mary i mam y.. hutę katowice, albo agorę, tvn? litości! biznesmen? prędzej hohsztap...
rodak 2009-01-23 22:22:45
w Biłgoraju byli i mądrzy ludzie nie tylko palikoty ,ale z tymi "filozofami"to tak jest jedni donosili do UB, inni co w herbie mają pistolet i wibrator kompromitują RP
podhalanin 2009-01-23 22:40:48
Filozof Palikot i filozof Życiński studiowali pewnie na KUL u tego samego profesora t.j ks.R.Wekslera Waszkinela? no no no zdolny belfer i z importu.
podhalanin 2009-01-23 22:52:12
Ktoś kto napisał"w pijackim kraju"o mojej Ojczyźnie też pewnie studjował u profesorów z importu,
Konserwatysta  2009-02-10 20:07:03
Ten co napisał ,,studjował" zamiast studiował! Pewnie wcale nie studiował;) a Palikot do nauki nie przykładał się skoro na KUL skoro teraz z liberalistami zadaje się !!
Marian  2009-02-15 20:28:25
Nie dziwota, że Pan Palikot tęskni za początkiem lat dziewięćdziesiątych wtedy państwowe firmy, majatki sprzedawano za bezcen, ale tylko nieliczni mogli je kupić. Ci którzy to zrobili są dzisiaj milionerami
alis 2009-03-09 23:40:41
ma glowe do myslenia
aklatan 2009-03-30 09:16:13
Ożenił się z bogatą dziewczyną, pieniądze dostał od teścia....Ale i tak mu słoma z butów wystaje
star 2009-04-01 05:07:40
Słoma z butów to wystaje większości Warszawiakom.
mercedesBenzS 2009-04-05 00:41:13
szacunek
imperator 2009-04-28 21:24:55
nie filozof, tylko magister filozofii. jakis nieuk pisal ten artykuł.
olo 2009-05-02 18:39:51
Oto inne osiągnięcia Palikota m.in.: - wykupił ziemię wkoło lubelskiej Cukrowni... Cukrownię zamykają, a cena za grunt rośnie... ludzie tracą miejsca pracy, a Palikot ma nowe tereny pod inwestycję za grosze... - działka w Kazimierzu, którą sobie kupił (poprzedni właściciel przez 40 lat ubiegał się o pozwolenie na zabudowę, rzecz jasna bez skutku) a Palikot od razu dostał pozwolenie, co skutkowało wzrostem ceny gruntu i tym samym podziałem tejże działki na kilka działeczek i odsprzedaż innym... no cóż już chyba wiecie skąd ten pana ma pieniądze...
MUNDI 2009-07-16 21:19:25
Ciekawy jestem jaką kasę dostał Palikot za bycie " słupem "w mafi komuszo-hebrajskiej.Tylko idiota nabierze się na gadki o nosie Palikota do interesów.PiSie wróć i rozlicz złodzieji.
Klemens 2009-08-23 00:39:40
A ja uwazam, ze Polacy to kmioty... Nikt kto sie w Polsce dorobil fortuny nie moze spac spokojnie. Tutaj sie gnoi ludzi a nie mobilizuje ich do dzialania. Popatrzcie na szefa Optimusa... pasie barany na halach. Jak to widze to mi sie plakac chce. Jestesmy narodem cholernych wichrzycieli, ktorzy pluja sobie nawzajem do miski nie moga bbaaaaa, nie potrafia matoly wspolpracowac! Jestesmy jak dobra rodzina! Zawisc, nienawisc i bron Boze aby komus sie cos udalo. Pokazcie mi co zrobil nasz Prezydent ? Ile osob w swoim zyciu zatrudnil z wlasnej inicjatywy ? Ile podatku odprowadzil w jakiejkolwiek formie do Panstwa z tytulu wlasnego biznesu ? Reszta poslow... Wiesza sie na nich psy... dlaczego ? Bo dlaczego by nie ? Ja podejscie do tego typu spraw mam jedno... Interesow z Polakami nie robie. W Polsce i za granica omijam szerokim lukiem rodakow. Jak chcecie cos w zyciu miec, to trzymajcie sie ludzi, ktorzy widzac wasz sukces poklepia was w placy i pozycza powodzenia na dalszej drodze. Reszta to kicz i chlam ...
vip 2009-09-18 12:46:09
klemens tak trzymać, 99% racji.
optym 2009-12-29 14:19:09
nakradl,nakombinowal-zarobil-co za roznica?!róbcie tak zeby i wam jak jemu na chleb nie zabraklo a nie zazdroscicie i dlatego szydzicie biedne psy....
Lysy 2010-04-07 11:36:57
Dobra robota Janusz.
Wojmen 2010-04-10 08:11:33
Pisze się Z BIŁGORAJA oraz W BIŁGORAJU ale nie o to tu chodzi :)
Roma 15 2010-04-16 23:23:43
czyli Polmos firma państwowa-(alkohol akcyza) szukała i szukała producenta palet i był tylko Palikot filozof od robienia palet
zdrowy rozsądek 2010-06-16 08:58:02
tacy ludzie jak palikot to niech siedzą w biznesie najlepiej a nie w polityce bo ten kraj przez nich popadnie w ruinę
sedan 2010-06-25 21:50:38
takie idioty jak Palikot to tylko szuakac w Polsce. Kazdy inny kraj wystrzelil by go na ksiezyc, ale Polska to demokracja i w demokracji nalezy tolerowac idiotow.
xD 2010-07-06 14:16:47
Idiota nie idiota kase ma.Wszedzie sa tacy ludzie jak on nie tylko w Polsce.Co do polityki fakt przesadza troche...Wogole co to znaczy idiota? ;).Pamietajcie dla kazdego znaczy to co innego.
Optymista-oszukany 2010-07-14 07:33:53
Komentarze których powinniście się wstydzić.Proszę spróbować wozić wózkiem produkty na handel.Produkty te sprzedać a to tylko po to by żyć.To wszystko po to by zapłacić rachunki i prąd.Kto z was próbował zrealizować taki zamiar sam? Miejcie wyobraźnię.Schowajcie zazdrość do szafy.Zadajcie sobie pytanie ...Co zrobiłbym na jego miejscu?Czy zachowałbym się podobnie? Czy na pewno wiem o czym Mówi?Czy powinienem krytykować gdy tak naprawdę nie mam o tym temacie nic do powiedzenia bo brak mi wiedzy ogólnej o polityce i jej zagadnieniach.Po prostu obudźcie się.Przestańcie obrażać ludzi bez powodu!Komentarze ma prawo robić każdy jednak z umiarem.
antyoszust 2010-07-16 11:26:12
ten co pisal ten artykul tez dostal za to od niego kase?? bo ja czytałam i slyszalam ze kupił Polmos za pieniadze Polmosu :))) , ze juz na druga rate nie mial kasy, to jest zwykły oszust i kretacz pierwszej wody, od ktorego w dodatku zajezdza czosnkiem! prokuratura probuje mu cos udowodnic :))on dobrze wie ze gdyby rzadził Kaczynski to on pewnie siedziałby juz w pierdlu, dlatego toczył i toczy taka paranoiczna walke z Kaczynskimi
Zbyszek 2010-08-15 18:18:24
Krolowie mieli blaznow, mysle ze z korzyscia dla Polski.Ewenementem w Naszej Najnowszej Historii jest PAN Panie Januszu, ktory spelnia ta role.Krytyka politykow jest jak najbardziej wskazana.
anty paligłup  2010-10-02 21:36:44
PALIGŁUP I PAJAC KTO MU DAL KONCESJE NA SZNAPS TEJ PIJACKIEJ MORDZIE
moralista 2010-10-10 21:04:27
Polskie knoty gaspodarcze to :PALIKOTY - MŁOTY, a w cieniu markety ,spółki , banki cyganki , urzędniki -MOZOŁY i robotnik goły . To nam reforma P.Balcerowicza dała aby lichwa każdego oskubała .
RIKOLO 2011-01-11 00:27:07
WAM WSZYSTKIM ZAZDROSC W PYSZCZEK ZAGLADA. NIKT Z WAS NIE JEST NA TYLE CWANY BY OSIAGNAC TO CO ON.
absolwent 2011-02-13 09:33:14
Panie Palikot,jestem pewna ze predzej,czy pozniej noga panu sie powinie.Niech pan sie nie szczyci takim czujnym nosem.Modrzejsi byli od pan,az wreszcie ktos powiedzial koniec.Zycze panu tego konca,wtedy dopiero zrozumie pan swoje bledy.
sonia 2011-03-12 17:29:17
twoja żąłądkowa jesrt zajebista ' pije codziennie.kocham cie.
lukaszjaw 2011-06-04 01:19:33
nie lubie go
123 2011-08-19 09:39:11
z łodzi. Ej , w sumie jakby się zastanowić w PL można się dorobić głownie nieuczciwie
sexus 2011-10-02 19:31:47
napijemy sie
Jot 2011-10-02 21:05:50
Na pijaństwie Polaków zawsze można było zrobić niezłą kasę. Wiedziały już o tym babcie meliniarki.
POLAK 2011-10-05 17:35:04
PALIKOT MA KOLEGÓW GEJÓW PEDAŁA BIEDRONIA I INNYCH NIGDY NIE ZAGŁOSUJE NA GEJÓW GÓWNA SIE TRZEBA POZBYC BO ZASMRODZI CAŁA POLSKE MIEJSCE GÓWNA TO SZAMBO A NIE RZĄD !!!
POLAK 2011-10-05 17:35:47
PALIKOT MA KOLEGÓW GEJÓW PEDAŁA BIEDRONIA I INNYCH NIGDY NIE ZAGŁOSUJE NA GEJÓW GÓWNA SIE TRZEBA POZBYC BO ZASMRODZI CAŁA POLSKE MIEJSCE GÓWNA TO SZAMBO A NIE RZĄD !!!
czik 2011-10-19 13:30:07
Jakis kretyn pisal ten artykuł...
grzesiu 2012-05-01 12:40:15
palikot sukinsyn chce wybudować kolejne swoje fabryki kosztem państwa, własnie ogladam na tvp info jego speech, jeszcze chce sprytem pozbyć się zwiazków zawodowych, pierdolony kapitalista, nie ma nic wspólnego z lewica.
MarcinBiłgoraj 2013-04-03 21:54:38
ALE PO CO TA ZAZDROŚĆ!?
Jureh Kiler 2013-04-16 23:50:16
hehehe,ciekawe ilu pajaców zagłosuje na tę jego "partię" w kolejnych wyborach? 1%? może 2%?
unna 2014-01-17 19:50:45
Takich jak Palikot to mamy po post komuchach.Wszyscy milionerzy to post komuchy.
unna 2014-01-17 19:56:39
wszyscy w Polsce powinni tych post komunistycznych milioneröw ujawnic,podajac kim byli przed 1989 rokiem,i jaki posiadali majatek,
kes 2014-02-02 12:41:55
A może by tak napisać o kontaktach ze ,,służbami'', które pilotowały te sukcesy swego podopiecznego. Pierdoły, a nie artykuł. Jak jest naprawdę, to świadczy przykład ,,MALMY'' i ,,OPTIMUSA''

Dodaj komentarz

Treść
Nick
Przepisz kod z obrazka

Biznes, bardziej niż jakiekolwiek inne zajęcie, polega na nieustannej kalkulacji, doskonaleniu się w sztuce przewidywania

Henry R. Luce
Pit 2016

Czy wiesz, że...?

Wartość światowej sprzedaży sieciowej szacowana jest na 460 miliardów dolarów
POLECAMY
Pomysł na biznes zaprogramował sobie na studiach
Zbuduj prostego robota w 2 godziny.
Młody biznesmen wymyślił antyperspirant z aplikacją na telefon
Nikt do tej pory nie skonstruował elektrycznego antyperspirantu.
Top 7 niezwykłych pomysłów jak zarobić na zakochanych
Arbuzy w kształcie serca, skarpety uczące erotycznego masażu itp.
Polacy pomysł na produkcję okularów przywieźli z Tajwanu

Bonnier Business Polska