Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czym jest wewnątrzwspólnotowe nabycie i dostawa towarów w świetle ustawy o VAT?

Przez wewnatrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane od jednego z  państw członkowskich na terytorium drugiego panstwa będącego również członkiem Unii Europejskiej ( por. art. 9 ustawy o VAT ).

Nabycie towarów

Nabywcą towarów jest podatnik będący zarówno osobą prawną, jednostką organizacyjną nie mające osobowosci prawnej, jak również osobą fizyczną wykonującą samodzielnie działalność gospodarczą bez wzgledu na cel jak i rezultat takiej działalności . Nabywającym może być również podatnik podatku od wartosci dodanej , pod warunkiem jednak, że towary te posłużą mu do wykonywania przez niego czynności jako podatnika. Wynika to z  art. 9 pkt.2  w związku  z art. 15 ustawy o VAT.

Jeżeli przykładowo polski podatnik wywiezie towary do innego kraju Unii Europejskiej, a następnie wynajmie je tamtejszemu podatnikowi, bedzie to dostawa wewnatrzwspólnotowa. Natomiast w tym kraju wspólnoty gdzie będzie dokonywana usługa, podlegac ona bedzie miejscowemu podatkowi od towaru i usług. Zgodnie z  rozumieniem nowej ustawy o VAT , jeżeli towar nie bedzie wysyłany ani transportowany w ramach danej sprzedaży, miejscem opodatkowania bedzie to miejsce, w którym towar znajduje się w chwili transakcji. Zasada ta jednak nie ma zastosowania w przypadku handlu detalicznego lub jeżeli nabywca sam odbiera towary z siedziby firmy lub jej magazynu, ale również w przypadku transakcji, których przedmiotem są nieruchomości.

W przypadku, gdy nastąpiło wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru obowiązek podatkowy powstaje w piętnastym dniu miesiąca następującego po tym miesiącu w którym ma miejsce zdarzenie podlegające opodatkowaniu. Z powyższych przepisów jasno zatem wynika, że obowiazek podatkowy z tytułu transakcji wewnątrzwspólnotowych, powstaje zarówno po stronie dostawcy, jak i po stronie nabywcy w miesiacu nastepującym po tym w którym towar został dostarczony.

Na podstawie art.10 ustawy o VAT wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów następuje jeżeli całkowita wartość nabycia tych towarów wewnątrz wspólnoty europejskiej nie przekroczyła w trakcie roku podatkowego kwoty wyrażonej w pln. odpowiadajacej wartości 10 000 euro.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.