Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Import usług niepodlegający opodatkowaniu

Z podstawy opodatkowania importu usług wyłączono przypadki, w których podatek VAT uregulował usługodawca, a także sytuacje gdy wartość usługi zwiększyła wartość celną importowanego towaru.

Jak ustalić wartość celną?

Wartością celną przywożonych towarów w rozumieniu art. 29 Wspólnotowego Kodeksu Celnego, jest wartość transakcyjna, to znaczy cena faktycznie zapłacona lub należna za towary wtedy, gdy zostały one sprzedane w celu wywozu na obszar celny Wspólnoty (ustalana, o ile jest to konieczne, na podstawie art. 32 i 33 pod pewnymi warunkami określonymi w dalszych punktach tego przepisu). Kolejne uregulowania Kodeksu mówia o tym, iż w celu ustalenia wartości celnej, do ceny faktycznie zapłaconej lub należnej za przywożone towary dodaje się elementy, w wysokości, w jakiej zostały poniesione przez kupującego, lecz nieujęte w cenie faktycznie zapłaconej lub należnej za towary, czyli:

  • prowizje i koszty pośrednictwa, z wyjątkiem prowizji od zakupu,
  • koszt pojemników, o ile dla potrzeb celnych są traktowane łącznie z towarem,
  • koszt pakowania, zarówno robocizna, jak i materiały.

Rozliczenie podatku VAT od usług wykonywanych w kraju przez podmiot zagraniczny, uwalnia z tego obowiązku polskiego usługobiorcę. Takie rozwiązanie zapewnia, iż podatnikiem z tytułu wykonanej usługi będzie tylko jeden podmiot.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.